Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Putyin: orosz bankokban nyitott rubelszámláról kell fizetni a gázért

Putyin: orosz bankokban nyitott rubelszámláról kell fizetni a gázért Külföld

Aláírta Vlagyimir Putyin orosz elnök az Oroszországgal szemben barátságtalan országokkal folytatott földgáz-kereskedelem szabályairól szóló rendeletet, amely a szerződések alapján rubelalapú fizetési rendszert ír elő.

Hirdetés
Hirdetés

Ezt maga Putyin jelentette be egy, a légi közlekedési ágazat helyzetével foglalkozó csütörtöki videókonferencián. „Az ilyen országokból való partnereinknek világos és átlátható rendszert kínálunk: az orosz földgáz megvásárlásához rubelszámlát kell nyitniuk orosz bankokban, és holnaptól, folyó év április 1-jétől kezdve ezekről a számlákról kell majd fizetni a gázszállításokért” – mondta.

Hangsúlyozta, hogy a fizetés ütemezésének megsértését az orosz fél a vásárló mulasztásának fogja tekinteni. Erre az esetre szankciókat helyezett kilátásba.

„Nekünk senki nem ad el semmit ingyen, és mi sem fogunk jótékonykodni. Vagyis a hatályos szerződések le lesznek állítva” – közölte Putyin. Azt hangoztatta, hogy Oroszország számára elfogadhatatlanok a dollárért és euróért folytatott gázkereskedelem kockázatai. A kifizetések átváltása orosz rubelre Putyin szerint fontos lépés Oroszország pénzügyi és gazdasági szuverenitásának megerősítése felé.

Úgy vélekedett, hogy egy olyan helyzetben, amikor a nyugati országok pénzügyi rendszerét fegyverként használják fel, amikor ezen országok vállalatai megtagadják az orosz bankokkal, vállalatokkal és magánszemélyekkel kötött szerződések teljesítését, amikor a dollárban és euróban lévő vagyonokat befagyasztják, nincs értelme ezen országok fizetőeszközeit használni.

„Mi is történik és történt voltaképpen? Az európai fogyasztókat elláttuk erőforrásainkkal, a jelen esetben a gázzal. Megkapták, fizettek nekünk euróban, amelyet aztán ők maguk befagyasztottak. Ezzel kapcsolatban minden okunk megvan azt hinni, hogy a gáz egy részét gyakorlatilag ingyen szállítottuk Európába” – fogalmazott az orosz vezető.

„Természetesen ez így nem mehet tovább” – tette hozzá. Putyin érvelése szerint hagyományos rendszer szerinti, euróért vagy dollárért való további gázszállítások bevételét is blokkolás fenyegeti. Rámutatott, hogy a helyzet ilyen alakulását uniós kormányfők is kilátásba helyezték.

Oroszország kitiltotta az EU felső vezetését

Kibővítette az európai uniós tagállamok és az európai intézmények beutazási tilalom alá eső tisztségviselőinek listáját Oroszország, a korlátozásokat kiterjesztette az unió felső vezetésére is, válaszul a Moszkva elleni szankciókra – közölte csütörtökön az orosz külügyminisztérium.

A közlemény szerint válaszul az Európai Unió tömeges egyoldalú szankcióira, összhangban a viszonosság nemzetközi jogi alapelvével, az orosz fél jelentősen kibővítette az EU-tagországok és az európai intézmények azon képviselőinek listáját, akiktől megtagadja az Oroszországba való belépést.

A korlátozások kiterjedtek az Európai Unió legfelső vezetésére, köztük több európai biztosra és uniós katonai vezetőre, valamint az Európai Parlament tagjainak túlnyomó többségére, akik támogatják az oroszellenes politikát.

Az orosz feketelistára felkerültek egyes uniós tagállamok kormánytagjai és parlamenti képviselői, valamint olyan közéleti személyiségek és médiamunkások, akik személyesen felelősek “a törvényellenes oroszellenes szankciók előmozdításáért, a ruszofób érzelmek szításáért, valamint az orosz ajkú lakosság jogainak és szabadságjogainak megsértéséért”.

Az orosz diplomáciai tárca az intézkedésről szóbeli jegyzéket küldött az EU moszkvai képviseletének. A minisztérium kilátásba helyezte, hogy az EU és tagállamai részéről bármilyen ellenséges fellépés elkerülhetetlenül kemény válaszlépéseket von majd maga után.

A közlemény rámutatott, hogy az ukrajnai orosz “különleges hadművelet” kezdete óta az orosz állampolgárokat és a vállalatokat tömeges és önkényes egyoldalú korlátozásoknak vetnek alá Európában, “figyelmen kívül hagyva minden alkalmazandó nemzetközi jogi normát, nyilvánosságra hozzák személyes adataikat, és abszurd, törvénytelen “kritériumokat” találnak ki, hogy a lista további bővítése érdekében.

A tárca szerint Brüsszel példátlan nyomást gyakorolva és zsarolva próbálja belekeverni a szuverén országokat “a nemzeti érdekeikkel ellentétes oroszellenes szankciókba”, de “az elmúlt hetek eseményei bizonyítják, hogy ezek az erőfeszítések hiábavalóak”.

(MTI)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2022. április 1., 9:37
    ÉRTÉKELÉS: 6

    Nagyon helyes. Ez a nemzetállamok megmaradásának a kulcsa,ha nem akarunk egy amerika szerű biomasszává válni, ahol az érték elveszett és csak a fogyasztás a lényeg!

      • User
        Dátum: 2022. április 2., 9:39
        ÉRTÉKELÉS: 7

        Pontosan ezt csinálja Európa ….ébredezik,mert látja ,hogy az EU nem tölti be azt a szerepét amiért megalakult.A szép
        tervekből-jóléti társadalom-mára alig maradt valami…fogytán a jólét,biztonság,hit.
        Egyre több a panasz Nyugaton is,nem lehet most már letagadni,a válság bekopogott az ajtón,már az ajtót is kinyitotta és belépett .

        • User
          Dátum: 2022. április 2., 22:01
          ÉRTÉKELÉS: -1

          Ebredezik, hogyne. Vissza a 20. Század elejére, az kéne, mi ?
          Ne féljen az EU valsagostol, mindenestül továbbra is az egyik leggazadagabb és legjobb életszinvonalat nyújtó hely.

  • User
    Dátum: 2022. április 1., 10:59
    ÉRTÉKELÉS: 11

    Védik magukat és jól teszik. Mi látjuk,hogy mi történik, ha rábizzuk magunkat az internacionalista EU-ra:ha süt a nap :áremelés, ha esik :áremelés, ha fúj a szél :áremelés. Gyakorlatilag felszámolták vagy felvásárolták a szakszervezeteket, politikusokat és azt csinálnak a népekkel amit éppen akarnak Kitör a vulkán? Áremelés. Árvíz? Áremelés! Mikor fognak csökkeni az árak? Soha!,, Mert megérdemeljük! „És ha valaki felemeli ez ellen a szavát? Az démon, sátán, diktátor… És a birkák el is hiszik, mert a játék része a tömegek agymosása… Ilyenkor juttatják szóhoz a hasznos idiótákat!

  • User
    Dátum: 2022. április 1., 14:09
    ÉRTÉKELÉS: 5

    Nagyon jól állunk, ha Putyin Oroszországa és az ő kül- és belpolitikája lett az „ígéret földje” nagyon sokak számára. Azért nem ártana dokumentálódni a kortárs orosz, kormánytól független értelmiség tollából is. Akkor többet tudnának meg a putyini, eredeti demokráciáról és jólétről.

  • User
    Dátum: 2022. április 1., 18:02
    ÉRTÉKELÉS: 4

    Új hír.A Gazprom kivonul Németországból
    Mécseseket,gyertyákat és virágcserepeket
    kérnek az ukránoktól a fegyverért cserébe.
    Efogadnak még vastagabb kabátot meg termopulovereket amilyet Volozeli visel -20
    fokban.

  • User
    Dátum: 2022. április 4., 13:11
    ÉRTÉKELÉS: -1

    A század eleje az 2001-ben volt.Igaz akkor már megvolt.a Dacia Logan1. Most alkatrész hiányában Lăstunt sem tudnak gyártani.
    Vagy mégis?Nem kellett hozzá chip meg katalizátor.🚕

    • User
      Dátum: 2022. április 4., 16:02
      ÉRTÉKELÉS: 0

      Ez most hogy jön ide? Mert ha a „issza a 20. Század elejére, az kéne, mi ?”-re reagált, az egyetlen hozzászólás, amiben a „század” szó szerepel, akkor úgy néz ki, a „20.” részt nem olvasta el.

      • User
        Dátum: 2022. április 5., 11:48
        ÉRTÉKELÉS: 2

        Én az április 2-ai 22:01 beírónak válaszoltam.Kérdésem -20. Század elejére értette?Mert az bizony 1901 -ben kezdődik!
        2001 -ben századforduló és ezredforduló is volt.Ha visszamegyünk a 20-ik század elejére,akkor az Osztrák-Magyar Monarchia idejében találjuk magunkat.Na így jön ez ide.

        • User
          Dátum: 2022. április 5., 15:36
          ÉRTÉKELÉS: -2

          Ott írja, hogy 20. század, nem egyértelmű? Arra értettem. Vissza abba az időbe, amikor Európában minden nemzet saját államot akart. Meg is lett az eredménye, két világháború majd regionális háborúk.

          • User
            Dátum: 2022. április 5., 22:49
            ÉRTÉKELÉS: 0

            Akkor visszamehetünk a 19-ik század közepére is, mert akkor például Magyarország meg az olasz államok is saját ,önálló államért harcoltak a Habsburgok ellen.