Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Felszerelt laborral érkeztek

Felszerelt laborral érkeztek Kovászna megye

Több mint egy évtizede, hogy a Bács-Kiskun megyei orvoscsapat rendszeresen felkeresi Székelyföldet, mint azt már megírtuk, a héten Szentkatolna községben végeznek ingyenes orvosi vizsgálatokat. Az érdeklődés egyelőre alacsony, de még hátravan három nap, amíg igénybe lehet venni az egészségi átvilágítást. Ma és holnap 9 és 16 óra között, pénteken pedig 9 és 14 óra között várják az érdeklődőket.

A most 33 tagú csapat hétfőtől van jelen a nagyközségben, ahol a Bálint Gábor nevét viselő iskola szomszédságában levő sportcsarnokban és az óvodában mérik fel a szentkatolnaiak, márkosfalviak, martonfalviak, illetve imecsfalviak, hatolykaiak egészségi állapotát –teljesen ingyen.
Dr. Svébis Mihály, a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat Kórházának főigazgatója érdeklődésünkre elmondta: ezelőtt 12 esztendővel Csíkszéken indították el a programjukat, majd a tevékenységüket kiterjesztették Kovászna megyére is.
– Általában úgy történik, hogy tavasszal és ősszel van egy-egy hétnapos vizsgálódássorozat. Most Szentkatolnán négy belgyógyászkolléga van jelen– így tudunk EKG-t is csinálni, van egy komplett labor, két radiológus szakember pedig ultrahangvizsgálatot végez. Ezenkívül van gyermekgyógyász, fül-orr-gégész, nőgyógyász, sebész és ideggyógyász is – sorolta a tudnivalókat a plasztikai sebész, aki egyébként a Magyar Kórházszövetség elnöke és a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztjének tulajdonosa is.
Hogy milyen a szentkatolnaiak egészségi állapota? Dr. Svébis Mihály szerint nincs kiugró eltérés. „Az itteni lakosság egészségi állapota semmivel sem rosszabb, mint a magyarországiaké. Ami érdekes, hogy sokan küszködnek visszérrel vagy fekélyes lábakkal. Ezeket a gondokat meg lehetne oldani, csak az emberek sajnálják azt az időt, amit kórházban kellene tölteni” – magyarázta a főigazgató. Azt is megtudtuk, hogy a tegnap délig megvizsgált közel kétszáz szentkatolnai polgár között nem akadt olyan, aki egy eddig fel nem fedezett, súlyosabb betegségben szenved, de minden egyes kiszállásnál akadnak ilyen példák is.
Az egészségi felmérés további pozitív hozadéka, hogy a megjelent személyek eredményei bekerülnek egy számítógépes adatbázisba, amihez a háziorvosok is hozzáférnek.
Dr. Svébis Mihálytól azt is megtudtuk, hogy a helyi „erőkkel” is ápolják a kapcsolatot, volt közös piknik, és arról is szó esett, hogy a háromszéki szakembereknek lehetőséget biztosítanak arra, hogy bármikor képzéseken vegyenek részt az anyaországban.
A 2013-ban elindított program során több ezer háromszéki lakost vizsgáltak meg a határon túli orvosok, felhívva a figyelmet a betegségek megelőzésének fontosságára, jó pár esetben pedig életmentő volt a beavatkozásuk a Bács-Kiskun Megyei Kórház és a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Hetényi Géza Kórház szakembereinek, partnerségben a Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórházzal. <

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások