Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Igazságtalan árvízsegély-rendszer

Igazságtalan árvízsegély-rendszer Kovászna megye

Elégedetlenséget szült a júliusi árvizeket követő állami segélyek kiosztásának módja, hiszen a károsultak jelentős része nem kapott támogatást, mutatott rá pénteki sajtótájékoztatóján Sebastian Cucu kormánymegbízott.

A prefektus szerint a Kovászna Megyei Szociális Kifizetési Ügy­nökség (AJPIS) halogatta a károsultak felmérését, és elfogultan döntött arról, hogy kik kaphatnak állami segélyt. Magyarázata szerint így történt az, hogy a júliusi árvíz által károsított több mint 150 kökösi, márkosréti, bácsteleki és szentkatolnai családból mindössze 37-nek ítéltek meg állami támogatást, annak ellenére, hogy a 120 háztartás több mint 50 százalékban károsult. A támogatottak összesen 335 ezer lejt kaptak, ebből 65 ezer lej jutott 7 márkosréti károsult családnak, 120 ezer lejt kapott 15 szentkatolnai károsult, 10 ezer lej jutott egy kökösi családnak, és 140 ezer lejt osztottak szét 14 bácsteleki árvízkárosult között. Több mint 110 háromszéki árvízkárosult család pedig hiába reménykedett az állami segélyben, azt megvonta tőlük a Kovászna Megyei Szociális Kifizetési Ügynökség (AJPIS).
Sebastian Cucu prefektus szerint a szociális segélyek kiutalásáért felelős intézmény azzal magyarázta, hogy nem minden károsult kapott állami támogatást, hogy törvény szerint szociális ankétot kellett készíteniük, és nem ítéltek meg segélyt ott, ahol megállapították, hogy a család jövedelme alapján nem tekinthető rászorulónak, illetve nem fenyegeti a szociális kirekesztettség veszélye, vagy akinek volt kötelező lakásbiztosítása. A kormánybiztos szerint jogos az elégedetlenség, hiszen az árvíz egyaránt érintett mindenkit, nem elfogadható, hogy megvonták a segélyt azoktól, akik jó gazdák, dolgoznak, és eleget tettek kötelességüknek, fizették a kötelező biztosítást. Ezzel szemben csak az kapott segélyt, akinek nincs jövedelme, nem volt kötelező biztosítása, és azt nyilatkozta, hogy „jó, hogy jött az árvíz, mert legalább kitakarította az udvarát”. Sebastian Cucu szerint a prefektúrának és a sürgősségi helyzetek bizottságának nincs döntési hatásköre, ezért felkérték a Szociális Kifizetési Ügynökség országos vezetőségét, hogy rendeljen el belső ellenőrzést, hogy a Kovászna megyei hatóság miként kezelte az árvízsegélyek odaítélésének ügyét, ugyanakkor olyan elégedetlen családokról is tud, akik pert fontolgatnak a Szociális Kifizetési Ügynökség ellen. <

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük