Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Megelégelték az érettségizők kudarcát

Megelégelték az érettségizők kudarcát Kovászna megye

Első lépésben az érettségizők megsegítésére, hosszú távon az egész magyar közoktatás reformjára törekszik a marosvásárhelyi székhelyű Magyar Szülők Szövetsége, amely az idei érettségi eredmények láttán (a magyar diákoké 60% alatt) válságstábot hívott össze.

Hirdetés
Hirdetés

Kedden délelőtt a tanfelügyelőségek, a magyar kisebbségi oktatásért felelős államtitkárság, a magyar pedagógusszövetség (RMPSZ), diákszövetség (MAKOSZ), a MIÉRT (Magyar Ifjúsági Értekezlet) és a magyar szülői szövetség (MSZSZ) képviselői zárt ülésen vitatták meg, merre lehet továbblépni az oktatás mai keretei között. Az ott elhangzottakról Csíky Csengele, a szülőket képviselő civil szervezet elnökének beszámolója alapján tudósítunk, Háromszékről senki nem vett részt személyesen ezen a munkaülésen.

Az ugyan mindenki számára nyilvánvaló volt, hogy az egész oktatási rendszerrel baj van, de az azonnali cselekvésre csak a jelenlegi módszertani keretek között van lehetőség, és itt a hangsúly a „van”-ra esik. Mint azt Csíky Csengele lapunknak elmondta, az ülésen lett nyilvánvaló, hogy tág tere nyílik a cselekvésnek a mai törvénykezés keretei között is.
A szülői képviselet a tárgyalásra egy előzetes programmal ült be, amelyben egy rövid, közép- és hosszú távú cselekvési terv szerepelt. Első lépésben a pótérettségire szerveztek volna intenzív felkészítőket, ám ez a cél tegnap módosult, a jövő évi érettségire szeretnék feltérképezni, rendszerezni azokat a meglévő felkészítőket, amelyek hellyel-közzel az iskolákban vagy civil szervezetek által működnek. A pótérettségire, úgy tűnik, kevesen jelentkeznek, ezért arra rögtönözni fogják a hasznosítható megoldásokat. Más kérdés, hogy mennyire akarnak a diákok élni a felkínált lehetőségekkel…

A középtávú tervben előzetesen az szerepelt, hogy a szaklíceumoknak differenciált érettségit vezessenek be, tegnap már inkább arra esett a hangsúly, hogy megpróbálják elérni, minősítsék át azokat szakiskolává, hiszen a diákok is a mesterségre fektetik a hangsúlyt, nincs igényük arra, hogy érettségivel tanuljanak tovább. Ehhez a vállalkozói szféra támogatásával kell felkutatni a megfelelő szakembereket, akiket aztán képezni is kell, hogy pedagógiai tudással felvértezve hatékonyan adják át az ismereteket. Prioritás maradt a román nyelv oktatásának a reformja, ehhez a politikum és az államtitkárság bevonása is szükséges, mint a hosszú távú célhoz is, amely az egész romániai magyar közoktatás átszervezése, a duális oktatás kiterjesztése, az interdiszciplinaritás bővítése, kialakítása a tanintézetekben, de akár régiók között is.

A kerekasztal mellől tényleges, egy évre szóló cselekvési tervvel álltak fel a különböző szervezeteket képviselők, mindenki a maga területének teendőivel. Ami az MSZSZ-t illeti, az általa kezdeményezett pályaorientációs tanácsadás már ősztől beindul az ötödik osztálytól, de talán már elemitől folyamatosan megmutatják a diákoknak, mivel jár egy foglalkozás, hogy nyolcadikra már legyen egy elképzelésük arról, mivel szeretnék a kenyerüket megkeresni. Ehhez is szakpszichológusok, tanfelügyelőségek, vállalkozók partnerségét keresik. <<

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2019. július 18., 10:31
    ÉRTÉKELÉS: 6

    „Háromszékről senki nem vett részt személyesen ezen a munkaülésen.”
    Jellemző a székely magatartásra: Nekünk ne monggya meg senki, hogy mit csináljunk! Mü azt jobban tuggyuk – hogy igen.

  • User
    Dátum: 2019. július 18., 14:53
    ÉRTÉKELÉS: 8

    A szaklíceumok szakiskolává változtatásával csak az a probléma, hogy a szakórákhoz felszereltség is kell. Az elméleti órákon kap a diák valamit a tanártól, de a szakórák felszereltség nélkük nem érnek semmit. Erre is kellene gondolni, amikor változtatásról beszélünk. A szaklíceumba legalább jó nevelést és általános műveltséget kap a diák, mig a szakiskolába semmit csak tekergést.

  • User
    Dátum: 2019. július 18., 22:09
    ÉRTÉKELÉS: 1

    A marosvásárhelyi szülők jól gondoltak ezt azt😁…gondolkodj globálisan, cselekedj lokálisan! Nem náluk van az, h a magyarság aránya 50% alá esett, bezártak 1 magyar felekezeti sulit, lehúzta a rólot a Mogye és még ezek akarnak változtatni! Az elméleti liceumok zöme jól teljesített!

  • User
    Dátum: 2019. július 18., 22:15
    ÉRTÉKELÉS: 5

    Szakliceumba a 8.osztályt végzett diákok ” krémje” kerül! A tananyag fele szakóra, de érettségire választott tantárgyból heti 1 óra jut, román, magyar, matek 3×3 óra kb 29-30 hétig a 33 hétből! Itt kellene a tananyagot a felére csökkenteni és 1 könnyebb érettségit bevezetni nekük!🚸