Ki az úr a mezőn: a gazda vagy a vadász?
Vasárnap este fura incidens szenvedő alanyává vált egyik olvasónk a Gelence és Hilib...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A Sepsiszentgyörgy és 12 környező település (Árkos, Bodok, Előpatak, Gidófalva, Kökös, Kőröspatak, Maksa, Málnás, Mikóúfalu, Réty, Sepsibükszád, Uzon) társulásából két éve megalakult Sepsi Metropolisz Övezet az aktív turizmus fejlesztésében látja a vidék ismertsége növelésének egyik módját. Csütörtökön a dohánygyárban megtartott tanácskozáson megjelentek az Aktív Magyarország Fejlesztési Központ képviselői, akiknek jelentős tapasztalatuk van e téren, a Kovászna Megye Turizmusáért Egyesület (Visit Covasna) képviselői, számos szolgáltató, szakmai szervezet, illetve olyan egyesületek, amelyek környezetvédelemmel, sport- és szabadidős programok szervezésével foglalkoznak.
Mint Zsigmond József, a metropolisz övezet vezetője elmondta, szeretnék felmérni az igényeket, a környékben levő potenciált és hogy azok kibontakoztatásához milyen fejlesztésekre lenne szükség. Ezt korábban kérdőíves módszerrel is megpróbálták, de a személyes megbeszélést is fontosnak tartották. Arra a következtetésre jutottak, hogy az adottságok nagyon jók, de a túraútvonalak, a bicikliútvonalak mennyisége és minősége még kívánnivalót hagy maga után, illetve a medvék gyakori jelenléte is kompromittálhatja a gyalogos-kerékpáros aktív turizmust.
Ezzel kapcsolatban viszont a megye már felmutathat egy átvételre is érdemes jó gyakorlatot: a Szemerja-Görgő Közbirtokosság területén a Babeș-Bolyai Tudományegyetem ökológus kutatója, dr. Hartel Tibor vezetésével folyik egy olyan felmérés, amely megmutatná, melyek a nagyvadak kedvelt ösvényei, melyek a turistáké, így ki lehetne dolgozni a kompromisszumos megoldást ,hogy ne zavarják egymást. Legalábbis addig, míg az állam és a önkormányzatok is megteszik, amit megtehetnek (meg kellene tenniük) ez ügyben.
Felvetődött az az ötlet is, hogy a vízi turizmust lehetne fejleszteni, a vízügyi hivatal munkatársai szerint van az Oltnak néhány olyan szakasza, ahol vadvízi evezést lehetne űzni. Mindezek a lehetőségek természetesen eddig is megvoltak, de kiaknázásukhoz a részletesen kidolgozott stratégiát és főleg az anyagi erőforrásokat most a metropolisz övezet által szeretnék biztosítani, az önkormányzatoknak ugyanis korlátozottak a lehetőségei, tájékoztatott Deák Gyöngyvér, a turisztikai egyesület vezetője. Szerinte holisztikusan kell megközelíteni a turizmust, nem csupán gazdasági vagy szolgáltatói szempontból, hanem összekapcsolva annak különböző aspektusait: gazdaság, kultúra, környezet, társadalom és az egyéni élmények, azzal a céllal, hogy a turizmus fenntartható és kiegyensúlyozott fejlődése biztosítva legyen, figyelembe véve mind a turisták, mind a helyi közösségek és a környezet igényeit.
A találkozó nem volt mentes a kritikus hozzászólásoktól sem. A turizmusban dolgozó gazdasági szereplők sérelmezték az önkormányzatok nem mindig felfokozott vállalkozói kedvét, és kérték, hogy ne a fióknak készüljenek a különböző tanulmámyok – így ez sem. Szóbakerült a sepsibükszádi bő hozamú mezotermális forrás, amely egy parlagon heverő turisztikai vonzáspont. Jó kezdeményezésnek tűnik ellenben a Gidófalvára tervezett kilátó, melyet a polgármester huszárcsákó formájúra terveztetett, viszont önmagában talán nem elég, több programmal kellene egy csomagba gyúrni ahhoz, hogy „megfogja” a turistákat – ehhez kérte a turisztikai szakértők segítségét az elöljáró.
A Sepsi Metropolisz Övezet és a Kovászna Megye Turizmusáért Egyesület vezetői eltökéltek abban a tekintetben, hogy a listába szedett, összesített és rangsorolt célok közül legalább az első tételeket három éven belül megvalósítsák, közölte Deák Gyöngyvér.
Címlapfotó: Tuchiluș Alex