Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Nem divat a „fapados járat”

Nem divat a „fapados járat” Kovászna megye

Bár a halottak napja a szeretteinkre való emlékezésről szól, lapunk arra is kíváncsi volt, mibe kerül a hátramaradóknak a temetés, az utolsó végtisztesség megadása.

Sepsiszentgyörgyön hat temetkezési vállalkozás működik, legtöbbjük már a teljes procedúra intézését, illetve a kellékek forgalmazását, biztosítását felvállalja. A temetőkaputól már a temetőgondnokság veszi át a szerepet, addig azonban a családtagoknak – többnyire már az első 24 órában – be kell jelenteni a halálesetet a polgármesteri hivatalban. Ha otthon halt meg a beteg, a háziorvos állítja ki a halotti bizonyítványt, ha a kórházban, akkor ott adják ki a papírt, ha esetleg öngyilkosról vagy balesetben elhunytról van szó, akkor a törvényszéki orvosnak kell bizonyítania a halál tényét. Ennek birtokában lehet a temetés megszervezésének nekifogni, s ez a feladat többnyire a lélekben legerősebb családtagra hárul.

A város egyik legrégebbi temetkezési vállalkozását a Dávid család működteti a Csíki utcában, de hasonló néven egy másik vállalkozást is találunk a dohánygyárral szemben (rokonság). Dávid Éva elmondta, teljes körű temetkezési szolgáltatást nyújtanak, a halott öltöztetésétől kezdve a koporsóig, koszorúig, szállításig mindent biztosítanak, illetve a temetkezési segély igényléséhez szükséges iratcsomó összeállítását is vállalják. Legtöbben a közepes árfekvésű kellékeket keresik – tudtuk meg. A legolcsóbb keményfakoporsó 650 lejbe kerül náluk (a halott temetőbe szállítása benne foglaltatik az árban), 1000 lejért még hazai gyártású tölgyfakoporsót lehet kapni, 1500–2500 lejbe kerül az amerikai típusú, nyitható tetejű koporsó, amit importból szereznek be. Igaz, ezt eddig egyetlen család igényelte, Dávid Éva meglátásában azonban ez nem előnyös, mert a nyitott tető a ravatalon eltakarja a hozzátartozókat. Dávidék – és nemcsak ők – hamvasztás intézését is vállalják, ehhez Bukarestben kell időpontot kérni a krematóriumba, ára üti az 1000 lejt. Erre azonban igen ritkán van igény, a tapasztalat szerint legtöbbször a halott akaratából történik, vagy ha esetleg ateista volt az illető.

Viszonylag fiatal vállalkozás a Cronos, amely a Fülemüle utcában található, szintén teljes körű szolgáltatással tudnak a gyászolók segítségére lenni. Adrian Durus tulajdonos meglátása szerint a hozzátartozók a legjobb ár–érték arányt képviselő, szépen kidolgozott koporsókat keresik. A legolcsóbb keményfa koporsó, kis méretben 450, a legdrágább, minőségi tölgyfadeszkából készült egyedi darab 3800 lejt kostál, a virágkoszorúkra pedig vagy az olcsóbb szegfű, vagy a kissé drágább gerbera, az igényeseknek pedig rózsa kerül. Kivételképpen egyik ügyfelük orchideákból font girlanddal díszíttette a koporsót.

A február óta 3130 lejre emelt temetkezési segélyből – amely csak­is a nyugdíjkorhatárt megért halottak után jár – szűken lehet fedezni a temetés körülbelül 1500–1800 lejes költségét, amelyhez hozzáadódik még a sírhelyvásárlásért (600–1000 lej között), a sírásóknak és a papnak fizetendő összeg.

A szemerjai Könnycsepp temetkezési vállalkozásnál 250–1500 lej között vannak a koporsók, a magasabb ár a jobb anyagot, szárazabb fát és az importot foglalja magába. Itt is leveszik a terhet a hozzátartozókról az ügyintézéssel és elintézik a hamvasztást is, ha kell, de ilyen egy évben egyszer, ha előfordul, nálunk ragaszkodnak a helyi szokásokhoz.
A síremlék ára 1600 lejnél kezdődik, azonban nem tartós a cement a mozaik-sírkövekben, mondja a szakember, a gránit az igazi, az viszont 3–4000 lej. 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük