Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Reneszánsz kastélynap Miklósváron

Reneszánsz kastélynap Miklósváron Kovászna megye

A hétvégét a megyeszékhelyi őszi vásár mellett egy erdővidéki esemény is színezte: a miklósvári Kálnoky-kastély udvarában zajlott a harmadik reneszánsz kastélynap, ugyanis a járvány miatt a többnapos rendezvénysorozat ezúttal egynaposra szűkült.

Hirdetés
Hirdetés

Dél körül elállt az eső, ettől fogva egyre népesebb lett az udvar: az ott felállított sátorban akkor még kevés gyermek kézműveskedett, illetve játszott a középkori, illetve reneszánsz és barokk korokat szemléltető kirakós vagy memóriajátékokkal, de aztán egyre többen lettek, a nemezelést is szerették.

A 2012-ben alapított, Székelyudvarhelyről érkezett Arany Griff Rend tagjai történelmi táncokat mutattak be, így a közönség általános műveltségét bővíthette azzal, hogy képet alkothatott magának a saltarello, a danza, a pavane milyenségéről. Mint azt a rend Magyarországról ideköltözött vezetője, Sashalmi-Fekete Tamás történész, a Magyarságkutató Intézet munkatársa elmondta, huszonhét, teljesen korhű történelmi tánc alkotja a repertoárjukat, a rend tagjai azonban főleg a harcászati bemutatókra összpontosítanak. Ezeket is a korabeli öltözetekben és fegyverekkel mutatják be, a rekonstrukciójukban segítségükre voltak a régészeti leletek, múzeumi tárgyak, az erdélyi templomok falain levő freskók.

A nap folyamán az Arany Griff bemutatói jelentették a fő látványosságot, a 15–16. századi nemesi és polgári táncok mellett a páncélos harcművészetből, lándzsatechnikákból, szabadvívásból és az íjászati formációk mibenlétéből is kóstolót kaphattak a nézők (akik nagyon értékelték a konferáló történész humorát is).

A Kálnoky Alapítvány által működtetett kastélymúzeumot több csoport is körbejárta, nem is óránként, ahogy eredetileg meghirdették, hanem félóránként. A családbarát kastélynapot, melyen a gyerekeket pónilovazással és szekerezéssel kötötték le, végül Diana Jipa és Ștefan Doniga zenei előadása zárta le. Ők maguk is igen értékelték a rendezvényt, mint elmondták, igen fontos, hogy a gyermekek megtudják, az ő életüket megelőzte egy civilizáció, egy történelem. A kastélynapon egyébként igen sok román szót lehetett hallani, sok bukaresti vendég érkezett célzottan erre az alkalomra, illetve hétvégére a környékre, de olyanok is akadtak, akik csak erre jártukban néztek be.

A harmadik alkalommal megrendezett reneszánsz kastélynapokban még nagy potenciál van – vélekedett Szabó István, a Kálnoky Alapítvány projektmenedzsere – akár ezren is elférnének az udvaron. Tavaly 500-an voltak, a járvány körülményei között azonban idén 150 vendég fogadására kaptak engedélyt (mindegyikük név szerint is listázott). Ők azonban jól érezték magukat, és minden bizonnyal hírvivői lesznek a rendezvénynek. 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük