Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Ki kit zsarol a munkaerőpiacon?

Ki kit zsarol a munkaerőpiacon? Kovászna megye

December elsején az egyre krónikusabb munkaerőhiányban szenvedő cégek megbízásából több kisebb, kihelyezett állásbörzét szervezett a munkaügyi hivatal. Bár egyre kevesebb dolog lepi meg az embert, azért még tartogat a munkaerőpiac ilyeneket. Az utolsó 100 méteren megvalósulhatott a háromszéki inasképzés is, utoljára a kommunizmus éveiben, teljesen más törvényi környezetben volt hasonló Romániában – mondta Kelemen Tibor, a megyei munkaerő-foglalkoztatási igazgatóság vezetője a havi sajtótájékoztatón.

Rétyen az RGT nadrággyár, a spotruházatot varró Torpi és a textilgyár kínált 70 állást, meghívásos alapon 54-en jelentek meg (csak az írástudókra számítottak), 6 személyt hívtak vissza további interjúkra. December 8-án Árapatakon, Hidvégen és Bölönben is munkásokat toboroztak, főleg a húsfeldolgozással foglalkozó, román–német, Brassó megyében bejegyzett Reinier cég megbízásából, de még másik három vállalkozás is érdekelt volt: bútorgyártáshoz és állattenyésztéshez is kerestek munkásokat.

Kelemen Tibor igazgató elmondása szerint Hidvégről és Bölönből többé-kevésbé elégedetten távoztak a munkaadók, előbbi településen a 15 érdeklődőből hetet, utóbbin a 24-ből 8-at még visszahívtak, Árapatakon viszont a munka iránti minimális érdeklődést sem tapasztalták, a jólöltözött romák inkább a szociális segélyt választották, mint a 3 műszakos munkáért a minimálbért, amely mellé azonban ingyenes szállítást, napi 2 meleg ételt, védőöltözetet is ajánlott a cég.

– Büszkék voltak arra, hogy analfabetizmusuk okán nem kötelezhetők a munkára – ezt tapasztalta az igazgató, aki szerint csak törvényi változtatással lehetne ezen a hozzáálláson fordítani. Jelen helyzetben ugyan levágják a munkát visszautasítók juttatásait, amelyet azonban azok jövő hónapban újra kérvényezhetnek, és meg is kapnak.

A megkérdőjelezhető igények sorába illeszkedik az a tény is, hogy a hidvégi polgármester elmondása szerint egy helyi állattenyésztő pásztorokat alkalmazott volna nettó 2000 lejes fizetéssel, azok azonban további feltételül szabták, hogy mobilinternet-bérletet is fizessen nekik az alkalmazó.

Hosszas huzavona, egyeztetések és keresés után egy szentgyörgyi, fafeldolgozással foglalkozó cég közreműködésével megvalósulhat a kommunizmus utáni inasképzés is Háromszéken. A cégtulajdonos vállalta, hogy egy évig képezi és foglalkoztatja is a hátrányos helyzetűek közül származó, éppen csak iskolázott, maximum nyolcosztályos végzettséggel rendelkező 5 jelentkezőt. Az alkalmazó mindegyikükért havi 1125 lej juttatásban részesül egy évig, ugyanakkor sokasodik a kötelezettsége és a papírmunkája is, ezért a hivatal meggyőző munkájára is szükség volt, hogy létrejöhessen a szerződéskötés.

Mindenesetre az inasok csak nyernek: hiszen 100 óra elméleti képzésben részesülnek, régiségük lesz a munka mezején, egészségügyi biztosítást kapnak, illetve rendes fizetést, valamint az egy év elteltével szakképzettséget igazoló okirat is birtokukban lesz.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük