Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

EP: el kell ismerni az azonos neműek házasságát és élettársi kapcsolatát

EP: el kell ismerni az azonos neműek házasságát és élettársi kapcsolatát Külföld

Az Európai Uniónak fel kell számolnia az akadályokat, amelyek gátolják a szexuális kisebbségekhez tartozó embereket az alapjogaik gyakorlásában, és Európában el kell ismerni az azonos neműek házasságát és élettársi kapcsolatát – jelentették ki az Európai Parlament (EP) képviselői az unióban élő LMBT-közösséghez tartozók jogairól szóló állásfoglalásukban kedden.

Hirdetés
Hirdetés

Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén 387 szavazattal, 161 ellenszavazat és 123 tartózkodás mellett elfogadott állásfoglalásukban az EP-képviselők kiemelték: biztosítani kell, hogy a szexuális kisebbségekhez tartozók élhessenek jogaikkal, beleértve a szabad mozgás és a családegyesítés jogát.  

Az állásfoglalás szerint az egyik tagállamban megkötött házasságot vagy bejegyzett élettársi kapcsolatot az összes többi tagállamban egységes módon kellene elismerni, és az azonos nemű házas- vagy élettársakat az eltérő nemű párokkal azonos módon kellene kezelni.

Az EP az állásfoglalásában arra bíztatta a tagállamokat, hogy ismerjék el a gyermekek jog szerinti szüleinek a születési anyakönyvi kivonatban feltüntetett felnőtteket. A képviselők szerint a családegyesítés során a szivárványcsaládoknak ugyanolyan jogokat kell biztosítani, mint a heteroszexuális pároknak. A családokat az egész unióban egységesen kellene kezelni ahhoz, hogy a tagállamok között mozgó családok gyermekei ne válhassanak hontalanná – jelentették ki.

Végezetül a képviselők szerint az Európai Bizottságnak jogérvényesítési eljárást kellene indítania Romániával szemben, mivel a házas- és élettársakról szóló jogszabályait az Európai Unió Bírósága korábbi ítélete ellenére sem módosította az azonos nemű párokra vonatkozóan. Hangsúlyozták továbbá, hogy álláspontjuk szerint Magyarországon és Lengyelországban hátrányos megkülönböztetés éri az LMBT-közösséget. Az Európai Parlament emiatt további uniós intézkedéseket, köztük kötelezettségszegési eljárást, igazságszolgáltatási és költségvetést érintő lépéseket vár a két ország kormánya ellen.

Ortodox egyház: az Európai Unió nem kötelezheti a tagországokat a melegházasság elismerésére

Az Európai Unió demokratikus, nem pedig zsarnoki intézmény, így nem merül fel, hogy az azonos neműek úgynevezett házasságának elismerését kötelezővé tegye az unió egész területén – mutatott rá kedden a román ortodox egyház (BOR) szóvivője a Digi24.ro hírportál által idézett nyilatkozatában.

Vasile Bănescu szerint az EU ezt nem írhatja elő, hiszen a tagországok teljes törvényalkotási szabadságot élveznek a családjog és a házasság intézménye tekintetében.

„Házasságot csak egy férfi és egy nő köthet” – szögezte le a BOR szóvivője. Hozzátette: a keresztény egyházaknak és a többi romániai vallási felekezetnek ez a természetes álláspontja azon az egyetemes erkölcsön alapul, amely a múlt, jelen és jövendő minden egészséges társadalmának fundamentumát képezi.

A bukaresti hatóságok nem reagáltak az EP állásfoglalására, amely szerint az Európai Bizottságnak jogérvényesítési eljárást kellene indítania Romániával szemben, mivel a házas- és élettársakról szóló jogszabályait az Európai Unió Bírósága korábbi ítélete ellenére sem módosította az azonos nemű párokra vonatkozóan.

A román média rámutatott, hogy a román EP-képviselők közül csak a Dacian Cioloș vezette Újítsuk meg Európát (Renew Europe) pártcsaládhoz tartozó USR PLUS szövetség hat (de nem valamennyi) tagja támogatta szavazatával a – Románia elleni szankciót is szorgalmazó – nyilatkozatot, míg a néppárti és szocialista EP-képviselők ellene voksoltak vagy tartózkodtak.

Az Európai Unió Bírósága 2018-ban hozott precedensértékű ítéletet Románia ellen, amiért megtagadta egy amerikai állampolgárságú férfi befogadását, aki egy román férfivel külföldön kötött házassága alapján igényelt Romániában munkavállalási és tartózkodási engedélyt. Az EU Bírósága akkor kimondta, hogy az uniós állampolgárok házastársaira is alkalmazni kell a „házastárs” fogalmát a szabad tartózkodáshoz való jog tekintetében.

Románia azóta sem hozott olyan jogszabályt, amely legalizálná az azonos neműek élettársi kapcsolatát, és továbbra is érvényben van a polgári törvénykönyv azon rendelkezése, amely tiltja az azonos neműek házasságát, és nem ismeri el a román vagy más állampolgárok külföldön kötött élettársi szerződéseit sem.

Egy polgári kezdeményezés nyomán 2018-ban népszavazást is tartottak arról, hogy az alkotmány is rögzítse a férfi és nő házasságán alapuló család fogalmát, de a – résztvevők több mint 90 százaléka által támogatott – kezdeményezés elbukott, mivel a referendumon a részvétel nem érte el a 30 százalékos érvényességi küszöböt.

(MTI)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2021. szeptember 15., 14:57
    ÉRTÉKELÉS: 4

    Ez ugye ugyanaz az Unió, amely magasról tesz az európai őshonos kisebbségek jogaira,a dolgozó emberek védelmére, úgy általában az európai normális emberekre?Nem aggasztják sem a válási statisztikák sem a bűnözés, sőt!

    • User
      Dátum: 2021. szeptember 15., 15:24
      ÉRTÉKELÉS: -5

      Az. Aki nélkül már rég a béka segge alatt lennénk még inkább kiskirály vezetőkkel. Az, hogy a kisebbségek ügyében nem történt előrelépés az itteni és magyarországi politikusok hibája is. Amikor az országodat lejáratod, akkor ne várd, hogy figyelembe veszik a kéréseidet.

  • User
    Dátum: 2021. szeptember 15., 23:47
    ÉRTÉKELÉS: 3

    Érted úgy-e? Az azonos neműek által kötött házasságok egyedei nem korlátozhatók, sőt egyenlő jogokkal rendelkezzenek. Ok. Értem, emberi jogok vannak a föld felett. Viszont a törvénykezők szellemi képességei, mintha kétségbe ejtenének. Ekkora hűhó, ami azt jelenti, hogy ezt az emeletes marhaságot valami írástudatlan és képzetlen bábok támogatják. Íme a példám, két nő közös családot vállal, Az egyik nő szülhet, a másik is. Beültetés nélkül a szédelgést törvényesítik? Ha az egyik szül, a másik nem, akkor mind a ketten vétkeznek ez egyenlőségi törvény szerint. Férfiak által létrehozott családban, ez a törvény egyenesen a börtönbe vezet. A férfiak esetében a beültetés kihordása nem nagy dolog, viszont a szülés dolga már nem olyan egyszerű. Hagyjuk figyelmen kívül a császárit, mert a férfi medence egy kissé másabb. Kislányok ne kívánjanak fiúk lenni, és fordítva, kamasz koruk előtt. Akármennyire szeretnének rajtuk röhögni az EP politikus söpredéke. A hajlamosak éveken keresztül azért harcoltak volna, hogy néhány iskola kerülő politikus és sorstárs röhögjenek csak rajtad. Mások is röhögnek, csak nem nyíltan!