Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Egy minimálbér nyaralásra

Egy minimálbér nyaralásra Kovászna megye

Elfogadta a szenátus hétfői plenáris ülésén az üdülési jegyek kiosztására vonatkozó, 2017/46-os sürgősségi kormányrendeletet törvényerőre emelő tervezetet. Egyes szakemberek szerint ebből még nem kell messzemenő következtetéseket levonni.

Bár erre vonatkozóan már számos alkalommal tettek ígéretet, a tervezet még soha nem járt ilyen közel az alkalmazáshoz. Ez még akkor is így van, hogyha a jogszabály elfogadását hatalmi és ellenzéki oldalról egyaránt bírálták. A szenátorok hirtelen aggódni kezdtek a költségvetésben keletkező hiány miatt, és azt is kifogásolták, hogy miközben a költségvetés-kiigazításkor pénzt vontak el a beruházásoktól, akkor „nem időszerű”, hogy vakációs csekkekkel növeljék a kiadásokat.

A tervezet ennek ellenére előírja, hogy a költségvetési intézményeknek 2017. július 1. – 2018. november 30. közötti időszakra üdülési jegyet kell biztosítaniuk alkalmazottaik számára. Az üdülési jegy értéke 1450 lej alkalmazottanként, és egyszeri alkalommal utalják ki, a dolgozók képviselőivel, szakszervezetekkel való megállapodás szerint.

Herman Rosner, a Romániai Utazási Irodák Szövetségének (ANAT) vezetőségi tagja szerint a dolog ennyire nem egyértelmű.

– A kiszivárgó értesülések szerint a szenátus, amely egyébként az első ház, a végső döntést a képviselőház hozza meg, a kormány által elfogadott formában szavazta meg a tervezetet. Márpedig az eredeti kormányrendeletben, amely egyébként most is érvényben van, ahhoz kötik a vakációs csekkek adását, hogy van-e erre kerete az intézménynek. Idénre a költségvetési törvénnyel gyakorlatilag megtiltották, hogy ilyen jegyeket adjanak az állami alkalmazottaknak. Egyelőre nem látom, hogy ez megváltozott volna – mondja Rosner.

A turisztikai szakember, aki a vakációs csekkek egyik kezdeményezője, azt mondja: súlyos dolog, hogyha a parlamenti képviselők nem látják a turizmus multiplikatív hatását. Szerinte itt nem „csak” arról van szó, hogy az alkalmazottak elmehetnének családjukkal kicsit lazítani, feltöltődni (statisztikák szerint ezt a munkavállalóknak csak 30 százaléka engedi meg magának), hanem arról is, hogy ez fellendíti a gazdaságot, mert a szálloda mellett a turisták fogyasztanak a vendéglőben, cukrászdában, benzint vesznek, vásárolnak, ezáltal munkahelyeket hoznak létre, beindítják a stagnáló gazdaságot.

– Az üdülési csekk az a ritka lehetőség, amely megengedi az Európai Unión belül is a saját piac védelmét, hisz ezeket csak belföldön lehetne felhasználni – sorolja a további előnyöket a szakember, aki szerint a háromszéki képviselőknek különösen fontos kellene, hogy legyen, hogy megszavazzák a törvényt, hogyha „komolyan vesszük magunkat”, turizmus évét hirdetünk, és tényleg ezen a területen akarunk hosszú távon fejlődni.

A vakációs jegyek elkészítésének költségei az alkalmazót terhelik. A jegyek névre szólóak. Minden jegyen fel kell tüntetni a kedvezményezett pontos nevét és személyi számát. A jegyek nem elidegeníthetőek, és semmilyen körülmények között nem válthatók pénzre. 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük