Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Ne halogassanak!

Ne halogassanak! Kovászna megye

A népszámlálás még mindig időszerű témája mai valóságunknak – hosszú távú következményeit érezzük meg a jövő években. Az „év legfontosabb eseményére” kiemelt figyelmet fordított dr. Ráduly István prefektus havi sajtótájékoztatóján, ahol jelen voltak a Kovászna Megyei Statisztikai Hivatal (KMSH) vezetője, Illés Andrea és a népszámlálás megyei felelőse, Lőrinczi Ferenc is.

Elmarad a várakozásoktól az az arány, amely az eddig megszámolt lakosságra vonatkozik, ezért mindenkinek mozgósítania kell a környezetében levőket – hívta fel a figyelmet Ráduly István. A kormánymegbízott a közigazgatásban szerzett tapasztalatára hagyatkozva egy eléggé nyomós érvvel adott súly az általa mondottaknak: az önkormányzatok a lakosságszámtól függően hívhatnak le támogatásokat infrastruktúra-fejlesztésre, így ha például egy helységben csak pár emberrel maradnak el az egyik határtól, a 2000 lakostól, az jelentős hátrányt jelent majd. Illetve az is fontos indok, hogy több kisebbségi jog, mint például a nyelvhasználat, a legutóbbi népszámláláskor mért adatok alapján jár, vagy nem jár.

Hirdetés
Hirdetés

„Ne hagyják tehát a május 15-tel véget érő önkitöltős periódus utolsó napjaira a számlálást, kérjenek segítséget a segítőpontokon, a fiatalok segítsenek az idősebbeknek az internetes kérdőívek kitöltésében – hangoztatta. – Ha mindenki maga tölti ki a kérdőíveket, azok azt a valóságot mutatják, amit mi akarunk – hangsúlyozta a prefektus, utalva arra, hogy ha ebben a szakaszban, netalán a következőben sem számolják meg az embereket a recenzorok (mert nem találják őket otthon), akkor csak egyszerű kartotékadatként fognak szerepeli, nemzetiség, anyanyelv és felekezet nélkül.

Illés Andrea, a KMSH igazgatója számadatokat hozott az aktuális helyzetről. Élen jár a megyében Kézdialmás az 55%-os megszámlált lakosságával, Nagypatak 54,38%-kal, Előpatak 48,68-cal. Negatív példa a másik végleten Bölön, ahol 3,94%, Dobolló (4,52), Hidvég (7,27), Nagyborosnyó (8,31) és Mikóújfalu (8,33). Az első szakaszban megcélzott 35–40%-os arányhoz képest kirívóan gyenge eredményt az igazgatónő a rossz szervezés számlájára írja, az önkormányzatok és az ARA-pontokon szolgálatot teljesítők is elmarasztalhatók, vélekedett, ez a helyzet pedig megnehezíti majd a recenzorok dolgát a következő szakaszban.

Jelen pillanatig 52.222 kérdőívet töltöttek ki, ez a szám a személyre és lakásra vonatkozókat egyaránt tartalmazza (de nem tudni, közülük hány érvénytelen). Ezek 51,8%-a városon, 48,2% falun volt kitöltve, 65,5%-uk az önkitöltős segítőpontokon, míg 43,5% otthon. Szentgyörgy és Kézdivásárhely is meghaladja (igaz, kevéssel) a 30%-ot. A következtetés az, hogy a megyei átlag, 26,4 %, jobb, mint az országos, ami 23,7 %.

Jövő héten megkezdik a következő szakaszban házhoz járó recenzorok kiképzését, akik az előző népszámláláshoz viszonyítva sokkal kevesebben lesznek, az 1000 helyett csak 288-an, nekik két hónap alatt átlag 400 lakást kell felkeresniük.

Szó esett arról is, hogy jó, ha a recensamantromania.ro oldalon ellenőrzik a kérdőívük érvényességét azok, akik az első szakaszban online töltötték azt ki, mert másképp majd meglátogatja őket a recenzor, illetve az érvényes adatlap alapján a kitöltéstől számított hét napon belül kapják meg a bizonylatot, amivel a szabadnapot igényelhetik munkaadójuktól. 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások