Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Milyen az új nemzedék?

A Kárpát-medencei fiatalok világ- és jövőképéről, beállítottságáról tartott előadást, és osztott meg friss kutatási eredményeket dr. Székely Levente szociológus, a Mathias Corvinus Collegium (MCC) Társadalom- és Történelemtudományi Iskola Szociológia Műhelyének vezetője, a Budapesti Corvinus Egyetem Kommunikáció és Szociológia Intézetének egyetemi adjunktusa a kolozsvári MCC-központban.

Valóban vírusgeneráció, COVID-nemzedék, karantinik a fiatalok? Magába forduló, online élő közösség, vagy a világ megmentését várhatjuk tőlük? – tette fel a kérdést dr. Székely Levente előadása. A járvány nemzedéke? – Ifjúságképek a koronavírus-járvány idején című előadás a 15–29 évesek körében végzett ifjúságkutatások eredményeit ismertette, a magyarországi adatok mellett kitekintve a teljes Kárpát-medence magyar fiataljaira.

A kolozsvári származású szociológus felhívta a figyelmet arra, hogy míg 2008-ban a munkanélküliség volt a legnagyobb probléma, ma a céltalanság, bizonytalanság került az élre. Kiderült, hogy leginkább egy következő világjárványtól, a politikusok rossz kormányzásától és a klímaváltozástól félnek a fiatalok, ennek ellenére zömmel pozitívan néznek a jövőbe.

A fiatalok politika és a választások iránti érdeklődés tartósan alacsony, és sajnos egyre kevésbé látogatják a fizikai kultúrafogyasztási helyszíneket, sőt olyanok is vannak, akik sosem jártak még színházban, könyvesboltban, könyvtárban. Az elmúlt időszakban növekedett az egyedülállók száma, a házasok és együtt élők aránya pedig megfordult (az együtt élők javára). A magyar fiatalok azonban nagyrészt pozitívan viszonyulnak a házasság intézményéhez, még ha sok válásnak is voltak szemtanúi. A gyermekvállalási kedv is megvan, de a tervezettnél kevesebb gyermek születik, így a társadalom elöregedésére számíthatunk.

(MCC-közlemény rövidített változata)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük