Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Nagyon fontos a védőoltás

Nagyon fontos a védőoltás Kovászna megye

A tanévkezdést követően jelentősen megnő a beteg gyerekek száma, leginkább a felső légúti megbetegedések terjednek, a legtöbb szülő azonban rosszul kezeli ezeket a helyzeteket. Az orvosok figyelmeztetnek: az antibiotikumok alkalmazása néha többet árt, mint használ, a védőoltások beadása viszont fontos.

Ősszel, a tanévkezdést követően megnő a gyerekek közötti megbetegedések száma, mivel zárt környezetben vannak, és elkapják egymástól a különböző betegségeket. A leggyakoribb megbetegedések a felső légúti fertőzések, a kanyaró és a bárányhimlő, amelyeknek kezelés nélkül vagy rossz kezelés esetén súlyos következményei is lehetnek. A betegségek ellen oltásokkal védhetjük meg a gyerekeket – mondta dr. Deák Éva gyerekorvos.
– A kanyarót például vírus okozza, amely elsősorban cseppfertőzéssel terjed, így köhögés, tüsszentés alkalmával a külvilágba jut. A kórokozó két órán át fertőzőképes, a levegőben, illetve a tárgyakon is. Egy rendkívül fertőző betegségről van szó, ami azt jelenti, ha a környezetünkben beteg ember volt, 90% az esélyünk arra, hogy mi is kanyarósak leszünk. Ezt pedig a kombinált oltással lehet kivédeni, amit minden szülőnek ajánlok, hogy beadassa gyerekének – hívta fel a figyelmet.
Az orvostársadalom sajnálatosnak tartja, hogy a védőoltás-ellenes kampányoknak köszönhetően megnőtt a szérumot elutasító szülők száma, a gyerekeket pedig már nem oltják az iskolában – mint régen – hanem a háziorvosi rendelőben adják be a készítményt. Sajnos előfordul, hogy a szülők visszautasítják a vakcinát, a törvénykezés pedig egyelőre nem tiltja meg ezt.
A Kovászna Megyei Közegészségügyi Igazgatóság is javasolja a szezonális influenza elleni védőoltást. Védőoltást biztosítanak elsősorban a fokozottan veszélyeztetett csoportok számára. Ide tartoznak az egészségügyi dolgozók, várandós nők, szociális intézmények dolgozói, valamint a súlyos lefolyású influenzára, illetve annak szövődményeire fokozottan veszélyeztetett emberek. A vakcina a beadástól számított 2–3 hétre rá fejti ki hatását, ezért érdemes idejében kérni a háziorvostól. Ugyanakkor figyelmeztetnek: a vakcina nem véd meg az egyéb légúti megbetegedésektől, annak ellenére sem, ha bizonyos tünetek hasonlóak az influenzához.
A betegségek kezelésének módja kapcsán dr. Seress Lucia gyerekorvos is óva inti a szülőket. Mint mondta, az antibiotikumok okozhatnak kárt, amiért egyszer azzal kezeltek egy betegséget, nem jelenti azt, hogy következőkor is azt kell alkalmazni. A gyerekek immunrendszerét egészséges élelmiszerekkel, C-vitaminnal lehet erősíteni, de legalább ilyen fontos a levegőn való mozgás is – hangsúlyozta az orvosnő.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2018. szeptember 6., 8:38
    ÉRTÉKELÉS: 4

    Sajnos az orvosok szoktatták rá a szülőket az antibiotikumos kezelésre. Most meg próbálják úgy beállítani, hogy a szülők a felelősek. A döntés a kezelésre az orvos kezében van. Szerencsére létezik antibiotikum nélküli kezelés is.

  • User
    Dátum: 2018. szeptember 6., 14:51
    ÉRTÉKELÉS: 5

    Az még a cifra helyzet, amikor ugyanazt a beteg gyereket megvizsgálja a családorvos, az felírja az antibiotikumot . A szülő, hogy biztosabb legyen a diagnózis, megnézeti még egy (mondjuk magánpraxisban dolgozó) gyerekorvossal, aki azt mondja, nem is kellett volna az antibiotikum. Valóban, sok orvos indokolatlanul írja/adatja az antibiotikumot, és a szülő, hát mégis csak egy orvos írta fel alapon, kezdi adni a gyereknek. Nem tudom hogyan lehetne ezen változtatni.