Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Elkezdődött az aláírásgyűjtés

Elkezdődött az aláírásgyűjtés Kovászna megye

Ha Románia olyan „példamutatóan” megoldotta a kisebbségi kérdést, ahogyan állandóan dicsekszik vele, akkor miért küzd minden eszközzel az ellen, hogy ezt a területet szabályozza az Európai Unió? – vetődött fel tegnap Sepsiszentgyörgy főterén, Európa térképe előtt. Vincze Loránt FUEN-elnök, Tamás Sándor megyetanácselnök és az akció „civil arcainak” jelenlétében hivatalosan is megkezdődött a papíralapú aláírásgyűjtés a Minority Safe Pack polgári kezdeményezéshez.

A helyi románsággal és a nemzetközi közvéleménnyel mindenekelőtt azt kell megértetnünk, hogy mi senkitől nem akarunk elvenni semmit. Ellenkezőleg: értéket akarunk hozzáadni Európa sokszínűségéhez – hangoztatta Vincze Loránt, az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniójának (FUEN) elnöke.
– Azt szeretnénk, hogy az anyanyelvű oktatás, a hagyományok megőrzése, a nyelvi jogok ápolása kapjon többlettámogatást ott, ahol jelentős számú kisebbségi él Európában. Azt szeretnénk elérni, hogy az Európai Unió mondja azt: én, az EU, nem nézem tétlenül, ha a kisebbségi jogokból elvesznek; én, az EU, szeretném, ha a bizonyos régiókban működő jó modelleket átvennék más régiókban is – mondta Vincze.

A FUEN elnöke szerint Európa a menekültválság miatt átalakulóban van, ezért időszerű az európai kisebbségi polgári kezdeményezés, mert most lehet elérni azt, hogy az átalakulás része legyen az őshonos kultúrák, nyelvek támogatása és védelme. Hozzátette: a MSP európai keretbe csomagolt magyar ügy, amely egy nemzetpolitikai célt szolgál, hisz ez hasznára lehet a kárpátaljai és vajdasági magyarságnak is.

– Legyen mindenki számára világos, Romániában nincs megoldva a kisebbségi kérdés. Az is legyen világos, hogy mi minden egyes esetben először a román államhoz fordultunk, hogy gondjainkat rendezze, de ha ez nem történik meg, akkor nekünk tovább kell menni, nemzetközi színtéren kell hallatni hangunkat – fogalmazott Tamás Sándor.

A rendezvényen neves háromszéki személyiségek vonultak fel, hogy személyes hitvallásukat is megosszák a kezdeményezéssel kapcsolatban, és nyilvánosan is aláírják azt. Hegedűs Ferenc kézdivásárhelyi vállalkozó, Jakab-Benke Hajnalka triatlonista, Jánó Mihály sepsiszentgyörgyi művészettörténész, Kristó Kinga, a Kovászna Megyei Ifjúsági Alapítvány elnöke, Kovács István sepsiszentgyörgyi unitárius lelkész, Péter Arthur kovásznai római katolikus plébános, Sánta Imre bikfalvi református lelkész, Ütő Gusztáv sepsiszentgyörgyi képzőművész a kisebbségi polgári kezdeményezés támogatásának fontosságát hangsúlyozták, arra kérve a székelyföldieket, hogy csatlakozzanak az aláírásgyűjtéshez.

Az RMDSZ önkéntesei ajtóról ajtóra járva gyűjtik az aláírásokat, de az európai polgári kezdeményezés online is aláírható a jogaink.eu oldalon. Ahhoz, hogy érvényes legyen, hét tagállamból legalább egymillió aláírást kell gyűjteni. Ebből Háromszék 30 ezret vállalt, a gyakorlatban a múlt héten indult kampányban már 7800 összegyűlt. 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük