Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Miért érték a dohánygyár?

Miért érték a dohánygyár? Kovászna megye

Túl azon a tényen, hogy 2010-es bezárása előtt több száz embernek a megélhetését biztosította évtizedeken keresztül, tehát a szentgyörgyi kollektív emlékezetben jelentős helye, rangja van, miért lehet fontos Sepsiszentgyörgy önkormányzatának megvásárolni a dohánygyárat annak ipari műemlék voltára hivatkozva? – kérdeztük Jánó Mihály művészettörténészt, muzeológust.

Antal Árpád múlt heti sajtótájékoztatóján jelentette be, hogy az önkormányzat megegyezett a Galaxy Tobacco cég felszámolóbiztosával a 3 hektáros területet foglaló dohánygyári épületcsoport megvételéről. A vásárt elsősorban azzal indokolta, hogy a város számára fontos az ipari műemlék épület megmentése, következő lépésben pedig újrahasznosítása, elsősorban közösségi terek, illetve tudományos játszóház formájában, de további javaslatokat is vár a város. Hogy az épület-e a nagyobb érték, vagy a benne folyó tevékenység miatt a gépek, annak most már kisebb a jelentősége, mert utóbbiakat megvette egy cég, a város csak az ingatlanra alkudott meg.

Hirdetés
Hirdetés

– Ipari műemlék nagyon kevés van Romániában, nálunk megmentésükre kevésbé figyelnek, hol­ott nyugaton már évtizedek óta mozgalom indult az érdekükben. A dohánygyár a múlt század első évtizedében épült eklektikus stílusban, nyilván elsősorban a funkcionalitás határozta meg a stílusát, nincs túldíszítve. De Szentgyörgyön többek között a régi vágóhíd is ipari műemlék, azt is jó volna megmenteni. A gyárak impozáns belső tereinek újrahasznosítása kívánatos, és nem új keletű jelenség más országokban, az önkormányzat is ebben gondolkodik, a külső felújítás pedig az eredeti arculat megőrzésére kell törekedjen – mondta Jánó Mihály.

Az ipari örökség védelmére irányuló mozgalom Angliából indult, elsősorban a világháborúkat túlélő, de a modernizációs célú városrészrombolások által veszélyeztetett épületek megmentését tűzte ki céljául. Az „iparrégészet” művelői számára a 2003-ban elfogadott Nyizsnyij Tagil Karta fogalmaz meg ajánlásokat. Ez az ipari örökséget a kulturális örökség szerves részeként határozza meg, és kimondja, hogy azon ipari emlékekből áll, amelyeknek történelmi, műszaki, társadalmi, építészeti és tudományos értéke van, amelyek arra a korra emlékeztetnek, amely technikai újításaival megváltoztatta a történelmet és a hétköznapi emberek életét. Ez utóbbi állítás pedig nem­igen cáfolható, tudván hogy volt olyan időszak, amikor 1200 szentgyörgyi (s háromszéki) ember kereste meg a mindennapit a dohánygyárban. 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2021. május 11., 6:17
    ÉRTÉKELÉS: -3

    Tudomasom szerint a dohanygyar hadi stategia gyar is. A gyar Carpati cigaretat gyartott es az eloalitasahoz hasznalt gepeket egy esetleges haboru idoszak alatt lehet allitani toltenyek (golyok) gyartasara is. Tehat egy kicsit kenyes tema szerintem. A polgarmester ur talan meg akar vasarolni egy Kalasnyikov tolteny gyarat?

  • User
    Dátum: 2021. május 12., 17:16
    ÉRTÉKELÉS: 3

    Valaki mentse meg a Fortyogot is, az Isten adta drága borviz és mofeta kihasználatlanul van, aki rászorul a kezelésre kerülje az országot a kezelésért.

    • User
      Dátum: 2021. május 14., 10:45
      ÉRTÉKELÉS: 1

      Ha stratégiai fontosságú lett volna, akkor nem adják el magánkézbe. Vagy ha utólag rájönnek, hogy mégis az, akkor most éltek volna az elővásárlási joggal. De mivel egyik se történt, azt jelenti, hogy semmi olyan nincs a gyárban, ami az államnak kéne. Hogy valamikor, réges-régen talán olyan terv is volt, hogy itt lőszereket gyártsanak még elképzelhető, de az rég volt és talán igaz se volt.