Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Várják a fogyatékkal élő álláskeresőket

Várják a fogyatékkal élő álláskeresőket Kovászna megye

Egyelőre nem hozott nagy változásokat az új kormány, az új miniszter a munkaügy háza táján. Az évi fizetésalaphoz is költségvetés-kiigazítás szükségeltetik, amire ígéret van, de az új miniszter még nem lépett kapcsolatba a megyei munkaerő-foglalkoztatási ügynökségekkel. Kelemen Tibor igazgató havi sajtótájékoztatóján beszélt részletesebben arról, ami előrelátható a következő hónapokból.

Hirdetés
Hirdetés

Tűrhetően zárja az évet a munkaügyi hivatal, egyelőre odafentről nem nyúltak hozzá a már kirendelt büdzséhez – mondta az igazgató. Amire eddig rendesen kiutalták a pénzt, és érdemes élni vele, az a 25 éven felüliek inasképzése. A munkahelyen való szakképesítést az alkalmazónak járó 2250 lejes támogatással stimulálja a kormány, így a Babi pékségnél 5, a bibarcfalvi borvíztöltődénél 15 személy már inaskodik, e hónap végétől Kommandón 6 szakács és 6 kereskedelmi dolgozó kezdi meg tevékenységét, Kézdivásárhelyen 5 eladó, a Vöröskereszt és a Diakónia Alapítvány pedig még keres 4-4 ápolóinas-jelöltet Sepsiszentgyörgyön.

Az ügynökség által szervezett idei képzéseken, szám szerint 20 tanfolyamon szakácsokat, szerelőmunkásokat, női fodrászokat, kertészeket, kereskedőket, biztonsági őröket, pékeket és szobalányokat képeztek, részben uniós finanszírozásból, és a cégek által kért szakmákon belül. Az első félévi munkahelykínálatot górcső alá véve kiderült, a legtöbb állást a konfekcióiparban (200), az összeszerelő munkákat kívánó egységekben (200), a kereskedelemben (180), az egészségügyi ellátásban és vendéglátásban, az építőiparban hirdették meg.

Tény, hogy a vállalkozások munkaerő-szükséglete nem mindig egyezik azzal, amit az éppen elhelyezkedni kívánók elképzelnek maguknak, mert utóbbiak az elárusító, szakács, biztonsági őr, könyvelő-előkönyvelő, kasszás, csomagoló, betegápolói, manikűr, szakács-pincér, panziós, recepciós, személyzeti felelős tanfolyamok felől érdeklődtek elsősorban. Így például ha varrótanfolyamot szerveznének, arra nem lenne kereslet, ezen a téren viszont változások várhatók, mert idénre a nadrággyárak közül nem egy jelezte, a szerződések számának visszaesése miatt szűkítenie kell a létszámkeretet vagy a munkaidőt.

Az idén szakképző tanfolyamon kvalifikált 203 személyből 92-nek sikerült elhelyezkednie, nem föltétlenül új végzettségének megfelelő munkakörben, ez ugyanis nem követelmény. A munkaügyi igazgató ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy még az előző, szociáldemokrata kormány minisztere egyik utolsó rendeletével azt szorgalmazta, hogy a hivatalok vegyék nyilvántartásba a valamilyen fogyatékkal élő, de rokkantsági nyugdíjjal nem rendelkező felnőtteket, hogy a lehetőségek szerint őket is bevonják a munkaerőpiacra. Esetükben 12 hónapig, pályakezdő, besorolt, fogyatékkal élők alkalmazásáért 18 hónapig folyósítható a támogatás a munkaadónak. A regisztrált személyek majd igénybe vehetik azokat a 15 ezer lej értékű vásárlási utalványokat is, amelyek olyan eszközök beszerzését támogatják, amelyek hozzásegítik e személyeket a munkavégzéshez.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2019. november 19., 17:13
    ÉRTÉKELÉS: 5

    Szégyen! Az uniós forrás = lopás a saját zsebünkből! Vkik kurzusokat szerveznek, amiért pár ember a megyében búsás vagyonokat szerez! A munkaadó a segélyért alkalmazza a munkást 1 vagy 1,5 évig utána rögtön kirugja, újból munkanélküli, majd kurzus és esetleg újból alkalmazás 1 újabb bérletes cégre! Önök vezérek a fogyatékosok!😤EMBERSÉGBŐL!