A székelyek ünnepi kalácsa ismét összehozza az embereket
Idén a Kürtőskalács-fesztivált együtt tartják a háromszéki megyeszékhely hagyományos...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Tulajdonában lévő lakására sok évvel ezelőtt egyik ismerőse hitelt vett fel az azóta felszámolt Bankcoop nevű banktól. Mint ilyenkor szokás, a bank a hitel fedezetéül szolgáló ingatlanra, nevezetesen panaszosunk lakására, jelzálogot jegyeztetett be a megyei telekkönyvi hivatalnál. A jelzálog ugyebár elidegenítési és terhelési tilalom bejegyzésével is jár, ami magyarán annyit tesz, hogy a lakás, mindaddig amíg a kölcsön vissza nem fizetődik, nem adható el, nem írható át. Gyakorlatilag tehát a lakás feletti tulajdonjog megszűnik valamilyen értelemben. A törvény szerint, amikor a kölcsön visszafizetődik, a bank tíz napon belül köteles a jelzálog törlését kérni a telekkönyvi hivataltól. Csakhogy Romániában ez nem így működik. A Bankcoop egyrészt elmulasztotta ezt megtenni, másrészt jogutód nélküli felszámolása miatt erről most már sehonnan, semmilyen bizonylatot nem lehet kérni. Az abszurd helyzet csak fokozódik, hiszen ennek hiányában viszont a telekkönyvi hivatal nem törli a bejegyzést. A Polgári Törvénykönyv 885. paragrafusára hivatkoznak. Ez a paragrafus a következőket mondja: „a dologi jogok csak hiteles közjegyzői okirat formájában adott beleegyezés alapján való telekkönyvi törlés nyomán enyésznek el, de ez a beleegyezés nem szükséges, ha a jog megszűnik a jogosult jogi létének megszűnésével, amennyiben az jogi személy.”
Panaszosunk szerint egyértelmű, hogy a telekkönyvi hivatalnál az utóbbi mondatot elmulasztották, vagy nem akarták figyelembe venni, hiszen az világosan utal arra, hogy a telekkönyvi bejegyzés törléséhez nem kell közjegyzői okirat formájában beleegyezés, annál az egyszerű oknál fogva, hogy aki ezt a belegyezést adná, a bank, már nem létezik.
– Holtpontra jutottunk – számolt be kálváriájáról. – Hiszen senki sem tudja megmondani, hogy ilyen esetben mi a teendő.
Egy, a témában illetékes és hasonló esetekben már többször eljáró felszámolóbiztos, a bukaresti Cristian Dincă megkeresésünkre azt mondta, hogy Kovászna megyében egyes hivatalok úgy kötik az ebet a karóhoz, hogy közben fogalmuk sincs, mit csinálnak: „Azt mondhatom, hogy a telekkönyvi hivatal részéről ez az akadékoskodás ebben az esetben nem egyéb rosszindulatnál, de ennél keményebb szavakat is használhatnék” – fogalmazott. Kifejtette, hasonló esettel Kovászna megyén kívül csak Giurgiuban találkozott. És ilyen esetben nem marad más lépése a panaszosnak, mint bírósághoz fordulni – hangoztatta. <
Egyszóval Kovászna megyében ismét katolikusabbak a pápánál, ortodoxabbak az ortodoxnál …