Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Idén is indulnak zarándokok

Idén is indulnak zarándokok Kovászna megye

Megtöltötték szombat délután a maksai Benke-kúria rendezvénytermét az Erdélyből érkezett lovas egyesületek képviselői és a lovakhoz kötődő szakemberek, hogy jelen legyenek a nemzetpolitikai államtitkárság által népszerűsített erdélyi lovas program elindításán.

Potápi Árpád, a nemzetpolitikai államtitkárság vezetője és Brendus Réka osztályvezető útja Szentgyörgyről Gábor Áron eresztevényi síremlékéhez vezetett, ahol a ’48-as szabadságharc közeledő évfordulója tiszteletére a hagyományőrző huszárok és lovasok jelenlétében elhelyezték koszorúikat. Innen vonultak a Benke-kúriába, ahol Kovászna, Kolozs, Maros, Fehér, Bihar, Szatmár, Szilágy és Máramaros megyékből mintegy nyolcvan lovas egyesület tagjai gyűltek össze, összesen több mint százan.

Hirdetés
Hirdetés

Potápi elmondta, a magyar nemzetpolitikának egyre inkább része a sport, amelyen belül a téli sportok megerősítésére is hangsúlyt helyeznek, de azért is egyre többet tesznek, hogy „a magyar lovas nemzet” állítás valóban igaz legyen. Erdély szerinte jó helyzetben van, az itt élő nemzetrésznél él a leg­inkább a lovas kultúra, erre építik fel a lovas programot, abban is leg­inkább azt szem előtt tartva, hogy minél több gyereket megnyerjenek a lószeretetnek, lovaglásnak. Ennek identitáserősítő szerepe is lenne. A program keretében 120 és 150 millió forint közötti összeggel támogatják az itteni egyesületeket, közölte a jó hírt Potápi.

Ugyanakkor bejelentette, hogy ez alkalommal megkezdik az 5. pünkösdi lovas zarándoklat szervezését is. Tekintve, hogy az ünnepi búcsú június 4-én, a nemzeti összetartozás napján lesz, azt szeretnék, ha a régi vármegyékből, illetve minden magyarlakta megyéből legalább egy lovas összeszedné az imaüzeneteket, és eljuttatná azt a búcsúra; a szórványból úgyszintén begyűjtenék ezeket. Ugyanakkor ez a zarándoklat Tamási Áron születésének 125. évfordulójára is emlékeztetne.

Mint korábban Szentgyörgyön, itt is arra kérte a lovas hagyomány­őrzőket, huszárokat, hogy pontosan és időben szavazzanak. – Eddig számíthattak ránk, most mi számítunk önökre – mondta.

A továbbiakban Kolozsvári Tibor, az államtitkárság lovas programokért felelős Hargita megyei megbízottja beszélt az eddig begyűjtött pályázatok további ügykezeléséről, bemutatván azokat, akik ebben partnereik: Brendus Rékát mint a pályázatok koordinátorát, Nagy Zoltán Kovászna megyei tanácsost, aki az adatgyűjtésben segített és Balogh Csabát a Székelyföldön kívüli megyék munkacsoportjából. Kolozsvári elmondta, számos lovas rendezvény és egyesület részesült eddig támogatásban már eddig is 2500 gyerek lovas oktatását elősegítve. A székelyföldi lovas program elsősorban gyerek- és családközpontú, közösségi célokat szolgálna, a közeli jövőben lovas oktatók, edzők képzését is szorgalmazzák.

Kolozsvári Tibor megköszönte a szociális és munkaügyi minisztérium háromszéki államtitkárának, Makkai Péternek a lovas terapeuta mint foglalkozás elismertetéséért folytatott küzdelmét is. A maga során Makkai Péter ezt a törekvését azzal indokolta, hogy a fogyatékkal élőknél és más érzékeny társadalmi csoportokba tartozó személyeknél bizonyítottan rendkívüli eredményeket lehet elérni a lovas terápiával, ezért fontos lovasterapeuta-képzéseket szervezni, annak ellenére is, hogy Bukarestben ezt nem így gondolják. Köszönetet mondott viszont magyarországi munkapartnereinek, akik előrébb segítik a hivatalos procedúrában. 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük