Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Nehéz betartani az új törvénykezést

Tavaly lépett életbe az új lakóbizottsági törvény Romániában, de nehéz gyakorlatba ültetni, mondják a társulási elnökök. A legnagyobb gondot továbbra is a közköltség-elmaradások jelentik.

Hirdetés
Hirdetés

Olyan lakótársulások is vannak Sepsiszentgyögyön, ahol a vízművek felé felgyűlt adósság meghaladja a 200 ezer lejt, viszont az új törvények értelmében nem lehet felfüggeszteni a vízszolgáltatást a tömbházban. Elvileg kötelező beengedni a lépcsőházfelelőst és a lakóbizottsági elnököt a lakásba, de ez gyakorlatban mégsem működik. Ilie Todor, az egyik lakónegyedi társulás elnöke kifejtette: több olyan lakástulajdonos is van, aki nem lakik ott, és bérbe sem adta ki tulajdonát, viszont bizonyos költségek őket is érintik. Amennyiben nem fizetnek, vagy javításra, víz-, gázelzárásra kerülne sor, nem tudnak bemenni a lakásukba.

Lakótársulási közgyűlést csak úgy lehet összehívni, hogy meghirdetik a hirdetőtáblán, és aláíratják minden egyes lakóval a névjegyzéket – magyarázta az elnök. Hozzátette: az általa vezetett társulásnál az új törvénykezés életbe lépése óta ezért egyetlen gyűlést sem sikerült összehívni, mivel sok lakástulajdonos nincs az országban, vagy lehetetlen őket megtalálni.

Egy másik rossz kitétel a törvényben, hogy kötelező az albérlőt a beköltözésétől számított 10 napon belül bejelenteni a lakótársulásnál, de ezt nagyon sokan kijátsszák, nem nem hivatalosítják a bérbeadást. Ilyen esetekben is pert kell indítani, ami hosszú időbe telik, költséges, és bizonytalan kimenetelű – magyarázta Ilie Todor. A rendelet jó oldala, hogy a három évnél régebbi tartozásokat be kell vezetni a telekkönyvbe, ami azt jelenti, hogy a hátralékkal rendelkezők nem adhatják el az ingatlant, amíg nem rendezik tartozásukat.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2019. január 31., 13:08
    ÉRTÉKELÉS: 3

    Közös lónak…
    Minek társulni? Jár valami előnnyel? Mert eddig inkább a hátrányait „élveztük”.
    Nehéz gyakorlatba ültetni, mondják. Hát persze. Ha tényleg előnyös lenne, nem kellene kötelezni senkit se törvénnyel, se rendelettel. Csinálnák maguktól az emberek. De ha sz@r valami, akkor hiába kötelezik, nem kell.