Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Háromszék jobban teljesít

Háromszék jobban teljesít Kovászna megye

Több mint egy hónapja elkezdődött a népszámlálás első, úgynevezett önkitöltős szakasza, ami azt jelenti, hogy már csak szűk három hetünk maradt az online kérdőív kitöltésére. Lapunk annak járt utána, hogy mi történik azokkal, akik a megfelelő számítógépes ismeretek hiányában nem tudják kitölteni az űrlapot, illetve hogy mit kockáztatnak, akik egyáltalán nem vesznek részt az összeíráson.

Hirdetés
Hirdetés

A Kovászna Megyei Statisztikai Hivatal legfrissebb összesítése szerint április 17-ig megyénkben 43.136 kérdőívet töltöttek ki, a legtöbbet, 13.741-et Sepsiszentgyörgyön, 4062-öt Kézdivásárhelyen, 2070-et Kovásznán, 1434-et Baróton és 1187-et Bo­dzafordulón. A községek közül 2265 kitöltött kérdőívvel Előpatak vezeti a sort, Gelence követi 1459 űrlappal, a lista legvégén pedig Bölönt találjuk 54 beküldött kérdőívvel.

A viszonylag alacsony részvétel ellenére Háromszék az országos átlagnál még mindig jobban teljesít. A népszámlálás első öt hetében az ország lakosságának 22,1 százaléka vett részt az összeíráson, ehhez képest megyénkben 23,2 százalék azok aránya, akik már eleget tettek kötelezettségüknek.

Mint ismeretes, a cenzus jelenleg is zajló szakaszában lehetőségünk van önmagunk „megszámolására”. Azoknak, akik nem rendelkeznek internetkapcsolattal, nem tudják megfelelően használni a számítógépet, esetleg bizonytalanok egyes kérdések megválaszolásában, az illetékesek azt tanácsolják, hogy keressék fel bizalommal az erre a célra kialakított összeírópontokat, ahol jól felkészült számlálóbiztosok nyújtanak segítséget.

A kitöltőpontokat gyakran látogatott közintézményekben, bevásárlóközpontokban hozták létre az önkormányzatok, a községekben általában a polgármesteri hivatalok épületében működnek. Ezekben az irodákban gyorsabb és könnyebb a kitöltés, hiszen a számlálóbiztosok akár tizenöt perc alatt kitöltik a segítséget kérők űrlapjait. Ezzel szemben a kérdések otthoni megválaszolása legkevesebb fél órát vesz igénybe.

A szakemberek két egyre inkább terjedő álhírre is felhívják a figyelmet: ezek egyike szerint a segítőpontokon kitöltött kérdőívek után nem jár a fizetett szabadnap, a másik szerint pedig a népszámláláson való részvételt száz lejjel jutalmazzák. Mindkét állítás hamis. Először is mindazok, akik május 15-ig sikeresen kitöltik a kérdőívet, egy fizetett szabadnapban részesülnek függetlenül attól, hogy ezt a saját otthonukban vagy egy kitöltőponton végezték. Másrészt a népszámláláson való részvétel semmiféle pénzjutalommal nem jár.

Fontos tudni, hogy a népszámlálás mindenki számára kötelező. Akik az első szakaszban nem töltötték ki a kérdőívet, és a második szakaszban nem engedik be laká­suk­ba az őket felkereső számlálóbiztost, akár pénzbüntetést kaphatnak. Ugyancsak jó tudni, hogy a romániai magyarságra nézve különösen nagy tétje van az összeírásnak: a cenzus eredménye nemcsak egy-egy település jövőjét határozza meg a következő tíz évre, hanem befolyásolja a román állam viszonyulását a magyar közösséghez, ugyanis ezeket a számokat tekintik majd hivatkozási alapnak az anyanyelvhasználati és egyéb kisebbségi jogok alkalmazása terén. 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások