Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Megnyílt a sugásfürdői erdei iskola

Megnyílt a sugásfürdői erdei iskola Kovászna megye

Hétvégén a Vadon Egyesület a vadvédelmi világnap alkalmából szervezett eseménysorába iktatta a sugásfürdői Rókavár erdei iskola megnyitását. Péntek délután a magyarországi Filmdzsungel stúdió természetőrökről szóló filmjének vetítésével kezdődött a program.

Hirdetés
Hirdetés

Tóth Zsolt Marcel producer elmondta, szerették volna megmutatni a természetőrök sokrétű munkáját, amelyet annak érdekében fejtenek ki, hogy természetes valójukban őrizzék meg a már csak mozaikosan megmaradt élőhelyeket.
– Óriási élmény volt a forgatás, lenyűgöző a természetőrök tereptapasztalata – tette hozzá Bilek Ferenc gyártásvezető.

A természetőrök folyamatosan gyűjtik az állatokról az adatokat: egyedszámot, megjelenési helyük koordinátáit, gyakoriságát, mérik a nyomaikat, szőrszálaikat, ürüléküket DNS-vizsgálatnak vetik alá, továbbá madarakat gyűrűznek, halakat telepítenek át, kameracsapdákat helyeznek el. Feladatuk alkalmanként a vadorzók, orvhalászok előállítása is.

A sugásfürdői Phoenix panzió épületét tavaly tavasszal vásárolta meg a szentgyörgyi önkormányzat Demeter János, a Vadon ügyvezetője kezdeményezésére azzal a céllal, hogy erdei iskolát létesítsenek benne. Egy évig tartott modernizálása és felszerelése, amelyhez a Bethlen Gábor Alap is hozzájárult. Szombaton a világnapi program keretében minden érdeklődő megtekinthette az épületet, ahol a Transnatura természetfotó-verseny legszebb alkotásai is méltó helyre találtak, illetve az emeleten kialakított madárlest. Csibi-Duka István, a Vadon munkatársa üdvözölte a jelenlevőket, Magyarósi Imola mondott beszédet, és a Váradi József-iskola négy kisdiákja szavalta el Szilágyi Domokos Erdei iskola című versét.

Ezután a filmdzsungelesek által kifejlesztett, állatnyomok azonosítására szolgáló Kopó applikációt (kopoapp.hu) mutatta be Tóth Zsolt Marcel. Ezzel nemcsak lábnyomot, hanem kaparást, szőrcsomókat, ürüléket, agancsot is lehet jelezni.

Kis erőgyűjtés, azaz zsíroskenyér, meleg tea elfogyasztása után az érdeklődők elindultak a közelben kialakított, 3,5 kilométeres erdei tanösvény bejárására, illetve élesben tesztelhették az új appot. Szerencsére nem volt szükség a Máltai Szeretetszolgálat és a Vöröskereszt önkénteseinek elsősegélynyújtására, viszont Moraru Norberttől és Czika Kristóftól számos érdekességet tudhattak meg a nyomokkal, de az állatok viselkedésével kapcsolatban is azok, akik rászánták az időt a természettel való kapcsolódásra. 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások