Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Nem akármilyen ingatlan

Nem akármilyen ingatlan Kovászna megye

Ez nem egy közönséges tervezési és kivitelezési szerződés, hanem „a” Székely Nemzeti Múzeum (SZNM) tervezési és kivitelezési szerződése, az pedig a székely nemzet múzeuma – szögezte le tegnapi sajtóértekezletén Tamás Sándor. Kovászna Megye Tanácsának elnöke a múzeumban írta alá az intézménynek helyet adó ingatlan felújításának tervezési és kivitelezési szerződését a Baumeister Kft. vezetőjével.

Külön örvendek, hogy egy helyi cég nyerte a licitet, hiszen a Baumeister Kft.-vel kizárólag pozitív tapasztalataink vannak: lásd a kórház felújítása vagy legutóbb a kommandói tábor felépítése – mondta Tamás Sándor.

– Fekete Mihály mérnök urat egy jó székely embernek ismerjük, márpedig ide ilyen emberre van szükség, hiszen ennek a munkának lelke van. Lelke kell hogy legyen, amiként Csereyné Zathureczky Emíliát is a lelke vitte rá, hogy másfél évszázaddal ezelőtt a saját kúriájában kezdje gyűjteni a nemzet értékeit, és lelke volt Kós Károly munkájának is, aki a zsolnai cserepeket leszámítva szintén helyi anyagokból, helyi mesterekkel építette fel a múzeum épületét – mondta a tanácselnök.

Tamás Sándor hozzátette: „göröngyös út” volt, míg ide elértek. Már tíz évvel ezelőtt nyertek egy pályázatot, amire azonban nem jutott pénz. Most ismét volt pénz, de nem volt kivitelező. A tervezést háromszor hirdették meg, senki sem jelentkezett. Ezután összevonták a tervezést a kivitelezéssel, egy kiírást törölni kellett, és végül ötödjére sikerült megfelelő céget találni, amelynek szakképzettsége és kapacitása is van egy ilyen munkára vállalkozni.

Vargha Mihály igazgató elmondta: „lélegzet-visszafojtva” követték, mi történik, és most már valamennyire megnyugodva látják, van előrelépés.

– Abban bízom, ha Kós Károlyéknak a háború előtt, kevesebb mint egy év alatt sikerült úgy felépíteni az épületet, hogy 2012-ben már két terem látogatható volt, akkor a mai technikával valahogy csak sikerül három év alatt felújítani az ingatlant úgy, hogy mindenekfelett a minőségre figyeljünk – mondta az igazgató.

Hirdetés
Hirdetés

Vargha hangsúlyozta: a több mint százéves épület, amely „kívülről még mindig gyönyörű”, ezer sebből vérzik: egy-egy rendesebb esőnél szivattyúzni kell a vizet az alagsorból, a tetőszerkezet sem bírja már a harcot az időjárással. Fekete Mihály, a Baumeister vezetője kijelentette: a minőséggel nem lesz baj, a határidő betartása pedig „csak az engedélyeztetési folyamattól függ”, különös tekintettel a tűzvédelmi és a műemlékvédelmi engedélyekre, ez utóbbit például Bukarestből kell kérni és „meglehetősen nehezen megy”.

A pályázat összértéke 22 millió lej, ebből a megyei tanács önrésze és az el nem számolható kiadások ötmillió lejt tesznek ki. A tervezési és kivitelezési szerződés 15,5 millió lej, amiből nagyjából 500 ezer lej a műszaki dokumentáció előkészítése, 75 ezer lej a műszaki tanácsadás, 14,5 millió lej a kivitelezés, és 600 ezer lejbe kerülnek a felszerelések és berendezések. A szerződés időtartama 41 hónap, amiből 5 hónap a tervezés, így a konkrét munkálatok jövő év elején kezdődhetnek el.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük