Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Egy lovasfarm mindennapjai

Egy lovasfarm mindennapjai Kovászna megye

Kézdialmásban, a falu szívében van egy Táltos Paripa nevű lovarda, amelynek tulajdonosai 2011 augusztusában költöztek haza az Amerikai Egyesült Államokból, és 2012-ben nyitották meg a lovarda kapuit. A Spink család, a 12 kutyájuk és a 29 ló nagy szeretettel fogadtak bennünket. A lovarda mindenkit szívesen lát, aki lovagolni szeretne tanulni, vagy csak kipróbálná azt.

Hirdetés
Hirdetés

Napjainkban virágkorát éli a lovaglás iránti igény, egyre több a lovarda, de azok száma is nő, akik lovaglásra szánt lovat vásárolnak. Spink Csilla hazatelepülése előtt Amerikában terápiás lovaglást oktatott, a lovardának is ez lett volna az elsődleges célja, de ma főként lovasiskolaként működik. A lovarda egyszerűen bámulatos, rendezett udvaraival, istállóival és barátságos közösségével hamar belopta a szívünkbe magát.

– Mikor nyitották a lovardát? Kivel? Családi vállalkozás?

– 2012-ben nyitottuk meg a lovarda kapuit, egy fél évre rá, hogy Kézdialmásra költöztünk az Amerikai Egyesült Államokból. A lovarda elsődleges célja a terápiás lovaglás oktatása lett volna, de bővültek a szolgáltatásaink, így ma már főként lovasiskolaként működik. A kezdettől a mai napig Ben, a férjem cégje támogatja a napi fenntartását a lovardának, hiszen drága egy ló eltartása, és számos kiadás van. A célunk leginkább az, hogy a lovaglás kultúráját fejlesszük, hiszen ez az állat gazdagítja a lelkünket, szeretetet, hálát, türelmet, bátorságot és alázatosságot tanít számunkra, és nekünk ez sokkal fontosabb, mint a pénz.

– Kinek kínál szolgáltatásokat a lovarda?

– Mindenkit fogadunk, aki meg szeretne tanulni, vagy csak kipróbálná a lovaglást, kivételt képeznek azok, akiknek testsúlya meghaladja a nyolcvan kilogrammot, illetve ha orvosi problémája van. A legfiatalabb lovasunk három éves, a legidősebb pedig ötven feletti. Ovi-lovis osztálytól kezdve, magas szintű díjlovaglásig képzünk lovast és lovat egyaránt. Díjugrással is foglalkozunk, azonban ahhoz saját lóval kell érkezni, és persze van terápiás oktatási programunk is, amelyben fogyatékkal élő gyermekekkel foglalkozunk. A lovagláson kívül: esküvői, kicsengetési, vagy művészi lovas fotókat is készíthetnek lovardánkban.

– Milyen programokat szerveznek?

– Minden évben a megszokott edzésen kívül több programot és eseményt is szervezünk. Februárban szokott lenni a farsangi verseny, amelyen mindenki felöltözik, illetve a választott lovat is be kell öltöztetni. Húsvétkor van a tojáskeresés, amely lóháton zajlik, és általában terepen. Nyáron vannak a táboraink: kortól és tapasztalattól eltérően több is. Az idén nyáron például lesz pszichológiai tábor, ahol azt fogjuk vizsgálni, hogy a saját természetünk és viselkedésünk miként hat a ló természetére és viselkedésére. Lesz oktató tábor, ahol már a haladó lovasok tanulnak tanítani, majd készülünk egy atlétikás táborral is, amelynek kulcsfontossága a fitnesz lesz. Emellett persze nem maradhat el a szokásos legényes és hercegnős tábor sem. A héten van az ovisok számára a tábor. A táborok mellett vannak túráink is, leginkább haladó lovasok számára. Évente tartunk versenyt, de leginkább járunk versenyekre, mert a falu közt nem igazán tudunk fogadni mi sok versenyzőt és vendéget. Jelenleg is készülünk egy versenyre, amely július 17-én lesz Prázsmáron.

– Hány ló van összesen a lovardában?

– Ez változó, annak függvényében, hogy hány ló van épp idomításra. Pillanatnyilag 29 ló, 12 kutya, 9 tyúk, 3 cica, 1 görény, 1 szamár, 1 kakas és 1 papagáj van a farmon.

– Milyen terekre van szükség egy lovardában?

– Nekünk van egy 20×60-as pályánk és egy 24×24-es lefödött pályánk, emellett hat istállónk, egy lójártatónk, kilenc legelőnk. Most készül egy harmadik pálya és egy istálló. Ezek mind kellenek.

– Hogyan telik egy napjuk? Milyen egy nap a lovardában?

– Minden nap más. Naponta vannak ló és lovas edzések. Egy nap négyszer kapnak enni és inni a lovak. Négyszer kell kipucolni egy nap alatt a bokszokat, amelyekben a lovak vannak. Naponta járnak ki a lovak a legelőre, kivéve, ha nyáron vizes a talaj, illetve télen, ha csúszós. Ha a lovak nem tudnak a legelőre menni, akkor a lójártatóban mozognak. Télen a hidegekben kabátban vannak kint, a fázás megelőzésének érdekében, meleg időkben légypermettel, légymaszkkal óvjuk őket. Nyolchetente látogatja a lovardát a kovács, négyhavonta történik féregtelenítés, évente oltásra és fogreszelésre kerül sor.

– Milyen kell legyen a viszonya a lónak és lovasnak?

– Az ember természete alakítja a lovakkal való kapcsolatát, ha rendszeresen agresszív a lovával, akkor csak romlik a kapcsolat, de ez az állat sok különböző emberrel kell együtt dolgozzon. Azokkal a legjobb a közös munka, akikben fejlődik az együttérzés, a türelem, az értelem és az alázat.

– Van igény a lovaglásra? Hányan járnak hetente?

– 130 lovas jár heti rendszerességgel hozzánk, és vannak olyanok is, akik többször is egy héten.

– Mik a jövőbeli tervek?

– Az energiánk nagy részét leginkább abba fektetjük, hogy a lovak és lovasaik között együttműködés fejlődjön. Ahogy ügyesednek a lovasok, egyre több lehetőséget kínálunk nekik. Például, tavaly voltunk Portugáliában edzeni Lusitano nagydíjas méneken. Szeretném, ha a jövőben egyre több ilyen külföldi edzőtáborban tudnánk részt venni. Lovardánkban is számos külföldi és nagydíjas edző megfordult már, akik továbbképzőket tartottak, saját lovainkon, hogy még inkább haladjunk a saját lovainkkal is. Ahogy a lovaktól, úgy minden edzőtől is rengeteget lehet tanulni. Versenyek is tervben vannak, tavaly is hat eredményes versenyen voltunk, de nekünk a lovaglásban a művészet és a kapcsolat az érték.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2020. július 17., 10:31
    ÉRTÉKELÉS: 18

    Bravo!!!!!Biztos gyönyörü lovaik vannak,ápoltak,jól ellátottak és a szakemberek is előszeretettel,odaadással,alázattal bánnak az állatokkal .Csak gratulálni tudok.Naponta lássuk ahogy a gyerekekkel a kapunk előtt elhaladnak,nagyon fegyelmezettek annak ellenére,hogy a kutyáink mindig hangosan megugassák őket.Az egész család állatszerető amint látszik is abból,hogy mennyi külömböző állattal foglalkoznak tisztelettel,készseggel az adott állat iránt.Én idáig csak a kutyusokat láttam amelyek elkisérik mindig a lovagló gyerekeket na meg a szamarat egy párszor ,mindenik gyönyörü,szeretnivaló teremtmény.Örülök,hogy ilyen remek emberek vannak a falunkba ,felnézek rájuk és kívánom,hogy az elkövetkezendőkbe is adjon az Isten nekük sok erőt,egészséget és kitartást ehhez a remek munkához.

  • User
    Dátum: 2020. július 17., 10:51
    ÉRTÉKELÉS: 16

    Még annyit szeretnék mondani,hogy nagyon díjazom azt ,hogy a jövő generációját megtanítsák arra,hogy hogyan bánjanak az állatokkal.Talán eljön az az idő ,hogy falvainkban,városainkban is rájönnek az emberek,hogy egy állatnak szabadság kell nem lánc,sok-sok szeretet,ápolni kell ,élelmezni foglalkozni velük,tanítani őket mert mind meghálálják a törődést.Ne feledjük a jó mondást,hogy amint bánsz egy állattal ugy bánsz embertársaddal is.