Kitüntették a székely hazafiakat
Egy hét leforgása alatt két magyarországi civil szervezet részesítette elismerésben ...
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
A Sapientia EMTE kolozsvári kara részéről dr. Szenkovics Dezső dékán, a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kara részéről pedig dr. Lengyel Péter, a PTE dékánja és dékánhelyettese, Hegyi Csaba vett részt a sajtótájékoztatón. Mint elhangzott, régi együttműködés van a két intézmény között. Az új, művészeti képzést illető partnerség bő éve kezdődött, akkor kopogtattak a pécsiek a Sapientia vezetőinél, hogy kihelyezett művészeti képzést indítanának, mivel úgy látták, hogy sok erdélyi diák ezt a fajta képzést anyanyelvén csak a határokon túl kaphatta meg – mondta indítékaikról Lengyel Péter. Szándékuk szerencsésen találkozott a Sapientia küldetésével, mely alapításától fogva célul tűzte ki magának, hogy hiánypótló képzéseket indít, így tárt karokkal fogadták a pécsi kollegák indítványát, tekintett vissza Szenkovics Dezső.
Amikor a pécsiek kezdetben a külhoni képzést tekintve Erdélyre szavaztak, mert itt még elég nagyszámú magyarság él, és megvan a szakmai bázis is, amire alapozhatnak, illetve négy művészeti középiskola van a térségben, akkor számukra Marosvásárhely tűnt ideálisnak, ám lebeszélték őket, mert ott a Sapientia teljesen más profilú képzést nyújt, Csíkszeredában szintén, Kolozsváron nincs megfelelő ingatlanja. Szentgyörgyön viszont pezseg a kulturális élet, az itt levő Erdélyi Művészeti Központ is mellette szólt, ráadásul a Sapientia épülő szentgyörgyi campusának akkor még a tervezési fázisában voltak, így sikerült egy új szárnyat hozzáterveztetni az egyetemi épülethez, amely teljesen kiszolgálja az új szakot.
Mint Lengyel Péter dékán elmondta, az új kar akkreditációját illetően is élvezték a Sapientia, illetve a minisztérium teljes támogatását, nagy eredménynek könyvelik el, hogy ezt egy év alatt sikerült lebonyolítani. Nem a pécsi képzés klónját szándékoztak Erdélyben megvalósítani, hanem önálló szellemiségű modern iskolát teremteni. Hegyi Csaba dékánhelyettes hozzátette, a nyugat felé kacsintgató magyarországi diákoknak is nagy lehetőséget jelent majd, hogy a közös szervezésű programok, képzések által az erdélyi történelmi-kulturális gyökereket megismerhetik.
A pécsi kezdeményezők tehát erdélyi művészeket kerestek meg, akiket támogatnak az egyetemi oktatóként szükséges tudományos, doktori fokozatuk megszerzésében. Az itteni művészeti szakok azonban a PTE-hez tartoznak, idővel – mikor kiépül a teljes oktatói gárda, és reményteljesebb a hazai akkreditáció – majd a Sapientia átveszi a képzést, amely még bővíthető, fejleszthető.
Július 21-től az ötéves képzési idejű festőművész szakra 10 főnek, valamint 6 szobrászhallgatónak biztosítanak tandíjmentes (a magyar állam által finanszírozott) helyet. A felvételi a saját, online benyújtott portfólióból és a 20-25 perces pályaalkalmassági beszélgetésből áll. A leendő hallgatók a PTE hallgatóiként minden jogkört bírnak, amit a pécsiek (a nemzetközi kapcsolatokhoz, ösztöndíjakhoz való hozzáférésben számít), illetve a Sapientia biztosít kollégiumot és egyelőre a város a műtermeket. Minden felvételizőknek szóló információ hozzáférhető a Pécsi Tudományegyetem honlapján. (art.pte.hu).
Na, akkor lesz gender festész- és szobrászképző a Székelyföldön is.