Csupán a megye három településén nincs koronavírusos eset
A kormány által pénteken közzétett adatok szerint Kovászna megyében csupán három oly...
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
Szeptembertől érvénybe lépett az a miniszteri rendelet, amelyet egy szakmai csoport dolgozott ki, és amelynek gyakorlatba ültetése során megváltozik az óvodák, napközik tanmenete. Ez nagyfokú bizonytalanságot eredményezhet az óvodák vezetése, személyzete és a szülők szempontjából egyaránt – állítják az érintettek. A rendelet egyik legfontosabb eleme, hogy előírja: csak óvónők tarthatnak opcionális tevékenységeket, nem vonhatnak be más tanárokat.
Lőrinczi Réka óvónő, az Árvácska Napköziotthon vezetője megkeresésünkre elmondta: nem lehetnek üres órák a pedagógusok számára, amikor valaki más van a kicsikkel. Ennek elsősorban az anyagi gondok áthidalása a célja, ugyanis az opcionális tárgyakat fizetni kellett eddig, és előfordult, hogy ez nehézséget okozott a szülőknek. Idéntől csak olyan alternatív tevékenységek lehetnek a napköziben, amelyekre az óvónők felkészültek. Ezek közé tartozik a tornaóra, idegennyelv-oktatás, népi játékok tanítása.
Véleménye szerint hasznos a rendelkezés, az óvónő a gyerekkel tölti az időt, és a napi rutin mellé beiktathat különféle választható tevékenységet is, legyen szó sportról vagy idegennyelv-tanításról. Ugyanakkor az a legfontosabb, hogy a kisgyerekek először az anyanyelvükön tanuljanak meg szépen, helyesen beszélni, ezért szorgalmazom inkább az anyanyelvi beszédtechnika-órát az angolóra helyett. Ami sajnálatos, hogy az új rendelkezés miatt kiesnek az olyan órák, mint a karate, amit a pedagógus nem tud tanítani, ahhoz edzőre van szükség – mondta az óvónő.
Az új rendelkezés révén módosultak, csökkentek egyes óraszámok, az opcionális órák pedig bekerültek az óvodapedagógusok normájába.
Minőségi tanulásra kell szoktatni a gyerekeket, de fejjel kellene hozni ilyen intézkedéseket, időt adni a soron következő generációnak, hogy átérezze a helyzet komolyságát – vélekedett Bejan András, a Nagy Mózes Líceum igazgatója annak kapcsán, hogy azok a nyolcadikosok, akik jövőben a képességvizsgán nem érik el az ötöst, csak szakiskolában kaphatnak helyet. Az oktatási intézmény vezetője szerint a vizsga attól a pillanattól kezdve, hogy korábban nem határozták meg, ki és hová iratkozhat, elveszítette jelentőségét a középszerű gyerekek számára, de az sem elfogadható, hogy a mostani nyolcadikosok azzal szembesüljenek, más rendszer alapján osztályozzák őket.
„Ez feszültségeket fog szülni. Nyolc-tíz éve a szakoktatás romokban hever, tönkretették, akik akkor tanítottak, már más munkahelyet választottak, vagy külföldön vannak, így kérdéses, hogy egyik pillanatról a másikra miként lehet elfogadhatóan a szakképzést visszaállítani” – vázolta az intézkedés hiányosságait az igazgató. Meglátása szerint probléma elé néznek így az elméleti líceumok is, elég, ha csak a beiskolázást tekintjük. Ha nem lesz elég diák, akkor tanerőt kell elbocsátani, a szakiskoláknak meg nem lesz elég képzett pedagógusuk – summázott Bejan András. <<
Bartos Lóránt, Bús Ildikó