Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Élettel telt meg a Maros-part

Élettel telt meg a Maros-part Kovászna megye

Július 5-8. között második alkalommal szervezték meg a Vibe Fesztivált Marosvásárhelyen. A koncertekkel, előadásokkal, beszélgetéssekkel és számos már programmal tarkított rendezvény több mint harmincezer érdeklődőt vonzott Erdély minden pontjáról. Összeállításunkban a fesztivál négy napjának legérdekesebb, legizgalmasabb eseményeit gyűjtöttük össze, megpróbálva átadni egy szeletet a fesztivál gazdag programkínálatából és fergeteges hangulatából.

 

A Vibe Fesztivált tavaly szervezték meg először az egykori Félsziget helyszínén, annak nem titkolt utódaként, az idei kiadás pedig a tavalyi sikerét is felülmúlta, hiszen az utolsó két napon szinte megállás nélkül hulló eső ellenére résztvevői rekorddal zárt. A rendezvény fő célcsoportja a középiskolások és az egyetemisták, illetve a szervezést is különböző diák- és egyetemistaszervezetek végzik, így egy igazán fiatalos fesztivált sikerült idén is létrehozni. Négy zenei helyszín, előadások, beszélgetések, szabadidős és sporttevékenységek, valamint számos más érdekesség várta a Maros-partra kilátogatókat.

 

Új látványelemek

 

A Vibe területe számos új látványelemmel bővült a tavalyi évhez képest. Már maga a bejárat is újdonságot jelentett, hiszen idén a Maros töltése mentén lehetett megközelíteni a fesztivált, és egy külön erre az alkalomra épített hídon kellett átkelni, hogy beléphessünk a területre. Bent aztán fából készült térelemek, bútorok fogadták a fesztiválra érkezőket, amelyek kellemes étkező- és pihenőhelyként is szolgáltak. A nagyszínpad közelében tribün épült, ahonnan ülve is lehetett követni a koncerteket, a legtöbb fotó pedig az éjszakai megvilágítást is kapó Vibe logónál készült.

Az első fesztiválozók már szerdán megérkeztek a helyszínre, hiszen a nulladik napon éjszakai buli várta őket a BlueArena-nak keresztelt nagyméretű fedett sátorban. A fesztivál kapui 18 órától nyíltak meg, és a sátortábor is ettől kezdve fogadta a kempingezőket. A fesztivál hivatalos megnyitóját csütörtökön 14 órától tartották, ekkor indultak el a VibeKoli programjai is, amelyek végig kísérték a rendezvény négy napját, párhuzamosan három helyszínen, összesen több mint nyolcvan előadást hallgathattak végig az érdeklődők.

Csütörtökön előbb ByeAlex és a Slepp lépett a Vibe nagyszínpadára, majd az Intim Torna Illegál tartott fergeteges koncertet, amelyen a népes számban összegyűlt közönség együtt énekelte az ismert slágereket a zenekarral. Eközben a kisszínpadon a Kelemen Kabátban, majd a Blahalouisiana szórakoztatta a közönséget. A koncerteket követően a nagyméretű fedett sátorban folytatódott a buli egészen hajnalig, többek között BRNY, Willy Williams és Andrei Chelbezan zenéjére lehetett szórakozni.

 

És bejött a rap

 

Pénteken a legtöbb érdeklődőt a Wellhello zenekar koncertje vonzotta, őket a drum and bass zenét játszó Dub Pistols Sound System követte. A kisszínpadon a rapzene került főszerepbe, ott Sub Bass Monsterre voltak a legtöbben kíváncsiak. Az éjszakai bulin az angliai Sigmadj duó és az erdélyi közönség által jól ismert Shiver táncoltatta meg a közönséget.

Szombat délutánra megérkezett az eső is, amely aztán kisebb-nagyobb intenzitással végigkövette a hétvége hátralevő részét, a fesztiválozók bánatára. A nagyszínpadon előbb az idei Őszi Sokadalmon is fellépő Magashegyi Underground alternatív zenekar szórakoztatta az érdeklődőket, majd a Kistehén fokozta az est hangulatát egy igazán mozgalmas, energikus műsorral. A kisszínpadon a Hősök nevű rapformáció és a Cloud 9+ zenélt, a bulisátorban pedig többek között a Freestylers Sound System, Nick Havsen és Edo Denova „pörgette a lemezeket”.

 

Az eső nem engedett

 

A fesztivál utolsó napja is sok izgalmas produkciót kínált, bár a kitartóan hulló eső kissé felborította az előre meghirdetett programot. A nagyszínpadon a népzene és az akusztikus pop elemeit mesterien ötvöző Margaret Island varázsolta el a közönséget, majd az Anna and The Barbies zárta a nagyszínpadi koncertek sorát egy tőlük megszokott excentrikus fellépéssel. A kisszínpad koncertjeit érintette leginkább a kedvezőtlen időjárás, így elmaradt többek között a kézdivásárhelyi Ego Sum műsora is, illetve a fedett arénába került át az Esti Kornél zenekar, illetve az NB rapformáció fellépése. Utolsó éjszaka is egészen hajnalig tartott a buli, a Parsecproject, Chris Lawyer, a Tesco Disco, illetve a Stereo Guys vezényletével.

A VibeKoli névre keresztelt szabadegyetem keretében számos hazai és külföldi meghívott boncolgatta a közönséggel együtt Erdély jövőjét. Olyan neves előadók, kutatók, közéleti személyiségek és művészek fordultak meg a Koli három helyszínén, mint Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színésze, Csinta Samu, a Sepsi OSK igazgatója, Nagy Károly vállalkozó, dr. Nagy Ágnes egyetemi oktató, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja vagy épp dr. Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter. A közéleti, tudományos, politikai, kulturális, szociológiai, oktatásügyi előadások számos érdeklődőt vonzottak, ezzel bizonyítva, hogy nem csak bulizni érkeztek a fiatalok Marosvásárhelyre. Az előadások mellett slampoetry, karrier-tanácsadás, kiállítás, vitaklub és számos más tevékenység zajlott a Koli keretén belül.

 

A láthatatlan színházról

 

A Fashion Corner közösségi térben a divat iránt érdeklődőket várták érdekes panelbeszélgetésekkel, de meg lehetett tekinteni erdélyi designerek egyedi tervezésű ruháit és kiegészítőit, illetve be lehetett térni egy finom kávéra vagy egy frizuraigazításra is az esti bulik előtt. Egyedi helyszín volt a Kerengő is, amely egyfajta oázisként funkcionált a fesztivál nyüzsgésében. Sétálni lehetett a homokban, olvasni egy jó könyvet a babzsákokba süppedve, illetve különböző művészeket (Tóth Árpád, Macskássy József, Dsida Jenő, Cseh Tamás) lehetett megismerni a láthatatlan színház multiszenzoriális ismertetői révén.

Az aktív zónában a fesztivál teljes ideje alatt különböző sporttevékenységek és játékok várták az aktív kikapcsolódásra vágyókat. Volt strandröplabda, tollaslabda, társasjátékok, yoga, csocsó, beerpong, airsoft, mászófal és számos más lehetőség, illetve focikupára is sor került. A futball-világbajnokság mérkőzéseit is követni lehetett egy erre a célra kialakított sátorban, amely igencsak népszerűnek bizonyult a focikedvelők körében.

Bérletet a helyszínen 179 lejért, napi jegyet 50 lejért, kempingbérletet pedig 30 lejért lehetett váltani, de volt VIP bérlet is 399 lejért. A fesztivál területén kizárólag Festipay kártyával lehetett vásárolni, amelyet 5 lejért lehetett kiváltani, majd arra tetszés szerint pénzt feltölteni a három feltöltőpont valamelyikénél. A szervezők figyeltek arra, hogy az árakat a célközönség pénztárcájához igazítsák, az enni- és innivalót egyaránt elérhető áron lehetett megvásárolni. Egy shaorma 13, egy hotdog 14, egy hamburger 20 lejbe került, de lehetett venni pizzát, gyrost, szendvicset, palacsintát és számos más streetfood jellegű ételt. A kínálat tehát meglehetőségen bőséges volt, de talán lehetett volna több egészséges alternatívát kínálni a fesztiválozóknak. Ami az innivalót illeti, ott is pénztárcabarát árakkal találkozhattunk, a víz 5, a sör, az üdítők, illetve a rövid italok 6, a hosszú italok 15 lejbe kerültek.

Összességében egy igazán eseménydús, mozgalmas, szórakoztató hétvégét tölthetett el az, aki bérletet váltott az idei Vibe Fesztiválra, a színes programkavalkádban szinte alig lehetett választani. A szervezők egy olyan rendezvényt indítottak útjára tavaly, amely valóban képes találkozási pontként szolgálni az erdélyi fiatalok számára, és amely a bulizás mellett más lehetőségeket is biztosít a kikapcsolódásra. Már a jövő évi Vibe időpontja is ismert, 2019. július 4–7. között ismét benépesül a Maros-part.

Farkas Áron

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük