Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

MASAT-papa Szentgyörgyön

MASAT-papa Szentgyörgyön Kovászna megye

Híres vendég lépte át tegnap, augusztus 8-án a Puskás Tivadar Szakképző Líceum kapuját: dr. Gschwindt András egyetemi docens, projektvezető, Budapest díszpolgára, a magyar űrkutatás úttörője, az első magyar műhold, a MASAT-1 megálmodója és kivitelezője meglátogatta a Puskás Tivadar Rádióklubot, a távközlési kismúzeumot és a Székely Mikó Kollégiumot, hogy korábbi adományait működés közben is láthassa.

Dr. Gschwindt András a Budapesti Műszaki Egyetem oktatója egy hete, szentegyházi üdülése idején adományozott egy nagy teljesítményű rádióadóvevő-készüléket a YO 6 KPT azonosítójú, a líceumban működő rádiósklubnak. Az értékes, közel 500 ezer forintot érő rádióállomást egy időközben elhalálozott rádióamatőr villamosmérnök, Tevesz Ferenc hagyta rá azzal a kéréssel, hogy adja oda egy olyan rádiós­klubnak, amely erre rászolgált. A Puskás Tivadar Líceumban Csáky Ernő mérnöktanár segítségével alapított rádiósklub csapata – melynek legfiatalabb tagja a 19 éves Ferenc József Gellért – pedig már világszerte ismertté tette a névadót és Sepsiszentgyörgyöt, a kismúzeum is igen ritka darabokkal büszkélkedhet, tehát Gschwindt tanár úr úgy látta, jó kezekbe kerül az adomány, de megkérte a fogadó intézmény rádióamatőreit, egy hét alatt – szentgyörgyi látogatásáig – szereljék is fel azt, hogy ittlétekor működés közben is kipróbálhassák.
Míg erre került a sor, átvette a vendéglátók jelképes adományát, elbeszélgetett a szakközépiskola aligazgatónőjével is, aki nem titkolta, hogy a szakoktatás ma nem népszerű. A vendég kifejtette, a jó bornak is kell a cégér, a gyermekeknek kis programokat kell szervezni, működő dolgokat bemutatni kedvcsinálónak, hiszen az egyetem nyílt napjain már az elemistáknak is szerveznek hasonló tudománynépszerűsítő foglalkozásokat. Majd meglátogatta a multifunkcionális szakoktatói termet és a kismúzeumot, ahol 2300, távközléshez kapcsolható, 90 %-ban működőképes készülék áll készen arra, hogy a diákok érdeklődését fölkeltse. Csáky Ernő beszélt a 40 év gyűjtőmunkája eredményeként létrejövő kollekcióról, amely a Puskás Tivadar Szakközépiskola több termében van elhelyezve összesen több mint 350 négyzetméteren, több szinten strukturálva, három nyelven ismertetve.
Ebéd után a Székely Mikó Kollégiumban folytatódott a program, ahol Pető Mária tanárnő volt a vendéglátó – egy űrkutatási konferencián való részvételből származik e kapcsolat –, és a télen szintén Gschwindt András jóvoltából a Budapesti Műszaki Egyetemtől adományba kapott antennarendszer finomhangolása volt a feladat, amelyen még késő délután is javában dolgoztak, mert a számítógépek nem úgy engedelmeskedtek, ahogy azt elképzelték. Ezen a tevékenységen részt vettek a Puskás Tivadar Rádióklub tagjai is.
– Mi megépítettük a CanSat alapján egy meteoállomást, de az csak az alacsonyabb légkörből származó adatokkal dolgozik. Az új antennarendszer a magas légköri adatokat is fogadja a NOAA műholdakról, ehhez kellene egy nagyobb adatbázist kialakítani, aminek az ELTE-n lenne a gyűjtőszervere. Akkor lenne egy saját meteobázisunk, aminek az alapján előrejelzéseket is lehet készíteni – mondta a fizikatanárnő.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások