Röviden
Kovászna megyei történések, események pár mondatban.
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
A rendezvény főszereplői, a hagyományőrző tevékenységüket mai napig odaadással folytató népi mesterek szárazon megúszták, hiszen a szervezők a színpad szomszédságában felállított óriássátorban biztosítottak számukra bemutatkozási lehetőséget. A fesztivál pandémia előtti kiadásaihoz hasonlóan idén is számos kézműves osztotta meg tudása legjavát az érdeklődőkkel. Többek között jelen volt Bodor János és Ferencz Botond fafaragó, Bartók Erzsébet szövőnő, Szigyártó Ferenc bútorintarzia-készítő, Ferencz Sándor szalmakalapfonó, Aros Tibor zsindelykészítő és Péter Gyula kerekes. Ugyancsak a kiállítók közt találtuk Konnát Rita bútorfestőt, aki népi motívumokkal díszített kisebb-nagyobb ékszeres dobozai mögött pont nem festéket kevert, hanem egy súlyok kifaragásával foglalatoskodott.
Érdeklődésünkre elmondta, már gyermekkora óta benne van a népművészet szeretete, hiszen falun nőtt fel és látta nagymamája gyönyörű csipkehorgolását, majd férjhez ment egy fafaragóhoz, és ő maga is faragni kezdett. Később a Csernátoni Népfőiskolában a bútorfestés alapjait is elsajátította. A hagyományos minták felfestéséhez úgynevezett földfestéket, azaz oxidport használ, amit ragasztóval kever össze, majd végül a díszített tárgyakat lenolajjal keni be. Elmondása szerint nagyon szeretné továbbadni a mesterséget, a felhalmozott tudást, ebből a célból a kovásznai fiatalok számára műhelytevékenységet szokott tartani.
Az eseményen nemcsak a fából készült termékekkel és az azokat készítő mesterekkel lehetett megismerkedni, hanem a székely konyha ízeivel is. A kézműves és őstermelői vásárban kapható kürtőskalácson és lángoson kívül lehetőség adódott az RMDSZ Kovászna Városi Nőszervezetének tagjai által készített csörögefánk megkóstolására, de azok, akik részt vettek az Édes ízek Székelyföldről című süteményeskönyv bemutatóján további finomságokba is beleharaphattak.
Mindeközben a színpadon egymást követték a fúvószenekarok, mazsorettcsoportok és néptáncegyüttesek. A zenei produkciók már szombaton este elkezdődtek, első fellépőként a barátosi Ferencz Ernő Református Fúvósegyesület szórakoztatta a közönséget. Vasárnap este pedig a magyarországi Apostol együttes koncertje zárta a rendezvényt.
Az Orbaiszéki Forgács Fesztivált első alkalommal 2018-ban rendezték meg, majd a világjárvány miatt két év kényszerszünet következett. A hajdani kézműves mesterségeket bemutató rendezvény célja erősíteni az orbaiszéki emberek identitástudatát, ugyanakkor az idelátogató turistáknak betekintést nyújtani a székelyek életébe, hagyományaiba, kultúrájába és gasztronómiájába.