Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Megkezdődött a turizmus éve

Megkezdődött a turizmus éve Kovászna megye

Háromszéken a román és a magyar közönség felé is nyitni kell – hangzott el tegnap az Orchidea Events vendéglőben, a Turizmus Éve Háromszéken rendezvénysorozat nyitókonferenciáján. Az eseményen több mint száz helyi, erdélyi és bukaresti szakember vett részt.

A kezdeményezés precedens nélküli Romániában, célja, hogy összefogás alakuljon ki az idegenforgalommal foglalkozó vállalkozók, szakemberek, önkormányzatok között – fogalmazott nyitóbeszédében Grüman Róbert, a megyei tanács alelnöke. Tamás Sándor kifejtette: tudomásul kell venni, hogy a Háromszékre érkező turisták kilencven százaléka román.
– A turizmus terén saját pályát kell találni, olyasmit, ami máshol nincs. Ide tartoznak a nemesi kúriák, a gyógyvizek, hidegfürdők, mofetták és a felújított népi feredők – részletezte a Kovászna megyei tanács elnöke, aki kifogásolta, hogy még mindig van olyan községközpont, ahol egyetlen piacon alapuló szálláshely sincs.

Tóth-Birtan Csaba, Sepsiszentgyörgy alpolgármestere szerint a megyeközpont elsősorban kulturális kínálatával szállhat be a turizmusba. Elmondta: egyelőre nem sikerült befektetőt találni a visszavásárolt Bodok szállóra, de ennek ellenére abban bíznak, hogy két éven belül újra beépül a Bodok a színvonalas szálláshelyek közé. Édler András, a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara (KMKIK) elnöke elmondta: a turizmus a megye jövedelmének kevesebb mint két százalékát hozza, s „ez nincs jól”.

– A KMKIK egy turisztikai regisztert állít össze. Ebbe már feltérképeztük az összes hivatalos szál­lás­adót, és most folyik az idegenvezetők számbavétele, hogy tudni lehessen, hogy kivel és hol lehet turizmust csinálni – mondta az elnök.
A kamara elnöke ugyanakkor „arról akarja meggyőzni” a polgármestereket, hogy minden településen idegenforgalmi adót vessenek ki. Camelia Tărniceru, a turisztikai minisztérium fejlesztésért és marketingért felelős aligazgatója, szaktudásának nagyobb dicsőségére azzal kezdte, hogy „nem ismeri az országnak ezt a vidékét”, felolvasta a tárcavezető levelét, aki „elnézést kért” a szervezőktől, hogy nem tudott idejönni. Mircea Titus Dobre levelében „az átláthatatlan jogszabályhalmaz helyett” egységes turisztikai törvényt ígért, és támogatásáról biztosította azokat az önkormányzatokat, amelyek konkrét terveket dolgoznak ki.

– Önök tudják a legjobban, hogy mit kell és mit érdemes Kovászna megyéből népszerűsíteni, ne a központból mondják meg, hogyan népszerűsítsük magunkat – hangsúlyozta Corina Martin, a Romániai Turisztikai Egyesületek Szövetségének elnöke, akiről látszott, hogy nem csak beszél róla, hanem dolgozik is a turizmusban.
A szakember példákkal bizonyította, hogy hatékony, eredményes és mindenki számára előnyös a magán- és közszféra együttműködésén alapuló, úgynevezett ppp (parteneriat public privat) rendszer.

A nyitókonferencián partnerszerződést írt alá Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke és dr. Fosztó Mónika, a Babeş-Bolyai Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Kara Üzletigazgatási Tanszékének sepsiszentgyörgyi vezetője, amely értelmében nyáron szakmai gyakorlatra várják a zabolai Csipkésben a diákokat. A konferencia szakelőadásokkal folytatódott.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük