Röviden
Kovászna megyei történések, események pár mondatban.
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
Dr. Örsi Csaba, a Kovászna Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője lapunk érdeklődésére elmondta, augusztus közepén jár le a 3 hónapos várakozási idő, így munkatársai újra vért vesznek a zoltáni lovakból, és a laboratóriumi vizsgák eredményének függvényében pedig hamarosan kiderül, hogy betegségmentesnek nyilváníthatják-e a települést.
– A zoltáni beteg lovat rutinellenőrzés során sikerült kiszúrni, le is öltük az állatot, és a település lovait vérvételnek vetettük alá. Az első eredmények jók lettek, nem azonosítottunk további fertőzést. Most következik a felülellenőrzés – avatott be.
Rámutatott, hogy 5–6 éve 300 fertőzött állatnál is többet tartottak nyilván Kovászna megyében, azóta sikerült jelentős méretben felszámolni a betegséget. Mostanra már évente csupán 1–2 esetet regisztrálnak.
– A kór felszámolásában fontos szerepet játszik a gyors hatósági fellépés, a betegség időbeli beazonosítása. A periodikus vérvételekkel pont erre alapozunk. A vérbaj tünetmentes, éppen ezért évente a megyében megtalálható összes, fél évnél idősebb lóból vért veszünk – részletezte dr. Örsi.
Kiderült, országos szinten számos fejtörést okozott a lovak vérbaja: tíz éven át egész Románia le volt zárva, nem lehetett lovakat kivinni határon kívülre. Tavalyelőtt az országot kettőbe osztották annak függvényében, hogy melyik megyékben, mennyi fertőzött állatot azonosítottak: ekkor már Háromszéket a mentes megyék közé sorolták.
A zoltáni esetnél a gazda nem kapott kárpótlást az állat leölése után, mivel az idevágó iratok nem voltak rendben.
Fotó: horseandrider.com