Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Három éve folytat eredménytelenül vizsgálatot Antal Árpád ellen az ügyészség

Három éve folytat eredménytelenül vizsgálatot Antal Árpád ellen az ügyészség Kovászna megye

Három éve folytat vizsgálatot Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester ellen a korrupcióellenes ügyészség (DNA), vádat nem emelt ellene, de az eljárást sem szüntette be – írja szerdai számában a Krónika.

Amint a lap felidézi: a DNA ügyészei három évvel ezelőtt hajnalban „lepték meg” a polgármestert, akinek a lakásában és az irodájában is házkutatást tartottak. A polgármestert álarcos csendőrök kíséretében, elsötétített kisbuszban Bukarestbe szállították kihallgatásra, majd felfüggesztették hivatalából.

A DNA akkor azt közölte, hogy a gyanú szerint az eredeti rendeltetéstől eltérő célra használt fel egy olyan EBRD-hitelt, amelyet közpénzből kell visszafizetni. A DNA állítása szerint a polgármester az önkormányzati testület és a pénzügyminisztérium jóváhagyása nélkül megváltoztatta a lehívott 4,2 millió euró (1,3 milliárd forint) rendeltetését, és ezzel áfa nélkül 549 ezer euró (170 millió forint) kárt okozott az önkormányzatnak. A vádhatóság szerint a polgármester törvénytelenül foglalta bele a munkálatok kivitelezőjével kötött szerződésbe a karbantartási és tervezési költségeket, valamint a garanciát is, ezeket a tételeket a városnak saját forrásokból kellett volna biztosítania.

Antal Árpád 2016 februárjától két hónapig nem tölthette be a hivatalát, egy évig nem hagyhatta el az országot, másfél évig hatósági felügyelet alatt állt, ami azt jelentette, hogy több mint száz alkalommal kellett jelentkeznie a rendőrségen. Ezt követően minden kényszerintézkedést megszüntettek ellene, de vádemelés azóta sem történt, és az eljárást sem szüntették meg.

Hirdetés
Hirdetés

A polgármester a Krónikának elmondta: a történtekkel kapcsolatban neki is csak kérdései vannak. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) színeiben megválasztott elöljáró kijelentette: úgy érzi, higgadtan, emelt fővel tudott reagálni a történtekre, ezek nem változtatták meg a nemzetpolitikai nézeteit. „Egy élettapasztalat, amiből tanulni lehet. Én úgy érzem, erősebb lettem; megtapasztaltam, kire számíthatok az ilyen helyzetekben, és ki örül annak, ha az ember bajban van. El tudtam volna képzelni az életemet ilyen tapasztalat nélkül, de ami nem öl meg, az megerősít” – nyilatkozott a polgármester.

A Krónika emlékeztetett rá: nagyon elhúzódnak a székelyföldi elöljárók elleni DNA-s eljárások. Borboly Csabát, a Hargita megyei tanács elnökét 2013-ban vádolta meg a korrupcióellenes ügyészség a közérdek ellen elkövetett többrendbeli hivatali visszaéléssel és közokirat-hamisítással. Idén januárban a negyedik bíró látott hozzá az ügy tárgyalásához a Hargita Megyei Törvényszéken. A korábbi bírók közül ketten visszatértek Brassóba, egyet pedig korrupciós bűncselekmény miatt elítéltek.

Ráduly Róbert Kálmán és Szőke Domokos csíkszeredai polgármester és alpolgármester ellen 2015 áprilisában indított eljárást a DNA, őrizetbe is vette a hivatali visszaéléssel vádolt elöljárókat, akik házi őrizetbe kerültek, és akiket a prefektus ezt követően felfüggesztett tisztségükből. A pert a DNA kérésére 2016 márciusa óta a Maros megyei törvényszék tárgyalja, mindeddig eredménytelenül. Borboly Csaba, Ráduly Róbert és Antal Árpád is azóta újabb mandátumot szerzett.

(MTI)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük