Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Szakmai fórum a Puskásban

Szakmai fórum a Puskásban Kovászna megye

Míg a cégvezetők a szakmunkáshiányra panaszkodnak, a fiatalokba alig pislákol a vágy szakmát tanulni. Hogyan lehetne hidat verni a két fél között? – erre a kérdésre kereste a választ az a szakmai fórum, amelyre a mesterségek országos napja alkalmából került sor tegnap a sepsiszentgyörgyi Puskás Tivadar Szakközépiskolában tanárok, az intézmény tíz szakmai profilját képviselő diákok és helyi vállalkozók részvételével.

Szőke Annamária aligazgató kimondta a nem éppen jól hangzó tényt: a szakoktatás a gyenge eredményekkel, sokszor tanulási zavarokkal küszködő diákok gyűjtőhelye lett, akiket „ide dobott a gép”, mert máshová nem jutottak be.

Hirdetés
Hirdetés

A kulcsprobléma, amit a fórum résztvevői körbejártak, az volt, meg tudnak-e élni a szakmából a diákok, illetve találkoznak-e a diákok és cégvezetők elvárásai, hiszen ha nem, akkor érthető, miért is nem választják tudatosan a szakoktatást.

Nos, többek hozzászólása után a válasz nagyon az igen felé hajlott. Bár előtte, mint azt igen nyomatékosan hangsúlyozta Bokor Zoltán cégvezető (Multi Nr. Kft), a diákokat meg kell tanítani köszönni, tisztelni az oktatókat, a mestereket. Ellenvéleményként az is megfogalmazódott, nem lehet ezt is a tanárokra hárítani, ez a szülő dolga. Ami a szakmai tudást illeti, az akkor születik meg, ha valaki valóban érdekelt, de a motiváció, az őszinte érdeklődés alig 2–3 tanulót jellemez egy osztályból, ezt tapasztalta Újfalvi István tanár és több kollégája, a Puskás régi oktatói. Mint azt Kelemen Ferenc (MIDA Kft.) is szóvá tette a náluk gyakorlatozó autószerelődiákok nagy része akkor boldog, ha a mobillal ülhet a sarokban, 10-ből egy kíváncsi a szakmára, mert nem abban a profilú osztályban vannak, ami valóban érdekelné őket.

– Nem papírt kell adni, hanem tudást, ne pazaroljanak el három évet arra, hogy lézengenek az iskolában, merjék felvállalni a választásukat. Később, a család mellett már nehezebb lesz átképezni magukat – intette a diákokat a Zambelli Kft.-t képviselő Asztalos Zsolt.

Az érzékeny és megkerülhetetlen téma, a minimálbér is szóba került.

– Ha tudsz és adsz, én fizetek – állította Bokor Zoltán. Ha nálunk is olyan hatásfokkal dolgoznának, mint külföldön, megfizetnénk – nyomatékosította. Bán József mérnöktanár szerint a diákoknak a jövő felé kell tekinteni, olyan korszerűen felszerelt cégekhez menni, ahol nem facsarják ki őket minimálbérérét, hanem megfizetik a jól képzett szakembereket.

Az, hogy a fiatalok nem tudnak románul, sokszor ismételt, régi problémája a munkáltatóknak. Ha nem tudnak leadni egy rendelést, átvenni egy csomagot a futártól, akkor a diákok maguk rúgják el a jobb megélhetés lehetőségét, – hangzott el.

A végzős diákoknak is jól foghattak e tapasztalatok, nézőpontok, de a Puskás a háromszéki nyolcadikosokkal is meg szeretné ismertetni a szakmai képzés általuk nyújtott lehetőségeit, így csütörtöktől hétfőig, három napon keresztül fogadja a város és a környező falvak általános iskolát végző tanulóit. Csak tegnap 105 gyermek látogatta végig a műhelyeket, és nézte meg az iskoláról készült rövidfilmet, kaphatott kóstolót a szakközépiskola által oktatott huszonegy szakmából.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2022. március 4., 9:00
    ÉRTÉKELÉS: 17

    Tisztelt szerkesztő,
    Kádár Barna vagyok, az iskola egyik oktatója. Engedje meg, hogy megjegyeztem, hogy az iskola neve Puskás Tivadar Szakközépiskola.
    Ha már a címben egy kérdés tett fel, engedje meg egy kérdéssel válaszoljak. Három éve tanítom az állattenyésztő osztály keretén belül a lovász szakot. Mivel az országban egyedüli ez a szak, szakmai versenyeken nem tudtunk megmérettetni, így a Székelyföldi Regionális Díjugrató Bajnokságban, országos díjugrató és lovastorna versenyeken indítottuk a diákjainkat. Elmondhatom, hogy hogy sok esetben dobogós helyen végeztek a diákjaink, országos bajnoki arany, ezüst és bronz érmet szereztek. Köszönet a felkeszülésnek helyet adó, és ezt a sportttevékenységet támogató Kalnoky Lovardának és a Máltai Szeretetszolgálatnak. A végzős diákjaink folyamatosan kapnak állásajánlatokat, van köztük aki már állást is kapott itthon, Hargita megyében vagy Magyarországon. Ön szerint, gyenge képességű diákokról beszélünk? Vagy kimagasló képességű diákokról?

  • User
    Dátum: 2022. március 4., 13:47
    ÉRTÉKELÉS: 2

    Jobb lenne, ha a tulfizetett betokosodott tanarok mar nyugdijba vonulnanak ebbol az iskolabol. A cim helyenvalo, mert a rangsor regebben hatulrol a Traktor, Kos Karoly es a Puskas volt, mivel az elso ketto megszunt, a Puskas maradt az utolso. valakinek az is kell lenni.

  • User
    Dátum: 2022. március 4., 15:17
    ÉRTÉKELÉS: 7

    Volt egyszer egy nagy csoda
    Neve birka iskola .
    Ki nem szól csak bégetett,
    az kapott dicséretet .
    Ki oda se ballagott ,
    még jutalmat is kapott .
    Így hát egy se ment oda ,
    meg is szűnt az iskola . /Weőres S./

  • User
    Dátum: 2022. március 8., 11:54
    ÉRTÉKELÉS: 8

    Amióta megszűntek a 9-12-s kisegítő iskolák, azóta mégtöbb szellemileg visszamaradott diák csak ide tud iratkozni. Aki rossz tanulmányi eredménnyel rendelkezik, az is ide tud bejutni.
    Elég már, ha osztályonként van 1-2, de valójában sokkal több is van, ezektől órát nem lehet tartani, fegyelmezhetetlenek, nincs mit tenni. Aki akarna valamit tanulni azt sem hagyják, a verbális és fizikai erőszak iskolán belül vagy kívül megvalósul ellenük, hova fordulhat a diák, ha a társai mondjuk összetépik, elveszik a füzeteit folyamatosan, a többi cuccait is összetapodják, mert ő nem szellemi alulmaradott, mint ők? Nincs az a magaviseleti jegy, amit naponta le tudnának ezektől vonni, mert nem rettennek meg semmitől! Ha a tanárnál elszakad a cérna az az állásába kerül, a médiában meg meghúrcolják.
    De a képzések iránya jól megválasztott, hogy Bertiséknek legyen folyamatosan évente új fiatal munkaerő, aki fiatalként hajlandó lesz a minimálbérért dolgozni.