Szakkörök – a hagyomány- és identitásőrézés, a nemzetépítés és az alkotás bástyái
A Kárpát-medencében rendkívüli népszerűséggel bíró A szakkör program vezetői és regi...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Jobb napokat is látott a Rétyi-tó, amelyet idén már a végső kiszáradás fenyegetett. Nem ez volt azonban az első jele a bajnak: tavaly májusra kritikusan lecsökkent a vízszint, a tavat ellepte egy invazív hínárfajta, tömegesen pusztultak a halak. Dombora Lehel, Réty község polgármesterének elmondása szerint ekkor eszméltek rá igazán, hogy a tó ügyében mihamarabb lépni kell.
A vízbe telepítettek már párszáz kiló amurt is, azzal a céllal, hogy természetesen pusztítsák el a hínárokat, ezzel a módszerrel az idei évben már látványosan sikerült javítani a helyzeten. Csakhogy mostanára annyira lecsökkent a vízszint, hogy a halak egy részét mentés céljából áttelepítették a másik két tóba.
Három mesterséges tóról beszélhetünk, amelyek közül a szóban forgó, nagyobbik, 12 hektár felületű tó Rétyhez tartozik. A másik kettőben most is lehet horgászni, ezek a Kovászna Megyei Sporthorgászok és Vadászok Egyesületéhez tartoznak. Dombora Lehel szerint a három tóban legalább 300 ezer köbméter víz kéne legyen, de ezt a mennyiséget már réges-rég nem biztosítja a Szacsva-pataka.
Azt is tudták, hogy a hetvenes évekbeli védőgát sem az igazi, a tó hullámzásának köszönhetően már láthatóan elkezdett erodálódni. Ez is kritikus pont volt a kiszáradásban, a part ugyanis tavalyra annyira elkeskenyedett, hogy a víz is elkezdett átszivárogni rajta.
A vízpumpát már augusztusban felszerelték, a nyár utolsó napjaiban elindították, most már a Feketeügyből csobog víz a tóba. Ezt azonban hosszas, és cseppet sem akadálymentes procedúra előzte meg. Már tavalyelőtt elkezdtek mérni, tervezni, de csak lépésenként haladtak, hiszen minden költséget a rétyi önkormányzatnak kellett magára vállalni, pályázati lehetőség és kormányprogram híján. Természetesen ahhoz, hogy a későbbiekben üzemeltessék, megfelelő szakhatósági engedélyeket is kellett szerezni.
Ehhez alkalmazkodván a tavaly létrehozták a zsilipet, szélesítették és megerősítették a gátat. Többen kifogásolták, hogy a munkálatok során nem ásták ki mélyebben a medret, de az elöljáró szerint ez veszélyes lett volna. „Próbálkozásokat végeztünk, és rájöttünk, hogy a lerakódás csak 30 centiméteres. Alatta pedig van egy agyagréteg, ez a zárórétege a tónak. Ha azt megsértjük, akkor az olyan lenne, mintha a kádból kihúznánk a dugót” – magyarázta Dombora Lehel.
A gátat elkészítették, jöhetett a következő lépés. „Már akkor elkezdtük az előkészületeket a víz utánpótlására. Akkor még nem volt ennyire vészes a helyzet, nem is számítottunk arra, hogy ide jutunk” – emlékezett vissza a községvezető. Idén már az év elején jól látszott, hogy sürgősen kell cselekedni, mihamarabb neki akartak látni a vízpumpaállomásnak, amellyel a Feketeügyből vezették volna át a vizet.
Az illetékesek hivatalosan is megsürgették a folyamatot, hogy valóban elkezdődhessen a tó mentése: a kormányhivatal, a vízügyi igazgatóság, a környezetvédelmi- és katasztrófavédelmi hivatal is nyíltan, segítőkészen álltak az ügy mellé. Ezzel felgyorsították a folyamatot, de a legszükségesebb jóváhagyásokat így is be kellett szerezni, többek között az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézettől, akik előbb meghatározták, mennyi a Feketeügy maximális és minimális vízhozama, és ehhez mérten mennyi vizet lehet elvezetni belőle a tó feltöltéséhez.
Végül eljutottak odáig, hogy először tesztüzembe, majd egy héttel ezelőtt véglegesen üzembe tudták helyezni a pumpát. „Másodpercenként 20 liter vizet emel át. Ez a tó felületéhez képest kevés, a Feketeügyhöz képest tűrhető, nem veszünk ki annyi vizet a folyóból, hogy a kivevési ponttól lefele bármit is befolyásoljon” – magyarázta Dombora Lehel.
A villanypumpa naponta több mint 1700 köbméter vizet emel át, ahhoz, hogy egy métert emelkedjen a vízszint, nagyjából 120 ezer köbméterre lenne szükség. Ugyanakkor figyelembe kell venni, hogy a víz 30 százaléka elpárolog, elszivárog a talajba, így a polgármester számításai szerint körülbelül három hónap múlva érhetik el az egy méteres növekedést.
A pumpa a nap 24 órájában működik, így az önkormányzat havonta tízezer lejt közelítő villanyszámlákra számít, de abban reménykednek, ha feltelik, akkor már csak néha, a szinten tartáshoz kell beindítani. Ha sikerült visszaállítani a víz szintjét, visszatelepítik az amurokat is, hogy a tóban levő maradék növényt, nádat természetes úton „takarítsák” el.
A gátmegerősítéssel, zsilippel, vízpumpaállomással együtt a rétyi önkormányzatnak 800 ezer lejbe fájt eddig a tó, de a nem hagyják veszni. Mi több, hosszútávon terveznek, még akkor is, ha az időjárási extremitások később sem fognak kedvezni a tónak. Dombora Lehel elmondta: a községhez tartozik a tó körüli telkek egy része, többek között az is, ahol most a régi játszótér és focipálya van. Erőforrások hiányában idén csak a tóra összpontosítottak, de jövőre elkezdik kiépíteni az üdülőközpontot, ahol majd úszni, csónakázni, vízibiciklizni és horgászni is lehet.
Első lépésként szeretnék bekeríteni a tavat, mert eddig naponta kellett elzavarni a halászokat, kéretlen látogatókat. Létrehoznának egy önkormányzati céget, hogy személyzetet tudjanak biztosítani, és belépőjegyeket tudjanak szedni. Mellékhelyiségeket, zuhanyzókat, öltözőt és játszóteret építenének, napozóágyakat, ernyőket és vízibicikliket szereznének be. A parton levő szálloda most eladó, a polgármester a jövőbeli tulajdonossal való hatékony együttműködésben is reménykedik.
Most nagyjából 100-150 nyaralót számlálhatunk, de nyaranta egész Háromszékről érkeztek fürdőzők a Rétyi-tóhoz. Évek óta nem úszik benne senki, de ezzel még nem zárult le a történet, jövőre minden valószínűséggel visszaáll a rend. „Ez most csak egy rész a tó történelmében, de nem marad így” – szögezte le Dombora Lehel.
Fotó: Tuchiluș Alex, Farkas Orsolya