Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Megtartani a munkaerőt

Megtartani a munkaerőt Kovászna megye

Kelemen Tibor munkaügyi igazgatótól kapott értesüléseink szerint május 11-vel bezárólag Kovászna megyében 946 cég kért állami támogatást a kényszermunkanélküliségre küldött alkalmazottai után, ezekből 346 cég meg is kapta a segélyt. Számokban ez 2145 személyt jelent megyeszinten, akiknek összesen 3.814.742 lejt fizettek ki. Ez azt jelenti, hogy egy személy átlagban 1778 lejt kapott.

Hogy ez Barótra, illetve Barót térségére leosztva pontosan mennyit jelent, azt nem sikerült kiderítenünk, lévén, hogy a megyei munkaügynél nem tartják térségenként is számon az adatokat. Kelemen Tibortól, a Kovászna Megyei Munkaerő-ügynökség igazgatójától megtudtuk, Baróton és környékén 56 cég nyújtott be kérelmet, ami, figyelembe véve, hogy általában kisebb cégekről beszélünk, körülbelül 150 személyt jelent. Megyeszinten eddig összesen 3,8 millió lejt fizettek ki a jogosul-taknak. Felhívta a figyelmet, hogy ellenőrzés várható e tekintetben, mivel volt alkalmazott, aki feljelentette a cégét, azért, hogy az mégis dolgoztatta őt, annak ellenére, hogy előzőleg kényszermunkanélkülivé nyilvánította.

Hirdetés
Hirdetés

Hogy mi lesz május 15-e után ilyen tekintetben, azt egyelőre nem lehet biztosra tudni, az érvényben levő rendelet szerint a kényszermunkanélküli segélyt csak eddig a dátumig fizeti az állam, Kelemen igazgató szerint viszont elképzelhető, hogy valamilyen szinten továbbviszik a támogatást, talán úgy, hogy az alkalmazottat egyelőre napi 6 órás munkaidővel vehetnék vissza a cégek, abból 2 órát pedig az állam fizetne ki a továbbiakban is.

„Ezt az eljárást azonban csak a magánszféra esetében alkalmaznák” – mondta.

A baróti cégvezetők örvendtek az állam nyújtotta 75%-os fizetéspótlásnak, az általunk megkérdezett Gecse Bertalan úgy fogalmazott: „jó segítség volt” a kényszermunkanélküliségre küldöttek támogatása, de ő is úgy vélte, jó volna, ha az állam megtalálná a módját annak, hogy a továbbiakban is segítse a kisebb cégeket, hiszen azok egyik napról a másikra nem tudnak talpra állni. Egyelőre ő sem tudja merre, hova alakul a helyzet, ám mindenképp az lenne a fontos, hogy a meglévő munkaerőt valahogy megtarthassák a cégek.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük