Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Az űrből is látható az Oroszországban tomboló tűzvész

Az űrből is látható az Oroszországban tomboló tűzvész Külföld

Az Oroszországban tomboló hatalmas tűzvész akkora füstöt termel, hogy az az űrből is látható a NASA képei alapján. Június óta több mint 100 futótűz pusztított a térségben, amely különösen száraz és meleg ezen a nyáron.

Hirdetés
Hirdetés

Oroszország 49 régiójából 11-ben van tűzvész, ami azt jelenti, hogy még a tűzmentes területeken is érzik az emberek a füstöt, amely az ország minden területére eljut. A NASA világméretű megfigyelőközpontja szerint az Irkutszk, Krasznojarszk és Buryatia régióiban a legnagyobbak a villámcsapás által okozott tüzek. A tűzvészek július 22 óta 829, 388 és 106 négyzetkilométert égettek fel az egyes régiókban – olvasható a space.com-on.

A szél délnyugati irányba tereli a füstöt, ahol összekeveredik a viharrendszerrel. Krasznojarszk ködös réteg alatt van, míg Novoszibirszkben, Szibéria legnagyobb városában, ahol most nincs tűz, a szél által okozott füst miatt a város levegőminősége romlott.

Tűzvész van Grönlandon, és Alaszka egy része is ég, de ez nem annyira meglepő, hiszen a történelem legmelegebb júniusán vagyunk túl. Gyakoriak a tüzek az északi-sarkvidéki nyári hónapokban, de az idei év tüzeinek a száma és mértéke szokatlan és példátlan – írja a CNN.

Ezek a légkört terhelik; július 1-jétől július 21-ig mintegy 100 megatonna szén-dioxidot termeltek, ami nagyjából megegyezik a Belgium által 2017-ben kibocsátott szén-dioxid mennyiségével.

Az Északi-sark gyorsabban felmelegszik, mint a Föld más részei, így a sarkvidéki területeken könnyebben alakulnak ki tüzek. Szibériában például idén a júniusi átlaghőmérséklet közel 5,5 Celsius fokkal melegebb, mint az 1981 és 2010 közötti átlag. E nyár tüzeinek többsége a szokásosnál északabbra pusztít, és néhány helyen úgy tűnik, hogy a tőzeg talajban, nem pedig az erdőkben ég.

Ez veszélyes, mivel az erdők általában néhány órát, a tőzegtalajok viszont akár napokig, hónapokig is lángolhatnak. Ezen kívül a tőzegtalajok ismert széntartályok, és ahogy égnek, szén-dioxidot szabadítanak fel, ami tovább fokozza az üvegházhatást, az pedig még több tüzet generál.

FRISSÍTÉS: Százezrek kérik rendkívüli állapot bevezetését

Gyorsan szaporodik és hétfő délre meghaladta a 360 ezret az aláírások száma azon, a change.org oldalon közzétett online petíción, amely rendkívüli állapot bevezetését sürgeti az orosz kormánytól Szibériában az ott hetek óta pusztító erdőtüzek miatt.

A kérvény szerzője, Olga Kozulina szerint a Jakutföldön, az Irkutszk megyében és a Krasznojarszki területen égő erdők füstje még 700 kilométerrel távolabbi területeken, így Tomszk megyében, Hakaszföldön, Kemerovóban és Novoszibirszkben is eltakarja a napot.

Az AviaLeszoOhrana orosz szövetségi erdővédelmi légi szolgálat szerint a lángok a katasztrófa sújtotta területen több mint 2,6 millió hektáron terjedtek el.

A tüzet sok helyen nem oltják, mert egy 2015-ben bevezetett szabály felhatalmazza az érintett helyi hatóságokat arra, hogy ha a lángok lakott területeket és gazdasági objektumokat nem fenyegetnek, és ha az ellenük folytatott küzdelem költségei meghaladnák az okozott kárt, eltekintsenek ettől.

FRISSÍTÉS 2: Rendkívüli állapotot vezettek be Szibéria három régiójában

Rendkívüli állapotot vezettek be az erdőtüzek miatt a Krasznojarszki területen, Irkutszk megyében és Burjátföld egy részén – közölte az orosz rendkívüli helyzetek minisztériuma hétfőn Moszkvában.

A tárca közleményében rámutatott, hogy a kiterjedt tűzvész füstje Szibéria és az orosz Távol-Kelet más régióra is átterjedt. Alekszandr Csuprijan miniszterhelyettes hétfő délelőtt kijelentette, hogy a lángok csaknem 3 millió hektáron harapóztak el, a tűzoltók mintegy 500 tűzfészek helyét határozták meg.  

(hirado.hu)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük