Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Tovább fejlesztené

Tovább fejlesztené Kovászna megye

A sepsiszentgyörgyi születésű Szároz Melinda, aki jelenleg a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem Kémia és Vegyészmérnöki Karának mesteris hallgatója, egy olyan légszennyezésmérő készüléket épített, amely a korábbi berendezésekkel ellentétben hordozható, és három másodpercenként képes méréseket végezni. Az Előfutár Szövetségtől kapott ösztöndíját is a mérőeszköz fejlesztésére szándékszik fordítani. Beszélgetésünk alkalmával a műszerről, eddigi mérésekről és további terveiről kérdeztük.

– Melyek a leggyakrabban előforduló légszennyező anyagok, és milyen káros hatással lehetnek ránk?

– Egészségünkre nézve legfőképpen a 10 μm alatti finom részecskék koncentrációja, a talaj közeli ózon és a nitrogén-dioxid a legkárosabb. Ezek a részecskék nagyon mélyre hatolnak a tüdőbe, a szív- és tüdőbetegek esetében gyulladást és állapotromlást okozhatnak, de a legrosszabb, hogy a felületükön felszívódott rákkeltő anyagokat is eljuttathatják tüdőnkbe. Továbbá a finom részecskék közé sorolható porszemcsék ingerlik a szem kötőhártyáját, illetve a légutak nyálkahártyáját.

Hirdetés
Hirdetés

– Kutatási témája a levegő minőségének folyamatos ellenőrzése IoT módszerekkel? Mit jelent ez a betűszó?

– Az IoT betűszó az angol Internet of Things megfelelője, ami legtágabb értelemben magába foglal mindent, ami kapcsolódik az internethez, de egyre inkább használják az egymással „kommunikáló” berendezések meghatározására is. Sok minden tartozik ide, az egyszerű szenzoroktól kezdve, az okostelefonokon át, a hordozható berendezésekig.

– Ha jól tudom, már megépítette a saját légszennyezésmérő készülékét. Miben különbözik a jelenleg használtaktól?

– Igen, már kész van a prototípus. A lényeg a folyamatos és valós idejű mérésen van. Az eddigi berendezések általában rögzítettek, ez viszont egy hordozható berendezés, ami képes akár 3 másodpercenként mérni, ami lényeges a kibocsátás pontos helyének azonosításához. Ugyanakkor megjegyezném, hogy egy ilyen típusú innovatív berendezés sokkal alacsonyabb költségű, mint a piacon levő szenzorok.

Szároz Melinda egy kerékpárra szerelte a berendezést, így a mérés akár szabadidős tevékenységnek is tekinthető

– Milyen paraméterek mérésére alkalmas?

– Az én készülékem egyelőre finomrészecske-koncentrációt, szén-dioxid-tartalmat, hőmérsékletet és nedvességtartalmat mér, az elkövetkezendőben pedig bővíteni szeretném ózon-, szén-monoxid-, hidrogén- és UV-szenzorokkal, illetve a méretet még jobban csökkenteni, de ehhez főképp elektronikai szempontból hatalmas átgondolásra van szükség.

– Hol és hogyan végezte az első méréseket?

– Az első méréseket Kolozsváron, egy előre meghatározott útvonalon végeztem. A mérés biciklivel történik, vagyis a berendezést biciklire szerelem, így a munkafolyamatot akár kellemes szabadidős tevékenységnek is nevezhetném, persze ez időjárásfüggő. Ennél a kutatásnál nagyon fontos minél többet mérni, minél több adatot begyűjteni különböző napszakokban, évszakokban, időjárási viszonyokban. Ezt követi az adatfeldolgozás, a szennyezettségi térképek elkészítése, melyek alapján meg lehet hozni a szükséges óvintézkedéseket.

– Milyen tervei vannak?

– Elkezdem az első tudományos publikációm írását dr. Barabás Réka vezető tanárom segítségével. Ezen kívül februárban másodjára utazom Budapestre Erasmus tanulmányi ösztöndíjjal. Amennyiben a járványhelyzet megengedi, ott is szeretnék mérni annak érdekében, hogy majd tudjak összehasonlításokat végezni.

Gocz Tibor

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2022. február 15., 18:20
    ÉRTÉKELÉS: -1

    Mekkora dolog pár Kínából rendelt szenzort összebogozni és beállítani úgy, mintha valami nagy felfedezést tett volna, a szenzorokat nem ő gyártja le.
    Egy hobbielektronikás is össze tudja rakni, csak drágák az ilyen szenzorok, nem akárki juthat hozzá.
    Ide elektronikai tudás kell, a kémiához az elkészítéshez, amit ott tanítanak semmi köze sincs.
    Persze, hogy tovább akarja még 1-2 szenzor hozzábogozásával fejleszteni, amelyből még egy doktori fokozat is megszerezhető. Olyan témát kell választani mesterin, amiből kevés átlalakítással meglesz a doktori is.
    Amit meg az egyetemen tanul és amiből készíti a diplomadolgozatát, majdnem semmi köze nincs.
    Modern megbízható mérőállomások, amelyek mást is mérnek vannak sokhelyen. Ez a „találmány” is amolyan ötödik kerék a szekéren, de jár érte az ösztöndíj.

    • User
      Dátum: 2022. február 16., 11:51
      ÉRTÉKELÉS: 1

      Én irtó kíváncsi vagyok hányan tudnának innen összebogozni ilyesmit. Mert ha tudnának, akkor nem menne folyton a nyivákolás itt és nem sütne a tanulatlanság a kommentekből.

      • User
        Dátum: 2022. február 16., 20:45
        ÉRTÉKELÉS: -1

        Nagyon sokan lennének rá kompetensek, de minek tennék?
        Nem jár egyetem nélkül az ösztöndíj summája, az eszközök megrendeléséhez meg nem finanszíroz az egyetem sem akárkit, ha nincs a fejesekkel jó kapcsolatod, ha ott jársz is.
        Ilyen szerkezetek összerakását kémia szakon a több év alatt egy tantárgyból sem tanítnak. Még megértem, ha ehhez kapcsolódó szakon csinálná valaki.
        Szülő, rokon vagy jóbarát szépen összerakta, megmutatta neki, ő meg pár elméleti mondatot kitalál mellé és kész.
        Még megértem, ha egy műszaki beállítottságú fiú rakta volna össze, de pláne lányként nem tudom elképzelni, hogy otthon a forrasztás, szerelés lenne a hobbija.
        Átlátok a szitán könnyedén, mert tudom mit tanítanak az egyetemen és mit nem!
        Erre szakosodott mérőállomások sokkal pontosabb adatokat rögzítenek.
        Rárakok a bringámra hőmérőt, páraszenzort, légnyomásmérőt egy dobozba, beiratkozok festészetre és ebből írom a diplomadolgozatomat és kapom az ösztöndíjat. Ja, hogy a fejesekkel nincs kapcsolatom, nem lesz az alapanyagot, aki megvegye, így lőttek a tervemnek.

        • User
          Dátum: 2022. február 18., 13:18
          ÉRTÉKELÉS: 2

          Csak most látom, hogy még egy adag férifas felsőbbrendűség is van magában.. . Vagy lehet az egész pont ebből indul, nehogy már egy lány műszaki dolgokra is képes legyen.

          • User
            Dátum: 2022. február 18., 16:21
            ÉRTÉKELÉS: -1

            Annyi férfias felsőbbrendűség van bennem, mint ahány nő villanyszerelőt látott maga életében: 0.
            Ahogy előttem is írták a kémiának semmi köze a mikroprogramozáshoz. Melyik kémia egyetemen tanítanak itt az országban elektronikát vagy programozást? Jó ürügy ez, egy olyan ötletért pénzt kapni, holott ennek a kivitelezéséhez a tantervben ilyen tananyag nincs is benne.
            Jártas vagyok a kémiában és az elektronikában, de saját tapasztalatból, én még nem találkoztam olyan lánnyal, aki mindkettő ismeretének birtokában van.

          • User
            Dátum: 2022. február 21., 11:11
            ÉRTÉKELÉS: -1

            Rengeteg olyan női kutató van aki ért a műszaki dolgokhoz. Manapság szinte kötelező, hogy pl. Python vagy valami hasonló programozási nyelvet tudjon egy kutató. Apropó programozás, a legelső algoritmust is egy nő írta. Van amit nem tudnak úgy elvégezni, mint a férfiak, de ez a fizikumból adódik. Az, hogy nincs elég műszaki végzettségű nő, annak elsősorban társadalmi okai vannak. A „nem neki való” hozzáállás.

      • User
        Dátum: 2022. február 17., 11:28
        ÉRTÉKELÉS: -1

        Osszerakni en is ossze tudnam, de minek? Es mi van ha tudom, hogy Szentgyorgyon melyik utca szennyezettebb, tan elkoltozom, vagy kerulouton jarok haza?

        • User
          Dátum: 2022. február 17., 17:57
          ÉRTÉKELÉS: -1

          Az az adat úgy sem lenne hiteles, akárcsak hiába veszek a hivatalos vízóra mellé magamnak egy másikat, ha eltérés van az enyémet nem veszik figyelembe.
          Ha mondjuk pont akkor egy motorhibás füstölgő lassú autó után tekersz az úttesten az nem lesz egyenlő, mintha előtte tekersz.
          Azért, mert ösztöndíj jár erre azért van létjogosultsága, másképp nem sok értelme van.

          • User
            Dátum: 2022. február 18., 10:04
            ÉRTÉKELÉS: 0

            Ha egy motorhibás után rossz a levegő, akkor az a következtetés, hogy az autók műszaki ellenőrzése nem megfelelő. Ha csak télen rossz, akkor a fűtés, stb., stb. Miért nem lehet elfogadni, hogy igenis ki lehet nyerni ebből hasznos adatokat? Semmi közöm ahhoz aki ezt teszi, most olvastam először róla, de így lenézni valaki munkáját csak errefelé divat.

  • User
    Dátum: 2022. február 18., 16:53
    ÉRTÉKELÉS: -1

    Egzakt következtetéseket akkor a műszakiztató állomáson kellene akkor mérni. Az autó elhajt, mire a rendszámot leolvashatná, szag alapján fogja hazáig követni?🤣 Netalán kianalizálja, hogy az előtte 5 kocsival haladó, ezelőtt 10 perccel elhajtott kombi lada a ludas? 😂 Lehet egész nap tiszta a levegő, de pont aznap akkor fogtam ki azt a kombi ladát és azon a szakaszon torz eredmény lesz és máshol is ilyenformán. Egész nap járja a várost bicajjal majd?
    Adatokat ki lehet nyerni, de se te se ő nem tudjuk mire jó, csak legyen legalább az ösztöndíj miatt.
    Vannak városzerte több ponton is hiteles, pontos mérőállomások, azokban jobban bízok.

  • User
    Dátum: 2022. február 19., 10:01
    ÉRTÉKELÉS: -1

    Eleg hamar kifogyott az eszervekbol ha mar ferfi felsobbrenduseg feltetelezeset veti be, nem szemelyeskedni kell, hanem tisztanlatni es jozan esszel gondolkodni. Pedig nem egyik naprol a masikra lehet a muszaki tudast elsajatitani, nemcsak forrasztasbol all az egesz, hanem pontos tervezes elozi meg mit mivel, hogyan lehet osszekapcsolni.
    Nem kell kepmutatonak lenni, de az a teny, hogy egy kemikus hiaba vegez mereseket elektronikai berendezesekkel, ezekhez az eszkozok elektronikajahoz nem fog tudni erteni, kemia szakon tuti nem fogjak ezt tanitani.
    Attol meg, hogy maga tudja mondjuk a porszivot hasznalni, az nem egyenlo azzal, hogy alkatreszenkent ossze is tudna rakni egyet.

  • User
    Dátum: 2022. február 20., 13:43
    ÉRTÉKELÉS: 0

    Páratartalom, hőmérséklet, szén-dioxid mérő egy készülékbe beépítve pár száz lejért már megvásárolható itt az országban évek óta, szupermarketben is kapható időnként. Ha kiszedem belőle ezt a 3 szenzort vagy hasonló 3 készülék szenzorait összekombinálva 1-1 szenzort akkor az már innovációnak számít?
    A részecskemérő az a pénzügyileg vaskos tétel, de az ilyen hordozható szenzorok hátránya, hogy 75% páratartalom felett porszemcsének érzékeli a bejutó finom vízcseppet, ami ködben használhatatlanná teszi, a legnagyobb szennyező anyagok ekkor kerülnek a levegőbe a fűtéstől kezdve.
    Kíváncsiságból beírtam a googlebe és lám az első 2 éve publikált weblapon pont egy ilyen mérőeszközt mutat be, Magyarországra már 2018-ban telepítettek ilyen szenzort, amelynek 2,5 percenként frissülő világtérképet bárki megtekintheti. Ennek a kitalálása jóval korábbra tehető, ha Magyarország résztvevői már 2018-ban csatlakoztak.
    Ezt nevezi a kedves egyetemista innovációnak? Gyakorlatilag más ötletét állítja be sajátjának. Ha neten tovább keresgélnék és nem álltam volna meg a legelső találatnál akkor tuti kaphatnék ugyanerről az ötletről megvalósítást.
    A térkép linkje: https://sensor.community/hu/
    Az ötlet magyarországi weblapon korábban megjelent már: https://qubit.hu/2020/01/24/a-maszek-merokutyuk-magyarorszagon-hitelesebb-adatokkal-szolgalhatnak-mint-a-hivatalos-levegominoseg-meresek

  • User
    Dátum: 2022. február 21., 21:03
    ÉRTÉKELÉS: 0

    A szocializmus éveiben(70-es, 80-as években) a vegyészmérnöki karon tanítottak elektronikát és programozást is, laboratóriumi tevékenységgel összekötve, amit szemesztervégi komoly vizsga követett. Ez manapság sem kellene másképp legyen. A hallgatók túlnyomó része pedig nőnemű volt. Azonkívül az elektronika és informatika szakokon is tanultak nagyszámban nők. Amelyik nő tanulni szeret, bármilyen területen bizonyíthat!

  • User
    Dátum: 2022. február 21., 23:30
    ÉRTÉKELÉS: 1

    Most hiába hoz fel külföldi kivételeket. Én is a kémia szakon is végeztem többek között, kutatóként is részt veszek másokkal együtt, de nekem nem mond, hogy ilyen programozási nyelvet kell ismerni, mert ilyenről kémiásként még nem is hallottam, ilyet itt nem tanítanak.
    Műszaki szakokon biztosan tanítják, de programozás egy dolog, a megépítés meg más.
    Hiába próbáljátok ostoba mellébeszélésekkel kimagyarázni, történelmi kivételeket felhozni, mert nagyon átlátszó!

  • User
    Dátum: 2022. február 22., 10:37
    ÉRTÉKELÉS: -1

    Miért olyan nehéz felfogni, hogy ha valaki akarja és érdekli akkor képes megcsinalni? Függetlenül attól, hogy mit tanítanak az egyetemen. Én már akkor bőven tudtam programozni, amikor odakerulem, mert érdekelt.

  • User
    Dátum: 2022. február 22., 12:08
    ÉRTÉKELÉS: 2

    A szocializmus évében taníthattak, de azóta pár évtized eltelt, különváltak mára a szakok, azóta tucatjával születtek különálló új szakok.
    De hiába próbálják magyarázni a bizonyítványt, a fenti hozzászólásból egy kattintással meg lehet győződni, hogy ezt az ötletet világszerte más jóval korábban kivitelezte. Közben meg saját munkának, innovációnak állítja be.