Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Megszólalt a vészharang

Megszólalt a vészharang Kovászna megye

A Dreiconf bezárásának, illetve a nadrággyárak krónikus munkaerőhiányának kapcsán Kelemen Tibornak, a munkaerő-foglalkoztatási hivatal közel 20 éve tisztségben levő igazgatójának is feltettük a kérdést: vajon az ágazat közismerten alacsony fizetései mennyire játszanak szerepet ebben a folyamatban?

A városi legendákban gyárak közti megegyezésről szóló szóbeszédet is megemlítve kérdeztünk rá, vajon mi az oka annak, hogy az exportra dolgozó nagyvállalkozások egyike sem akarja számottevően túllicitálni az állam által előírt minimálbért a megyében. Tényleg összebeszéltek volna, hogy ne csábítsák el egymástól a munkaerőt? Mert tudvalevő, nagy a fluktuáció a nadrággyárakban, a személyzeti felelősök a munkaügyön keresztül már falvakra is kimennek munkaerőbörzét tartani, és egyre lejjebb engedik a lécet a képzettséget illetően, olyannyira, hogy már a roma közösségekből az ujjlenyomatnál többre képes egyéneket is hajlandók betanítani egyes munkafázisokra. De nem lenne egyszerűbb 200-300 lejjel megemelni a fizetéseket, hogy vonzóbbá tegyék az amúgy szigorúan teljesítmény szerint bérezett és sokak állítása szerint megfeszített munkát?

– A fizetés valójában része a terméknek, és a cégek azt állítják, a kicsi profitjukba több költség nem fér bele – mondja erre Kelemen Tibor. – Igazából nem látunk bele az üzletpolitikájukba, nem tudjuk, milyen mértékben engedhetnék meg maguknak a béremelést, de valószínűleg egy-két éven belül kénytelenek lesznek ezt megtenni. Nemcsak a konfekcióiparban, nadrággyárakban, hanem az autóiparnak bedolgozó gyárakban is észlelhető a nagyvárosokhoz viszonyított különbség, a kovásznai fizetések nyomottsága. Nemrég Aradon jártam, ahol a resicai és lugosi gyáregységeit reklámozta egy sepsiszentgyörgyi, autóalkatrészeket gyártó multinacionális vállalat, 1700-1800 lejes alapfizetést kínálva, míg nálunk csak 1500 a bruttó. Ezt a munkaadók azzal magyarázzák, hogy ott más terméket készítenek, más hozzáadott értékkel. A nadrággyárak is ugyan vigyáznának a dolgozóikra, de érveik között nem szerepel a fizetésemelés, csak a stabilitás a meggyőző érv, a kevés, de biztos kereset.

Kelemen szerint a munkaerő­krízisre megoldás lehet a törvénymódosítás, amely alapján egy munkaadó alkalmazottjának egy minimális kiszámíthatóságot, bért biztosítana akkor is, ha történetesen kevesebb a munka. Bár még szűk területen mozognak, de már Brassóban már egyre inkább teret nyernek a munkaerő-kölcsönző cégek, amelyek szükség esetén, például a nadrággyáraknál sokszor előforduló, rövid határidejű nagy munkamennyiség esetén máshonnan hoznának varrómunkásokat.

– Melyek a legjobban keresett szakmák most? – kérdeztük az igazgatót.
– Általában a szakképzett munkáskéz a legkeresettebb, de hajlok arra, hogy már ez is egyre kevésbé igaz ebben a formában. Egyszerűen a dolgozni akaró emberek hiányoznak mindenhonnan, számukra bármikor, bárhol van munka. Olyan szakember, aki iskolából kikerülvén megfelelően végzi a szakmáját, ma nincs is. De még ahol nem is kell képzettség, ott sem megy a munka. Még a csordapásztor is arra panaszkodik, hogy az emberei otthagyták, mikor felvették a fizetésüket. Az áhított stabil és magas jövedelem ma is sok munkát kíván azoktól, akiknek megvan. Ha a fiatalok hajlandók lennének reggeltől estig dolgozni, ahogy azt sok vállalkozó teszi, ők is megalapozhatnák itthon a biztos jövőjüket.
Nos, akkor munkára fel, fiatalok! 

Olvasói hozzászólások, világhálós kommentek:
„Egyre többször olvasom, hogy gond van a nadrággyárakkal. 2005-ig dolgoztam a TTC nadrággyárban, de ott is csak kihasználták az embereket, és mind rosszabb lett a helyzet. Ott állt mellettünk a drága mérnöknő, és kiabált: „mai repede, mai repede!” Sokszor még a vécére sem lehetett menni. Embertelenül sokat kértek, szóval inkább beadtam a felmondásomat, mert a végén Tompa doktor úrhoz kerültem az ideggyógyászatra. Aztán betegnyugdíjba kerültem, mert tönkrement a gerincem a szép gyárban, az idegrendszerem is, a hallásom is sérült.”
Egy tehetségkutató programhoz fűzött kommentár:
„Szépek ezek a programok, imidzsfényesítésnek megjárja, de sokkal hasznosabb lenne, ha például az esztelneki gyárban mondjuk 200 lejjel megemelnék a munkások fizetését, s nem hajszolnák őket embertelenül. Ne sajtótájékoztatón fényezzék a mundért, hanem állítsanak fel egy panaszládát, s annak tartalmát cenzúra nélkül bocsássák a sajtó rendelkezésére.”

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2017. június 8., 8:47
    ÉRTÉKELÉS: 25

    „Ha a fiatalok hajlandók lennének reggeltől estig dolgozni, ahogy azt sok vállalkozó teszi, ők is megalapozhatnák itthon a biztos jövőjüket.” A fiatalok ne szüljenek gyermeket, ha mégis, ne neveljék őket, ne szórakozzanak, ne pihenjenek, hanem dolgozzanak reggeltől estig, majd úgy 40-50 éves korukban távozzanak a másvilágra! Így a nyugdíjrendszerrel sem lesz probléma. Ezt komolyan gondolta Kelemen úr ?

  • User
    Dátum: 2017. június 8., 12:08
    ÉRTÉKELÉS: 20

    Normális államban nincs is szükség ilyen hivatalokra, mint a „munkaerő-foglalkoztatási”. Ezt és sok más sóderhivatalt az állam azokból az adókból tartja fenn, amit a „munkaerő” fizetéséből levonnak. Nem csoda hát, hogy nagyok az adók, és így kisebbek a bérek. Fenntart az állam egy sor fölösleges hivatalt, rengeteg alkalmazottal, akik sem terméket nem állítanak elő, sem olyan szolgáltatást nem nyújtanak ami a társadalomra hasznos lenne (ezen alkalmazottak fizetése persze nagyobb, mint bármilyen szakembernek, bárhol is dolgozna az). Viszont az átlagember életét megnehezítik, mert az általuk kiállított ádeverincák, csertifikátok nélkül nem építhet egy tyúkólat sem senki, vagy nem görbíthet meg egy kiflit sem. Persze előbb meg kell várni, míg a hivatali irodában előbb kihörpötyölik a kávét, majd végigjárja az irodákat, miután visszajön a postáról az okmánybélyeggel. Ugye Magdi?

  • User
    Dátum: 2017. június 8., 13:47
    ÉRTÉKELÉS: 16

    Kelemen ur! 20 eve tronol a magaslaton es nagyon jol ismeri a nadragyarakban leledzo aldatlan allapotot. Fiatalon, maga sem dolgozott az IMASA-ban reggeltol estig es ketlem, hogy ott alapozta volna meg a jovojet, inkabb a munkaugynel, a barsony szekben. Szegyenteljes a fiatalok ily modon torteno munkara buzditasa.A gyerekeinek is ilyen tanacsot adott utravaloul a nagybetus eletben?

  • User
    Dátum: 2017. június 8., 13:28
    ÉRTÉKELÉS: 17

    „Egyszerűen a dolgozni akaró emberek hiányoznak mindenhonnan, számukra bármikor, bárhol van munka.” — van, csak nem itt hanem, külföldön. El vagy tévedve barátom, mert nem a munka a baj, hanem a fizetés. Az emberek nem úgy akarnak élni, hogy reggeltől vakulásig dolgozzanak, ÉLETÜK NE LEGYEN, aztán potompfizetésből kihúzzák következő hónapig. Inkább kimennek külföldre, s keresnek eurókat, fontokat s dolgoznak fele annyit s haladnak az élettel.
    S ne meséljétek már, hogy kevésből is meglehet élni, mert akkor barátom te nem kapsz a kezedbe 1000 lejt egy hónapba. Nézd meg milyen abból élni 1 hónapot s fizetni a kiadásokat.
    Meg a modor, amikor errefelé a bojárok úgy bánnak a munkással mint a trágyával s közbe meg se fizetik. Inkább az ember kimegy külföldre, lehet ott is csak alja munkát végez, lehet trágyaként bánnak vele, de legalább úgy fizetik, hogy tud abból ÉLNI és nem Megélni.
    Továbbá, a tisztelt munkaügyben volt példa, hogy valaki jelentette, hogy román nem tudása miatt úgy mondtak fel neki egy gyárnál, hogy aláíratták vele a felmondását. Az meg aláírta ők meg jól jártak és maguk is mert nem lett hivatalosan MUNKANÉLKÜLI SOMMER Ebből se lett az égvilágon semmi, csak a közhely, hogy kivizsgáltuk nem volt semmi.
    Szóval lehet mesélni, meg kerülni a forró kását de: AKI FENT VAN AZ TOJIK ARRA AKI LENT VAN — ez a nagy igazság.

  • User
    Dátum: 2017. június 8., 14:35
    ÉRTÉKELÉS: 7

    Van ebben igazság, mert a legtöbb helyen tényleg alulfizetik az embereket. Viszont az is igaz, hogy a jól fizető itthoni állásokra se akad jelentkező, mert ott bizony elvárják, hogy odatedd a csontot. Ezt pedig a többség nem akarja, mert fárasztó. Olyan munkahely kéne, ahol lehet kávézgatni, facebookozni, aztán legyen rendes fizetés. De miből? Így inkább a fiatal aztán elmegy külföldre, mert ez a trendi, ott megtanulja, mit jelent a 8 órás a munka, de ezzel már nem dicsekedik, mert szégyelli. Inkább fűzi továb a dicshimnuszokat a magas fizetésekről, de egy szót se ejt a kiadásokról, arról, hogy a pénz ki is fut a kezéből, főleg, ha olyan társaságba keveredik. Mutassatok nekem tíz olyan fiatalt, aki mondjuk 5 éve kint van, s most hazajön tele pénzzel a zsebében, házat épít, vállalkozást indít, saját útjára áll. Hol vannak ezek a példák?

  • User
    Dátum: 2017. június 8., 14:41
    ÉRTÉKELÉS: 13

    Na,na!Ugy latszik a kommentekbol,hogy egyeseknek leesett az erme.Kezdik erteni,hogy mit jelent ha ilyen emberek kezebe kerult minden es fokepp a munka biztositasa,a megelhetes biztositasa.Mondjuk ki batran ne kerteljunk.Ezt nevezik zsido vilagnak!Es ez nem is fog valtozni mindaddig mig hazaarulo sabeszgolyok vezetik ezt a nepet az orruknal fogva.Meghogy a munkaltatok latastol vakulasig dolgoznak?!!Ilyen hazugsagot!Ezek a zsidok es sabeszgolyok osszetevesztik a hajcsarkodast a munkaval.Ok munkanak nevezik azt ha masokat ehberert reggeltol estig hajtanak.Hat igen.Ok attol is elfaradnak ha nezik reggeltol estig,hogy a kiszolgaltatott paraszt hogyan dolgozik.Hiaba na!Ez nekik munka.Sot!Faraszto munka.

  • User
    Dátum: 2017. június 8., 14:48
    ÉRTÉKELÉS: 18

    Na pont Kelemennek a véleményét kell kikérni ilyesmiben, aki aktívan vagy hallgatólagosan támogatta a háromszéki kartellt, amely Asimcov, Rotary, Kereskedelmi Kamara képében van jelen. Hagyjuk a képmutatást, ideje lenni távozni a polcról. Majd akkor lehet mozgósítani a szavazóbázist hogy íme magyar embert távolítottak el. A történelem süllyesztőjébe vele is meg a többi „lifetime” vezető funkcióban lévőkkel.

  • User
    Dátum: 2017. június 8., 15:17
    ÉRTÉKELÉS: 13

    Igaza van Kelemennek,dolgozzunk latastol-vakulasig es a honap vegere tenyleg tobb penzunk marad!!! Nem azert mert tobbet fogunk keresni,hanem mert a nap vegere nem marad energiank,idonk esetleg kedvunk azt a nevetseges osszeget amit a „szegeny” patronok az o „minimalis” nyeresegukbol szottyantnak nekunk!!!

  • User
    Dátum: 2017. június 8., 19:39
    ÉRTÉKELÉS: -5

    Tényleg lehet szidni a patronokat, hogy kevés fizetést adnak, de ennél gyakorlatiasabb megoldást javasolok: legyél te is patron, elvégre szabad a piac, oszt mutass példát bőkezűségből. Elmélkedni, másokat szapulni könnyű a laptop mögül, dolgozni valamivel nehezebb.