Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Innogéniusz?

Innogéniusz? Kovászna megye

Lazán alkot, találmánya ugyanakkor egy hátrányos helyzetű társadalmi csoportnak kiemelt jelentőséggel bír: Ravasz András László XI-es kovásznai középiskolás olyan szerkezetet fejlesztett, amellyel a vakok, gyengén látók bármilyen könyvet elolvashatnak braille-írással, világuk ezáltal óriásit tágul.

A kovásznai Kőrösi Csoma Sándor-líceum diákja június végén a Magyar Tudományos Akadémián vette át a 30. Országos Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Verseny megosztott második díját, valamint a legjobb határon túli pályázatért járó ösztöndíjat. Tegnap a Magyar Kulturális Intézet Sepsiszentgyörgy megyei könyvtárbeli sajtótájékoztatóján alkalom nyílt az ő bemutatására és bemutatkozására is.

Hirdetés
Hirdetés

A Magyar Kulturális Intézet igazgatónője, Szebeni Zsuzsa elmondta, Kína után remélhetőleg Sepsiszentgyörgy lesz a következő állomása annak a vándorkiállításnak, amelyet a Külgazdasági és Külügyminisztérium szervezett a hazai kortárs innováció külföldi népszerűsítésére, ennek része az András találmánya is. A Smart Hungary tárlat 24 friss, exportképes fejlesztéseit bemutató kiállítás várhatóan 2022 júliusában lesz a megyeszékhelyen is látható.

Ravasz András megnyerően, fesztelenül magyarázta el, hogyan szerkesztette meg főleg otthon található alkatrészekből, új funkcióban fungáló tárgyakból azt a Braille Comfort Pack elnevezésű gépet, amellyel nemcsak braille-írásra lehet fordítani egy könyvet, hanem akár hangosan fel is olvassa a szöveget.

Mint bevallotta, három nappal a nevezési idő lejárta előtt hirtelen jött ötletből fakadóan gondolt a gyengén látók segítségére sietni találmányával, de örül, hogy ez így esett. Még sok a fejlesztenivaló a gépen, de év végére biztosan kész lesz, ha pedig lenne a házilag szerkesztett helyett egy profi tekercselőgépe és 3D-s nyomtatója, az nagyon felgyorsítaná a munka véglegesítését.

Ravasz András még nem tudta megmondani, mit szeretne feltalálni a jövőben, annyi azonban biztosnak látszik, hogy a budapesti Műszaki Egyetemre felvételi nélkül is felveszik (mert megnyerte az említett versenyt), így oda készül, de érdeklődése még szerteágazó, és hát közeledve az érettségihez, némi figyelmet arra is kell fordítani.

András elismeréssel említette tanárait, oktatóit, akik érdeklődését az elektronika, az informatika irányába terelték, partnerként támogatták kreatív munkáját, így az ő nevüknek is itt a helye: Tasnádi Levente, Szabó Levente, Szabó Gyula, Budai István, Szabó Andrea, Tanase Dorina, Dragomér Imola. A versenyben kirendelt mentorai tanácsadását szintén köszönettel nyugtázta.

A sajtótájékoztatón jelen voltak a Vakok és Gyengénlátók Szövetségének képviselői is, Magyarosi Imola városi tanácsos, illetve Makkai Péter, a szociális és munkaügyi minisztérium háromszéki államtitkára telefonon kapcsolódott be a sajtótájékoztatóba, sok sikert kívánva a fiatal feltalálónak, akit ő maga is támogatni fog szavazatával az InnoGEN Év felfedezettje közönségszavazásán, és Szebeni Zsuzsa erre buzdított mindenkit. Szavazni, illetve lájkolni a leginnovatívabb ötlettel előrukkoló fiatalt a Facebookon az InnoGENplatform oldalon lehet.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások