Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Veszélyes lehet a disznóhús?

A téli hónapok kedveznek a vadászatnak, egyben ez a hagyományos disznóvágások időszaka. A sertések és vaddisznók házi körülmények között történő feldolgozása azonban veszélyeket rejthet, amelyekre érdemes odafigyelni – tájékoztatott dr. Sikó-Barabási Sándor Kovászna megyei főállatorvos.

Hirdetés
Hirdetés

A bajt, betegséget leginkább a Trichinella spiralis nevű, szabad szemmel nem látható parányi fonalféreg okozza: a parazita elsősorban nyers vagy nem megfelelően átsütött, megfőzött húsok fogyasztásakor jelent veszélyt (alapos sütés, főzés hatására elpusztul). A fertőzött hús fogyasztása után a szervezetbe került lárvák mennyiségével arányos súlyosságú gyomor-bélrendszeri gyulladás alakul ki, amely hasmenés, hányinger, hányás, hasi fájdalom formájában jelentkezik az étkezést követő 2-28 napon belül (leggyakrabban 7-10 napon belül). Amikor a lárvák a véráramba jutnak, gyakran akár 39–40 °C fokos láz, izom- és ízületi fájdalmak, nagyfokú szemhéjduzzanat, nehézlégzés, idegrendszeri tünetek, szívizom-károsodás alakulhat ki.

Mivel Kovászna megyében általában hétvégén, háztáji körülmények között vágják le a sertések többségét, a disznóölési szezonban hétvégén is bevizsgálják a húsmintákat a Kovászna Megyei Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Igazgatóság kirendeltségein dolgozó körorvosok. Ha trichinellózis-fertőzést találnak a mintában, bizonyos feltételek mellett kártérítést fizet az állam a kárba veszett sertésért. A hatósági és a magán állatorvosok telefonszámai ki vannak függesztve az igazgatóság, illetve a rendelőik bejáratánál – hangsúlyozta a szakember.

Vigyázat! Perzselés közben ne égessék el a sertések fülszámát a gazdák, ezt ugyanis – személyazonossági igazolványuk mellett – magukkal kell vinniük a körzeti állatorvoshoz is a húsminta bevizsgálásakor! 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük