Minden nagyon szép és jó – szeretik a résztvevők a kovásznai városnapokat
Mindennel meg vagyok elégedve – így összegezhető azoknak a kovásznai lakosoknak a vé...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Természettudományi-néprajzi rendezvényünk tehát a László Kálmán Gombászegyesület szervezésében zajlott le. Végre eljutottunk Erdővidékre, alaposabb mikológiai felmérést végezhettünk az Észak-Persányban is, főleg a Vargyasi-szoros környékén. Mégpedig majd 90 állandó és 10 időnként résztvevővel majdnem az egész magyar nyelvterületről (a Kárpát-medencéből). Ki gondolta volna, hogy ily nagy szárazság idején keményen megdolgoztatjuk a szakmai műhely tagjait, pedig ez megtörtént, hiába volt az általános vélekedés: nincs gomba, hiába is keresik… Eddigi kutatások eredményeit mutattuk be, felmértük a vidék gombavilágát, a mikológia a népi gombászat szempontjait is figyelembe véve.
A rendezvény az alábbiakat tartalmazta: előadások, filmek, kiállítások, versenyek, játékok, gombaismereti túrák igyekeztek kielégíteni a 4 nemzedékből s a romániaiakon kívül az anyaországból is verbuválódott érdeklődőket, résztvevőket. Az előadók közt volt például Budapestről dr. Rimóczi Imre egyetemi tanár, nemzetközi hírű mikológus, Pál-Fám Ferenc egyetemi docens Kaposvárról, alulírott a Bukaresti TE tanára és mások.
A megnyitón a köszöntést, az elhunyt tagokról való megemlékezést Erdővidék népi gombászata címmel előadás követte (alulírott részéről). Naponta volt általában 4-5 gombásztúra helybeliek kalauzolásával (a túravezetők dolgát Farkas Sándor hangolta össze, túravezetőink voltak rajta kívül: Boda Alpár, Csíki Ferenc, Kolumbán János, Márton Csaba, Papuc Levente, Pethő István, Sütő István, ifjú és idős Szász Ferenc), azonosítás, gombás játékok gyakorlása, a gombák szépe kiválasztása. Előadások naponta voltak. Rimóczi Imre a Növénynevű nagygombáinkról, Soós Barna a felismerendő gombákat mutatta be az érdeklődőknek, valamint a majdani versenyzőknek, Zsigmond Győző az LKG utóbbi 25 évéről, valamint tavalyi rendezvényeiről, Pál-Fám Ferenc (neki volt záró, összegező előadása is), valamint Benedek Lajos és Fedor Ilona a vidék gombáiról a frissen szedett példányokat felmutatva tartottak előadást. A szedett gombákról naponta volt bemutató s megtartatott az új gombanaptárnak (Farkas János kiváló képeivel) és Bélfenyéri Gábor gombásztársunk könyvének (Moeszia. Erdélyi Gombász) az ismertetése. Megvolt egy készülő könyv előzetese is, farkas János a városi gombákról (a sepsiszentgyörgyiekről) beszélt és vetített.
A gomba-felismerési verseny, a gyermekek (tizenketten voltak) számára rendezett szabadtéri gombás játékok, a hozott gombasavanyúságok versenye is összejött, s a szabad program sem maradt el, amikor a vidék látványosságai tekinthették meg a táborozók. Fekete Oszkárnak és a mindvégig kitűnően főző konyhabelieknek (Komporály Ferenc csapatának) köszönhetően szarvasgombás ételeket is kóstolhattunk, Kőszeginé Tóth Judit tokaji, Búzás Mihály Barna szilágysági borfinomságokat ajándékozott nekünk, még ünnepibbé téve az eseményt. Átadta a szervező egyesület a Veress Magda-díjat (a gombászat népszerűsítését már most fiatalon is gyakran és lelkesen, eredményesen végző tevékeny székelyudvarhelyi gombásztársunk Tank Hunor kapta).
Több tanfolyamosunk felkészítése és vizsgáztatása is megtörtént a táborban.
Erdélyi és anyaországi szakemberek segítségével (Pál-Fám Ferenc, Benedek Lajos, Fedor Ilona, Zsitnyányi Ildikó) történt az azonosítás, az elért eredmény összegezése. Titkárunk most is, mint szinte mindig a marosvásárhelyi Téglás Zoltán volt volt, a képes fajlista készítője pedig a debreceni Molnár Rudolf. A táborozók (gyermekek, fiatalok, közép-s idősebb korúak) ez alkalommal is alaposan hozzájárultak a vidék gombavilágának felméréséhez, a vidék népszerűsítéséhez. Az időjárási viszonyok kedveztek, 330-nál több gombafajt gyűjtöttek, azonosítottak a táborban és ki is állították feliratozva ezek nagy részét. Olyan fajt is találtuk, mellyel eddig még nem találkoztunk táborainknál, s kb. húsz olyat is, melyek előfordulásáról a Székelyföldön eddig nem tudtunk. 236 azonosított faj került elő a Persány-hegységből, 100 körül a Hargitából (főleg a Dél-Hargitán kutakodtunk ezúttal).
Ezen ünnepi, jubileumi rendezvényünk alkalmával egyesületünk a névadónk családjától könyvcsomagot vehetett át Farkas Imola révén.
Eredményes, örömteli szakmai és baráti rendezvény részesei lehettünk. A záróünnepségen fellépett a Tőkés Zsolt által felkészített néptáncos vargyasi általános iskolások csoportja, persze népviseletben, sikerrel. A plakátunkon ott a támogatók logója, neve (Kovászna Megye Tanácsa, Sepsiszentgyörgy önkormányzata, a medgyesi Herasib Kft., a Bertis Kft., a Kle-mel Kft, a Truffoir Kft., a Plazmontech Kft., a Dália Kft., a Julius Meinl, Solfarm Kft., ELCO Rt., Baumeister Kft., a Tortoma Könyvkiadó, a Corvin Kiadó, Vargyas közbirtokossága és önkormányzata), köszönjük az ő hozzájárulásukat is, ekképp például a szakmai munkát végzők költségeit fedezni tudtuk, kevesebbe került az étkezés, a szállás.
Zsigmond Győző, az LKG elnöke