Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Egyre csak nő a fejetlenség

Egyre csak nő a fejetlenség Kovászna megye

Olyan hírek terjednek, hogy ősztől, vagyis a 2019/2020-as tanévben 30 ezerrel kevesebb hely lesz a líceumi és szaklíceumi oktatásban (ez 1200 osztályt jelent), ugyanennyivel nő viszont a szakiskolai helyek száma. Az is felröppent az online médiában, hogy aki a nyolcadikosok képességvizsgáján nem ér el 7,84-es átlagot, csak szakiskolába iratkozhat majd. Kiss Imrétől, Kovászna megye főtanfelügyelőjétől kérdeztük, mi, vagy mennyi igaz ezekből a hírekből.

– Ezt én is csak onnan tudom, ahonnan önök – válaszolta a főtanfelügyelő –, azaz hivatalosan semmi erre vonatkozó átiratot nem kaptunk. A januárban beterjesztett beiskolázási tervünket a többi megyéével együtt összesítik a minisztériumban, áprilisban megállapították és közölték a globális beiratkozási számokat, de megyékre visszaosztva nem kaptuk meg a beiskolázási tervet. Ez más években legalább április közepéig megtörtént, így május 8-ig a diákok kezébe adhattuk a felvételi útmutató füzetecskét az összes IX. osztállyal. Május vége van, két hét múlva végeznek a nyolcadikosok, és még nem tudtuk megszerkeszteni a kiadványt. (Egyébként a felvételi módszertanát és menetrendjét tartalmazó miniszteri rendelet szerint a választható líceumi és szakközépiskolai osztályok listáját május 13-án kell kifüggeszteni a tanfelügyelőségeknek, és 15-től 24-ig a nyolcadikosokhoz el kell juttatni az útmutatót.)

A hangoztatott számok a főtanfelügyelő véleménye szerint nagyon nagyok, megyénkben még az is gondot okozna, ha két líceumi osztállyal lenne kevesebb. Másrészt mivel Brassó megye után országos szinten második helyen állunk a szakközépiskolai osztályok arányával, amely 36%-ot tesz ki, míg sok megyében 30% alatt van, nem is lenne indokolt, hogy visszavágják a líceumi oktatásban a helyeket.

További akadálya egy ilyen lépésnek, hogy a tanári versenyvizsgákat már meghirdették, ha változnának a beiskolázási számok, az óraszámok is változnának, ami teljesen felborítaná a rendszert.

Hirdetés
Hirdetés

– Nem tudom elképzelni, hogy két hét alatt lezavarnának egy ilyen radikális változtatást – fejtette ki Kiss Imre.

Abszurdumnak tűnik a 7,84-es átlag alatti jeggyel kötelező módon szakiskolába iratkozás is, mivel annak idején már akkor is diszkriminációt kiáltottak, mikor azt akartuk a tanügyi törvénybe iktatni, hogy ne mehessen líceumba az, aki nem írja meg minden tantárgyból az 5-öst.

Nem csak szóbeszéd, hanem tény viszont, ami meg is jelent a 2018-ban kiadott 4829-es miniszteri rendeletben, ha a nyolcadikosok felvételi űrlapjukon bejelölik azt az opciót, hogy nem szeretnék, ha médiájukba beleszámítanák az anyanyelvi vizsgajegyét is, akkor már nem is pályázhatnak magyar tannyelvű osztályra. Bár nálunk többnyire éppen a magyar emeli a vizsgajegyet, így nem is lenne értelme ezt a négyzetet beikszelni. Indokolt azonban az odafigyelés és az éberség! <

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2019. május 29., 7:34
    ÉRTÉKELÉS: 5

    Aki nem írja meg az 5öst az nem diszkrimináció! Képzeljen el 1 olyan osztályt ,liceumit ahol 2-3 diák tud haladni a tananyaggal, tanárral órán, a többi 27 ből 3 9.ben birkózik meg a betűvetéssel, 5-6 kölyök 1-8 ban is csak közben járt iskolában ők azok akik taccsra vágják még azt a kölyket is aki szeretne tanulni! Sok suliban ez a pár bunkó liceumista akiket maguk nem diszkriminálnak érettségin 4est kapnak a 4!!! írásbeli próbán! 4×1=4! Hatalmas siker!!!

  • User
    Dátum: 2019. május 29., 20:52
    ÉRTÉKELÉS: 2

    Amióta gépi elosztásnak vetik alá a tanulókat mindig meglebegtették a lehetőséget, hogy az anyanyelvű általánost el lehet hagyni. Természetesen az anyanyelvű oktatás kárára. Attól tartok, hogy év mi telik, mi egyre süketebbek leszünk. Most egy nem létező miniszter rendeletén kesergünk, amit egy fölötte szorgalmas ásítozó rászerkesztett a jelentkezési formanyomtatványra.