Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Forradalmi kisvonatra ültünk

Forradalmi kisvonatra ültünk Kovászna megye

Nagy sikere volt a ’48-as vonatkozású emlékműveket érintő kisvonatos sepsiszentgyörgyi körútnak, rendre megteltek a járatok, amelyekre délelőtt iskolai osztályok jelentkeztek be. A délutáni járatokat a szervezők fenntartották a családok, más érdeklődők számára. Lapunk kedd délben a Mikes Kelemen-líceum két negyedik osztályát, Galaczi Olga és Kelemen Aranka tanítónők tanítványait kísérte el. Élmény volt.

A nemzeti ünnepre és az azt megelőző napra időzítve négy járat is indult a központi parktól, ahol Demeter Lajos helytörténész várta a csoportokat. Előkészítősök voltak a legkisebbek, végzős középiskolások a legnagyobbak, így Demeter Lajosnak nem volt könnyű dolga, mindegyik korcsoporthoz kicsit át kellett szabnia a mondanivalóját, hogy azt megértsék, és a lényegét meg is érezzék a gyerme­kek, vagyis azt, mivel is érdemelték ki a tiszteletadást a ’48-as hősök. Tőle olyan részleteket hallhattak a diákok az eseményekről, épületekről, amelyeket csak az igazán avatottak tudnak.

Hirdetés
Hirdetés

A történelmi körút a ’48-as emlékműtől indult, itt még sétálva. Hallhattak a gyermekek az emlékmű viszontagságos sorsáról, az oroszlánszobrok jelentéséről, majd Berde Mózes háromszéki kormánybiztos alakját idézték meg a szobra mellett, a megyei könyvtár Gábor Áron-termében pedig a Lészen ágyú! kijelentés előzményeiről és az azt követő eseményekről is hallhattak. Belefért a történetmondásba az is, hogy az első, a bodvaji vashámorban hevenyészetten előállított két vaságyút varangyosbékáknak, név szerint Jancsikának és Pistikének hívták a székelyek, és az is, hogy a honvédők a köpeci csatában a Túróczi Mózes által gyártott ágyúhoz ingaórák súlyait használták, mégis megnyerték az ütközetet. Az előadás végén a kisvonat elindult a körútra. Érintette a Ferencz József-kórházat, melyet a szabadságharc vége felé építettek, császári parancsra, a tüdőkórházat a Kórház utcán, mely valaha árvaház volt, a szemerjai csata emlékművét, amely azt is jelzi, honnan is lőttek Gábor Áron ágyúival. A Csíki utcán azért mentek végig, mert az ágyúöntés idején ott lakott Gábor Áron – sajnos, nem lehet pontosabban beazonosítani, hol – majd az Olt utcán Kiss János öntőmester egykori telke mellett is elhaladtak, ahol négy rézágyút öntöttek Gábor Áronnak. Nemcsak a szabadságharchoz kötődő épületeket, emlékműveket érintették, legalább egy említés erejéig minden nevezetes épületről hallhattak a gyermekek, akik kokárdákkal, kis magyar zászlókkal érkeztek, és azokkal lelkesen integettek minden járókelőnek, minden strázsáló rendőrnek. Az igazán kivételes öröm volt, hogy egyik közülük vissza is integetett…

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük