Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Utoljára szólt az iskolacsengő

Utoljára szólt az iskolacsengő Kovászna megye

Az elmúlt hétvégén a székelyruhás ballagó lányok és fiúk látványa nyújtott élményt a városlakóknak, mindenhol búcsúztak a diákok az alma matertől.

Hirdetés
Hirdetés

Négy osztály nyolcvankét diákja intett búcsút a Kovászna városi Kőrösi Csoma Sándor Líceumnak szombaton. A ballagási ünnepség 10 órakor kezdődött az iskola sportpályáján. A magyar tagozat élén Moldovai Dóra végzett 9,55-ös átlaggal, míg a román tagozat első tanulója Bocan Adrian lett, 9,65-ös általánossal.

55 diák számára utoljára szólt az iskolacsengő szombaton, a Baróti Szabó Dávid Technológiai Líceumban. A végzősöktől Derzsi Ráduly Kázmér iskolaigazgató és Benedek-Huszár János polgármester is búcsúzott, a kisebbek nevében Lázár Bernadett XI.-es diák köszönt el tőlük. A Baróti Szabó Dávid Alapítvány és Emlékbizottság nagydíját idén Anița Denisa-Valentina XII. A osztályos végzős kapta, akinek négy éves általánosa 9,92 volt. Eredményét rendkívülinek, iskolai és iskolán kívül mutatott tevékenysége alapján emberségét pedig felülmúlhatatlannak jellemezte az osztályfőnöke, Kékesi Keresztes Lujza magyartanárnő. A Nebuló díjat szintén egy XII A. osztályos diák, Radu Amanda Laura vehette kézbe. Az Érdemes diák díjakat Gál Károly parlamenti képviselő adta át Anița Denisa-Valentinanak, Imre Mikoltnak és Simon Ritának.

Kézdivásárhely három középiskolájában is végzős diákok búcsúztak pénteken, a sort a Nagy Mózes Elméleti Líceum nyitotta. Az intézmény négy osztályában (természettudomány-intenzív angol, matematika-informatika, filológia-bilingv és római katolikus profil) 110 diáknak szólt utoljára az iskolacsengő, az évfolyamelső Deák Katalin. Bejan András iskolaigazgató beszédes tényt idézett: az iskola idei 20 éves érettségi találkozójára 20 ország 50 városából érkeztek haza az egykori kantások. Nehéz, értékválságos időket élünk, ilyen körülmények között kell megtalálniuk a most végzett diákoknak saját útjukat, minden kérdésükre nekünk, felnőtteknek sincs meg a válaszunk, hangzott el. Végül az osztályok együtt töltött négy évének legszebb pillanatait elevenítette fel, vicceseket és meghatókat egyaránt, így tette személyessé, meghitté a búcsú pillanatait. (A felsorolást komorabbra árnyalta a sok-sok tervezett, de a koronavírusjárvány által meghiúsított terv – nem feledkezhetünk meg róla, hogy a most ballagók legszebb diákéveit csonkította meg a pandémia.)

A Bod Péter Tanítóképző tanító-óvodapedagógus szakán 25 tanuló (osztályfőnők: Tuzson Erika-Tünde), filológia profilon 31 diák (osztályfőnök: dr. Szekeres Jolán) számára szólt utoljára az iskolacsengő. Évfolyamelső Kerekes Beáta, 9,71-es általánossal.

Az Apor Péter Szaklíceumban búcsúzott a legtöbb végzős: 2 nappali tagozatos líceumi, 3 szakiskolai osztály, továbbá az esti tagozat gasztronómiai technikus osztálya. A diákok a következő képesítéseket szerezték: állategészségügyi technikus 27 tanuló, közgazdász technikus (román nyelvű) 12 diák, autószerelő 26 tanuló, mezőgépész 27 diák, valamint közélelmezési szakon 30-an ballagtak. Az iskola legjobb tanulója a szakiskolai szinten Izsán István Attila, a líceumi osztályok évfolyamelsője Dézsi Petra XII. R osztályos diák.

Hétvégén öt magyar érdekeltségű szentgyörgyi tanintézmény szervezte meg kicsengetési ünnepségét. Pénteken a Krisztus Király templomban ballagtak el a Plugor Sándor Művészeti Líceum diákjai. A magyar osztályokban zene- és drámatagozatosok, illetve képzőművészet szakosok végeztek, a román osztályban zene- és képzőművészet szakosok, összesen 65-en. 9,94-es médiával évfolyamelső a XII. C tanulója, Koman Andrei, Török Hunor a Mentor-díjjal büszkélkedhet, a magyar nyelv ápolásáért Póra Jácinta kapott RMPSZ-díjat.
Az ünnepségen mindegyik XI. osztály szószólója búcsúztatta a végzősöket – Sebestyén Lázár Regina, Vargyasi Dóra és Ferencz Szilvia – a maguk során pedig az érettségizők – Szimion Helga, Bokor Anna Júlia, Pista Ioland Gabriel is megfogalmazták gondolataikat a maturandus kapcsán. Több zenetagozatos diák is szerephez jutott e fontos eseményen, az ünnepséget pedig a középiskola Eufónia kórusa zárta, és Takó István plébános áldásával távoztak a ballagáson résztvevő diákok, tanárok, rokonok és ismerősök.
Szombaton a Mikes Kelemen Líceum nyitotta meg a sort, ahol három osztály ballagott el: Majos Andrea Aranka osztályfőnök 26 matematika-informatika szakos diákja, Gyergyay Réka természettudomány profilú osztálya, amelyben 29-en voltak, és Jóos Csilla Rozália társadalomtudomány profilú osztálya 30 diákkal. Évfolyam- és ugyanakkor cikluselső Nagy Hilda (XII. B). Az RMPSZ Vida Domokost tartotta érdemesnek kitüntetésre, ugyanakkor mindkét nevesített diák Mikes-díjas is az iskolaévek versenyein való sikeres szerepléseik okán.

A Puskás Tivadar Szakközépiskolában nappali tagozaton 19 diák végzett automatizálási technikusként, 13 diák pedig csökkentett látogatású tagozaton, humán osztályban. Évfolyamelső 8,87-es médiával Nagy Bogyó Márton, az RMPSZ Erős Szilveszter teljesítményét méltatta kitüntetésre. Szakmai versenyeken, sportversenyeken kitűnő diákokat is díjaztak.

A Berde Áron Gazdasági Líceum szombaton szintén a Krisztus Király templomban búcsúztatta a 39 ballagóját: a XII. A osztályban 19, a XII. B-ben 20 diák hagyta maga mögött az iskolát, előbbiek adminisztrációs technikusként, a B-sek pedig beszerző és szerződéskötés technikusként. Osztályfőnökeik Brendus Márta és Máthé Ágota voltak. A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal részéről felajánlott jutalmat Simon Edith igazgató asszony adta át az iskola évfolyam­elsőjének, Kisgyörgy Hunor XII. A osztályos tanulónak, aki 9,58-as átlaggal végezte el a középiskolát. Ő írhatta be nevét az iskola aranykönyvébe és neki jutott az a megtisztelő feladat is, hogy átadja az iskola kulcsát Boros Kincső-Johanna XI. A osztályos tanulónak. Az RMPSZ díját Zakariás Szabolcs érdemelte ki. Isten áldását kérte a ballagókra Takó István plébános.

A Református Kollégium a hagyomány szerint a belvárosi református templomban ünnepelte a kicsengetést. A négy év legmagasabb tanulmányi átlagával, 9,83-mal Aranyokleveles Költő Csenge a humán-teológia osztályból, a XII. osztályban elért legjobb médiával, 9,84-gyel évfolyamelső Sztáncsuj Eszter a természettudomány osztályból. A humán osztályban 26, a természettudományiban 28 diák végzett, osztályfőnökök voltak Csurulya Edit és Both Mihály Gábor. Tanulmányi díjasok (természettudomány osztály): I. díj: Sztáncsuj Eszter (9,84), II. díj. Ráduly-Baka Bíborka (9,65), III. díj Borbáth Mátyás-Levente (9,47). A humán-teológia osztályban: I. díj Költő Csenge (9,75), II. díj. Szabó András (9,63), III. díj Kész Zsanett (9,45).

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük