Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Kettő már eltelt…

Kettő már eltelt… Kovászna megye

Tizenöt hivatalos szabadnap lesz 2021-ben Romániában, ebből már kettő eltelt (január elseje és másodika), a szabadnapok közül hat esik hétköznapra (2020-ban ez 11 esetben fordult elő). Idén nagyon távol esnek egymástól az ortodox és a nyugati egyházak által tartott húsvéti ünnepek, és ennek következtében a pünkösdök is.

A húsvét időpontját az első niceai zsinat (i. sz. 325) határozta meg: a tavaszi nap-éj egyenlőség utáni első holdtölte utáni első vasárnap. Idén március 21-e után március 28-án lesz holdtölte, ez éppen vasárnap, ezért a húsvét a következő vasárnap, április 4-én lesz. A különbség onnan adódik, hogy az ortodox egyház nem tért át a Gergely-naptárra, hanem a régebbi, Julianus-naptárral számol, amely 13 napos „késésben” van (ma az ortodoxoknál még december 22-e van), így „lekési” a március 28-ai holdtöltét (mert akkor még csak március 15-e lesz, tehát még „nem múlt el” március 21-e). Az „ortodox március 21-e” április 3-ára esik. Az ezt követő holdtölte április 27-én van, az ezt követő vasárnap május 2-a. A pünkösd a húsvét utáni hetedik vasárnap, tehát a „köz” megmarad.

Hirdetés
Hirdetés

A 2021-es esztendő még hátralévő hivatalos szabadnapjai:

*  január 24. (a román fejedelemségek egyesülésének napja) – vasárnap;

* április 30. (ortodox nagypéntek) – a nyugati keresztény egyházaknál: április 2.;
* május 1. (a munka ünnepe) – szombat;

* május 2. és 3. (az ortodox húsvét első és második napja) – vasárnap és hétfő; (nyugati keresztény egyházaknál: április 4. és 5.);

* június 1. (nemzetközi gyermeknap) – kedd;

* június 20. és 21. (az ortodox pünkösd első és második napja) – vasárnap és hétfő; (nyugati keresztény egyházaknál: május 23. és 24.)

* augusztus 15. (Nagyboldogasszony ünnepe) – vasárnap;

* november 30. (Szent András ünnepe) – kedd;

* december 1. (Románia nemzeti ünnepe) – szerda;

* december 25. és 26. (karácsony első és második napja) – szombat és vasárnap.

A munkatörvénykönyv szerint a más törvényes vallásokhoz tartozó személyek két-két napot kapnak a három vallási ünnepre. Minden év január 15-éig kormányhatározattal állapítják meg azokat a munkanapokat, amelyekre az állami alkalmazottak munkaszüneti napot kapnak a hivatalos szabadnapok előtt vagy után, valamint azokat a napokat is, amikor ezeket be kell pótolniuk – írja a munkatörvénykönyv.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük