Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Intézménystratégiák fiatalosan

Intézménystratégiák fiatalosan Kovászna megye

Pezsgés, kommunikáció, információáramoltatás, új korcsoportok bevonása – a város kulturális intézményeinek élére került fiatal vezetők ezeket a célokat fogalmazták meg azon a szerdai sajtótájékoztatón, amelyen Vargha Fruzsina sepsiszentgyörgyi alpolgármester hivatalosan is bemutatta őket.

Miután Vécsi-Nagy Zoltán nyugdíjba vonulásával megüresedett az Erdélyi Művészeti Központ igazgatói széke, a funkcióért kiírt versenyvizsgát Bordás Beáta szentgyörgyi születésű művészettörténész nyerte meg. A szentgyörgyi Kónya Ádám Művelődési Házban szintén Dulányi Aladár nyugdíjazása miatt kellett új vezetőt kinevezni, 2020-ban megbízott igazgatóként Tubák-Damian Diana jogász vette át a feladatokat, aki most, miután megnyerte a versenyvizsgát, véglegesen tölti be ezt a tisztséget.

Hirdetés
Hirdetés

– Bízom benne, ha már ilyen fiatal vezetők kerültek ki a versenyvizsgák nyomán, az általuk vezetett intézmények között is megindul a kommunikáció, meg tudják mozgatni egymás közönségét – mondta Vargha Fruzsina. – Ugyan létezik egy együttműködés a szentgyörgyi kulturális intézmények között, tudnak egymásról, de megmagyarázhatatlan számomra, hogy például az intézmények alkalmazottai – művészek, adminisztratív személyzet – nemigen vesznek részt a partnerintézmények eseményein.

Kívánnivalót hagy maga után a városlakók tájékozottsága a kulturális intézmények funkcióit, hollétét, tevékenységét illetően, az adóhivatal helyett sokszor nyitnak be tévedésből az EMÜK-be az emberek, holott ott az utóbbiban egy hónapban akár több, színvonalas és befogadható tárlat nyílik meg. Ezeknek ugyan szép számú közönsége van, de gyakorlatilag állandó, mindig ugyanaz – fogalmazta meg a változtatnivalókat az alpolgármester.

Tubák-Damian Diana célul tűzte ki, hogy az emberekhez eljusson a művelődési ház által szervezett rendezvények, programok híre, ezért a kommunikáción javítana. Az intézményben nincsenek fiataloknak szóló programok, észrevételezte, az ő bevonásukat önkéntesek segítségével, nyílt napok szervezésével képzelte el.

Bordás Beáta, aki a Mikes Kelemen Líceum végzettje, 17 évig Kolozsváron élt, korábban inkább az építészettel (erdélyi kastélyokkal) foglalkozott, majd a képzőművészet felé fordult. Az EMÜK problémájaként is azt nevezte meg, hogy hiányoznak a gyerekeknek, fiataloknak szóló múzeumpedagógiai foglalkozások. Ugyanakkor a művészeti központot a város, Erdély és nemzetközi szinten is ismertebbé szeretné tenni, ezt többek között arculatváltással, a reklám „extrémebbé” telével látja megvalósíthatónak. Teljes intézményi arculatváltozást is el tud képzelni, fiatalosabb jellegű végeredménnyel, ennek szükségessége már korábban is felvetődött, mondta, de most a legidőszerűbb, erre szervesen épülhetne a honlap átalakítása, kibővítése. Ugyanakkor a kultúrafogyasztók szerint rövid a tárlatok egy hónapos kiállítási ideje, így ezen hosszabbítanának, de komplexebb témákat feldolgozó, bemutató kiállítások, több kísérő rendezvénnyel is szerepelnek a stratégiában.

– Fontosnak tartom, hogy legalább egyszer jöjjenek el az embe­rek hozzánk. Ha nem tetszik, amit látnak, válasszanak más típusú tevékenységet, de a korlátot szeretném áttörni – mondta Bordás Beáta. A helyi kulturális intézményekkel kiépítendő szorosabb kapcsolat egyik „terméke” a július hónapra tervezett, a Kónya Ádám Művelődési Házzal közösen szervezett könyvbemutató. 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások