Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Nyelvoktatási program indul

Nyelvoktatási program indul Kovászna megye

Az év elején lezajlott sepsiszentgyörgyi ifjúsági konzultáció egyik következtetése az, hogy a városbeli magyar és román fiatalok egyaránt frusztráltak, mert nem ismerik a másik nemzetiség nyelvét, illetve mert ez – főleg a munkavállalásban – akadályt jelent számukra.

Hirdetés
Hirdetés

Erre a megoldást az a 18-35 éves fiataloknak szánt nyelvoktatási program nyújtja, amelyet a BBTE-vel közösen a megyeszékhelyi önkormányzat bonyolít le jövő évtől kezdve. Az előzetes tárgyalások után már a konkrét részletek is kirajzolódnak, ezekről kedden Vargha Fruzsina ifjúságért és kultúráért felelős alpolgármester számolt be a sajtónak. A magyar fiatalokat a jó állások betöltésében akadályozza a folyékony románnyelv-tudás hiánya, de esetenként a román fiatalok is érzik a magyarnyelv-tudás szükségességét, amely nélkül főleg a magánszférában, egészségügyben, turizmusban nehezen boldogulnak, de mindenképpen hátrányban vannak. A román diákok a közös programok szervezésére, bizonyos témákban együttgondolkodásra is nyitottak, de nem látják a hidat a magyar kortársak felé, szintén az említett okból – magyarázta Vargha Fruzsina.

A sepsiszentgyörgyi önkormányzat jövő évi költségvetéséből egymillió lejt szán arra, hogy a jelzett korosztálynak felerészben finanszírozza egy 100 órás nyelvtanfolyam költségeit. A kurzust egyetemi tanárok tartanák, de nem az irodalmi, hanem a mindennapi beszélt nyelv használatára tennék a hangsúlyt. Egy előzetes felmérés alapján dőlhet majd el, hogy jelenlegi nyelvtudásának szintje alapján ki milyen csoportba kerül, kezdő vagy haladó szinten kell tanulnia.

2022-ben februártól júniusig, majd augusztustól decemberig két turnusban szerveznék meg az első tanfolyamokat, úgy tűnik, kezdetben öt-öt 12-14 fős csoport oktatását tudják felvállalni az oktatási intézmények. Mivel főleg kolozsvári egyetemi tanárokat szerveznek be, az elméleti anyagot 80 online órán adnák át, 20 gyakorlati órán pedig személyesen kellene részt venni. A tanfolyam 1000-1500 lej közötti árát – ez még egyeztetés tárgya – a hallgatók maguk fizetnék ki, az 50%-os támogatást egy sikeres záróvizsga után utalja az önkormányzat. Az első jelentkezőket januárban fogadják.

Mivel egy korábbi közvélemény-kutatásban több középiskola is jelezte, hogy részt venne hasonló programban, a város megfontolja ennek lehetővé tételét is. Ennél a korosztálynál még a szülői igény is hangsúlyozott, másrészt viszont a tizenévesek iskolai órarendje megnehezíti a megfelelő keretek megtalálását. Ha lesz nekik is nyelvoktatás, akkor az már valószínűleg tömbösítve, helyi oktatók bevonásával történik majd – prognosztizálta az alpolgármester. Mindenképpen értékelendő azonban, hogy a városvezetés érdemi válaszlépésekkel reagál a felvetett problémákra. 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2021. október 6., 7:56
    ÉRTÉKELÉS: 0

    ,, A tanfolyam 1000-1500 lej közötti árát – ez még egyeztetés tárgya – a hallgatók maguk fizetnék ki, az 50%-os támogatást egy sikeres záróvizsga után utalja az önkormányzat,,?
    Az alapokat ingyen kapják és nem élnek a lehetőséggel, tisztelet a kivételnek!

  • User
    Dátum: 2021. október 6., 9:38
    ÉRTÉKELÉS: 5

    Nagyon jo a kezdemenyezes, de mar az iskola padjaiban el kellene sajatitsa a diak a roman nyelvet. A tanitok panaszkodnak, hogy nem megfelelo a tananyag, de ha minden tanito onszantabol elkeszitene 1-2 lecket, igy letrehozhatnanak egy olyan tananyagot aminek segitsegevel a diakok konnyeben elsajatitsak a roman nyelvet. Sajnos a 4 osztalyos lanyom nem tud romanul egy parbeszedet kezdemenyezni, nem is erti egeszen meg amit kerdeznek tole es ha megerti, akkor a valasza egy rovid DA vagy NU, pedig az elso 5 tanulo kozott van az osztalyban. Ezt nem szemrehanyaskent irom a tanitok fele, hanem epito eszrevetelkent, talan valtozik valami ezutan. Akinek nem inge, az ne vegye magara.