Röviden
Kovászna megyei történések, események pár mondatban.
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
– Változást vezettek be a fólia alatti zöldségtermesztésre odaítélt támogatási rendszerbe, az első ciklusban csak paradicsomot lehet termeszteni – részletezte Könczei Csaba, az RMDSZ háromszéki parlamenti képviselője. – Erre az időszakra az igényelhető támogatási összeg 3000 euró, amennyiben a hozam eléri az előírt 3000 kg-ot az 1000 négyzetméter fóliaházban. Az őszi ciklusban a paradicsom mellett többek között zöldpaprikát, kápiapaprikát és kötésben értékesített zöldhagymát is lehet termelni, azonban a tavaszi összeg harmada, 1000 euró igényelhető. Ez kissé hátrányosan érinti a háromszéki gazdákat, hiszen számukra az utóbbi, őszi ciklus jelentené az igazi lehetőséget. Felénk kedvezőtlenebbek az időjárási körülmények, a hidegben pedig jelentősen megnő a melegházak fűtési, fenntartási költsége. Nyilván, vélhetően lesz olyan gazda, akinek lehetősége lesz olcsóbban fűteni melegházát, ők valószínűleg megpróbálják már az első ciklus nagyobb összegű támogatását megpályázni – tette hozzá a mezőgazdasági szakember.
Azt, hogy nem tökéletes a feltételrendszer, a gazdaszervezetek jelezték a kormánynak, a Romániai Magyar Gazdák Egyesületének (RMGE) Maros megyei szervezete a törvénytervezet előkészítését megelőzően több romániai gazdaszervezettel közösen vett részt a szakminisztérium által meghirdetett konzultáción, ám a mezőgazdasági tárca nem módosította a kiírást, azt a fenti szabályokkal hirdették meg. A gazdaszervezet javaslatai (a kis területeken dolgozó zöldségtermesztők inkább beruházásra, fejlesztésre kapjanak támogatást) nem kerültek bele a kormányrendeletbe.
A 45 millió euró (225 millió lej) értékű idei keretösszegből a legalább 1000 négyzetméteren paradicsomot termesztő gazdák a március 1. és június 10. között értékesített terményeikért 3 ezer eurós támogatást kaphatnak. Az október 15-től december 9-ig tartó őszi ciklusra azok pályázhatnak, akik paprikát, uborkát, zöldpaszulyt, salátát, spenótot és zöldhagymát termesztenek fólia alatt vagy üvegházban. A tavaszi időszakra csak paradicsomtermesztésre igényelhető a kormánytámogatás, az őszi periódusra a felsorolt zöldségek közül lehet egyetlen termékkel pályázni, paradicsommal viszont nem. A kormányrendeletben szerepelnek az ezer négyzetméterre megkövetelt termésmennyiségek is. A gazda akkor jut hozzá az állami támogatáshoz, ha paradicsomból 3000, paprikából 2000 kilogrammot, salátából legalább 10 ezer tövet, zöldhagymából pedig minimum 100 ezer szálat tud értékesíteni. Elszámoláskor az értékesített termésmennyiséget az őstermelői könyv lapjaival vagy a vállalkozó gazdák nyugtával és számlákkal igazolhatják.