Osztaj vigyázz!

Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
2020-ban 24 ezer esetet láttak el a sürgősségen, 8400 pácienst utaltak be, a többiek panaszát helyben orvosolták. A járóbeteg-rendelőben 67.500 beteget fogadtak, 78.300 kisebb kezelési (főleg sebészeti) procedúrát végeztek el. A kórházba közel 12 ezer beteget utaltak be, egynapos beavatkozásra közel 4500 alkalommal került sor. Az elvégzett műtétek száma 2352. Az onkológián 438 folytonos beutaltat fogadtak, 1136 pácienst egy nap alatt meggyógyítottak, a hematológián pedig 365 folytonos és 262 egynapos beutalást regisztráltak.
Mindezen belül a koronavírusos betegek száma 1472, ami az össz-esetszám csupán 12,59%-a! Köztük kisebb számban más megyeiek is akadtak, leginkább Brassó megyéből hoztak koronavírusos betegeket, de Hargita, Maros és néhány déli megye is ott a listán. Az éves kimutatásban nagyobb a koronavírus-betegek aránya az intenzív osztályon, de itt is csak alulról súrolja a 25%-ot, és az elhalálozásoknak (szám szerint 658) sem éri el a negyedét a Covid–19-cel összefüggő esetek száma.
Feltűnően megemelkedett a súlyos állapotban rendelésre vagy akár a sürgősségen jelentkező betegek száma, mert az emberek a járványhelyzetben féltek szakorvoshoz fordulni. Így a sebészeten megejtett közel 600 műtét között is sok volt a komplex operáció, többnyire daganatokat, szerveket metszettek ki, bélelzáródások vagy baleseti traumák miatt kerültek a betegek a műtőasztalra, a tavaly bővített urológiai eszközparknak köszönhetően azonban az urológiai operációk jó részét sikerült a minimálisan invazív módszerrel kivitelezni.
Kiemelendő az érsebész orvoscsapat teljesítménye, hiszen az országban kevés helyen sikerült egyszerre ellátni a koronavírusos és nem koronavírusos, akut vagy krónikus iszkémiás betegeket. Ugyanígy a gasztroenterológián is elvégeztek olyan nehéz műtéteket, amelyeket többnyire a marosvásárhelyi vagy bukaresti klinikák szoktak vállalni. A kórházi osztályok személyzete zokszó nélkül, sokszor önkéntesen kisegítette egymást, ha túlterheltség miatt erre szükség volt, legyen szó az ápolási, egészségügyi vagy adminisztratív munkáról.
Erősíteni, esetleg új módozatok kiépítésével bővíteni is kell a beteg és az egészségügyi dolgozók kommunikációját – erre vonatkozóan képzéseket is tervez az igazgató a személyzetnek. Belső gyakorlati továbbképzésként működött az idén a kényszerintézkedésként bevezetett, osztályok közötti asszisztens-áthelyezés, így ők legalább betekinthettek a kollégák napi tevékenységébe; ezt a praktikát a jövőre is szeretné átmenteni az igazgató.
A digitalizációban is szintlépésre van szükség, bár gyakorlatilag a teljes országos infrastruktúra rászorulna az újításra. Meg kell erősíteni továbbá az otthongondozást, és létre kellene hozni olyan intézményeket, amelyek a kórházi ellátásra már nem, de utógondozásra még rászoruló betegeket fogadják – állapította meg a kórházmenedzser.
Osztaj vigyázz!
Talán osztag ?vagy osztáLY?Nem tudom eldönteni!Talán segítene aki beírta?
Hát nem minden így van.
Én pld.mikot az urológian voltam,csupa 2 beteg volt az osztajon.Honnsn ez a nagy szám.