Magyarország szigorít az utazási szabályokon
Orbán Viktor miniszterelnök felkérésére megkezdődött az utazási szabályok, a határfo...
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
Az Euronewsnak nyilatkozó Falus Ferenc volt országos tiszti főorvos szerint ugyan jobb ezt megkapni, mint a koronavírust, de Magyarországnak igazából nincs szüksége a kínai oltóanyagra. A vakcina mellett szól, hogy sok van belőle, a kormány milliós szállítmányokra számít a reményei szerint gyors engedélyezés után. Más kérdés, hogy pont a 60 év felettieket tervezi beoltani vele, miközben Kínában csak 60 év alattiak kaphatnak ilyen vakcinát a hiányos klinikai vizsgálati eredmények miatt.
Biztonságos a gyártási folyamata a kínai Sinopharm vakcinájának az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-Egészségügyi Intézet Pekingben lévő különítménye szerint. Ezzel újabb lépést tett Magyarország afelé, hogy első uniós országként engedélyezze az oltóanyag használatát. Az uniós vakcinabeszerzés lassúságát rendszeresek kritizáló Orbán Viktor miniszterelnök pénteken arra kérte a hatóságokat, hogy a lehető leggyorsabban járjanak el, hogy a 60 év feletti krónikus betegeket hamar be lehessen oltani a Kínából érkező vakcinák millióival.
A Sinopharm termékét viszont még Kínában is csak a 60 év alatti felnőttek oltására használják, mert egyelőre nem áll rendelkezésre az idősebb korosztályra is érvényes klinikai vizsgálati eredmény. Az Egyesült Arab Emírségekben, ahol szintén alkalmazzák a vakcinát, ugyanez a helyzet.
A kínai állam tulajdonában lévő cég szerint oltóanyaguk 79 százalékos hatékonyságú (az Emírségekben elvégzett teszteken 86 százalékos hatékonyságot mértek). Ez bőven meghaladja a WHO elvárásait, más szempontból viszont akadnak aggályok a Sinopharm fejlesztésével. A vakcina elavult technológiát használ, elölt, szaporodásra képtelen vírust juttat a szervezetbe, hogy ezzel váltson ki immunválaszt. Duda Ernő virológus professzor szerint ez lényegében ugyanaz a módszer, amit Pasteurék 150 évvel ezelőtt kifejlesztettek, és aggályos vele kapcsolatban, hogy a teljes vírus bent marad a szervezetben, és akár később is képes autoimmun folyamatokat kiváltani.
Falus Ferenc volt országos tiszti főorvos hasonlóan látja a helyzetet. Az Euronewsnak nyilatkozó szakértő elmondta, hogy az új koronavírus adott esetben képes gátolni a saját maga ellen kialakított immunitást. A Pfizer-BioNTech és a Moderna oltóanyagai a hipermodern (és részben a magyar Karikó Katalin által kidolgozott) mRNS technológiára épülnek, és nem juttatják be az egész vírust a szervezetbe, ezért az immunitást gátló hatás az ő esetükben nem jelent kockázatot. Falus azt is elmondta, hogy már a gyerekkorban kötelezően megkapott oltások is egyre kevésbé épülnek a Sinopharm által használt technológiára.
„Az mRNS vakcinák ráadásul egy sor más betegség kezelésére is alkalmas oltóanyagok, gyógyszerek fejlesztését teszik lehetővé. Véleményem szerint ugrásszerű fejlődés előtt áll az orvostudomány ennek a technológiának az alkalmazásával” – nyilatkozta a korábbi tiszti főorvos. Falus Ferenc úgy gondolja, hogy nincs szükség Magyarországon a régi típusú vakcinák alkalmazására:
„Az Európai Unió biztosít Magyarország számára elegendő mennyiségű olyan oltóanyagot, amelyet az idősek számára várhatóan lényegesen kevesebb kellemetlen mellékhatás mellett lehet beadni. Kapkodni nem kellene, Magyarországon az oltási rendszer sikere azon alapszik, hogy mostanáig a magyar állam mindig a világon elérhető legjobb minőségű oltóanyagot biztosította, és ezért ezek Magyarországon nem is kerültek patikai forgalomba korábban, mert nem volt rá szükség. Most ennek a bizalomnak a megingatásával játszik a kormányzat” – mondta, hozzátéve, hogy a megbetegedésnél az is jobb, ha a kínai vakcinát kapjuk meg, a modernebb technológiára épülő orosz pedig még jobb is lenne a kínainál, csak gyártási kapacitás hiányában abból biztosan nem fog érkezni Magyarországra.
A Központi Statisztikai Hivatal november vége óta hetente publikálja a magyar lakosság oltási hajlandóságáról készült felméréseit. Az elmúlt időszakban folyamatosan emelkedett azon emberek száma, akik be szeretnék oltatni magukat – a vakcinát biztosan kérők aránya 15-ről 27 százalékra nőt, az oltást elutasítók aránya pedig 7 százalékkal csökkent január második hetére.
A kínai oltóanyagot illetően viszont meglehetősen alacsony a lakosság bizalma. A Pulzus Kutató napi.hu-nak készített felmérése szerint a lakosság 22 százaléka adatna be magának bármilyen itthon engedélyezett vakcinát. Ez azt jelenti, hogy vannak olyanok, akik akkor sem kérnének a kínai vakcinából, ha a magyar egészségügyi hatóságok biztonságosnak nyilvánítanák azt, és engedélyeznék a használatát. Amikor azt kérdezték az emberektől, hogy melyik oltóanyagot preferálják, a kínait mindössze a válaszadók 1 százaléka választotta.
Szerbiába eközben már egymillió adag érkezett a Sinopharm vakcinájából, és a külügyminisztérium államtitkára, Menczer Tamás szerint egész Európa sorban áll a kínai oltóanyagért. A Sinopharm, melynek nemrég két vezetője is távozott személyes okokra hivatkozva, egyelőre nem kérvényezte az Európai Gyógyszerügynökség engedélyét.
(Euronews)