Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Székelyföld hírét viszik

Székelyföld hírét viszik Kovászna megye

A Nemzeti Művelődési Intézet megbízásából videofilm készül a Székelyföldön működő szakkörökről, melyek megalakulásához szintén ez az intézmény biztosította az útmutatást, szakmai segítséget, minőségi hozzávalókat azzal a céllal, hogy a hagyományokhoz kapcsolódó értékmentést és teremtést elősegítse.

Hirdetés
Hirdetés

A forgatás februárban kezdődött, és nemcsak a szakkörök tevékenységét dokumentálják, az alkotók megmutatják a nagyvilágnak azoknak a helységeknek a kulturális-történelmi nevezetességeit is, amelyekben működnek az alkotó közösségek. A szakkörök jó néhány éve nagyon népszerűek az anyaországban, mivel nemcsak minőségi kellékeket, hanem oktató videofilmeket, mentorálást is biztosítanak hozzá a kezdeményezők, de nyilván a program egyik nagy vonzereje éppen az, hogy közösséget kovácsol: az 5-6 fős kiscsoportok – korosztálytól függetlenül – önkéntes alapon, hetenként jönnek össze, hogy vesszőfonást, mézeskalácssütést, nemezelést, hímzést, gyöngyfűzést, csipkeverést tanuljanak.

Székelyföldön 14 szakkör működik, de 2021-től a Kárpát-medencei magyarlakta területeken, Erdélyben a Székelyföldön kívül is számos más hagyományos foglalkozást ki lehet próbálni egy tapasztaltabb önkéntes vezető irányítása alatt. A program májusig tart, de ősztől újraindul, kiszélesített spektrummal.

Mint azt Bereczki Kinga, a székelyföldi szakkörök létrehozását és kísérését, illetve a filmkészítők kalauzolását felvállaló Amőba Alapítvány igazgatója elmondta, a Székely Nemzeti Múzeum, a gelencei Árpád-kori templom, a szentivánlaborfalvi unitárius templom, a kézdiszentléleki (perkői) kápolna, a berecki Gábor Áron-emlékház, az ágyúöntő kézdivásárhelyi szobra, a miklósvári Kálnoky-kastély, a köpeci református templom biztosan benne lesz a készülő filmben, illetve egy szomszéd megyei szakkör helyszínére, Csíkcsomortánba és Csíksomlyóra is ellátogatott a filmes stáb. (Ezeken a helyszíneken kívül még Ozsdolán és Apácán működik szakkör.)

A megrendelők célja az, hogy a magyar örökséget úgy mutassák fel, hogy azok élményt jelentsenek a szemlélőnek, ugyanakkor tudatosítsák, mennyi, ma is élő, éltethető értéket mondhat magáénak a nemzet. Hasonló céllal már Felvidéken és Délvidéken is filmeztek az operatőrök, nálunk azonban még gazdagabb, különlegesebb a történelmi, kulturális, természeti háttér. A szakkörös filmeket, videoanyagokat a magyarországi nemzeti adók sokszor sugározzák, így ez a film is bekerül ebbe az áramlatba. <<

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások